Web Push Notifications Nedir ve Avantajları Nelerdir?

0
48
web push notifications nedir

Web push notifications nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; web anlık bildirimi olarak tanımlanmaktadır. Firmaların kullanıcılarına erişebilmesini kolaylaştıran bir hizmettir. Kullanıcıların internet tarayıcılarının açık olmadığı zamanlarda da firmaların kullanıcılar ile iletişim halinde olabilmelerini sağlamaktadır. Web push notifications’ın birçok farklı gönderim seçeneği ve segmentasyon özelliği bulunmaktadır. Bu da firmaların reklamlarını yapabilmelerini kolaylaştırmaktadır.

Web Push Notifications Nasıl Çalışmaktadır?

Web push notofications’ın çalışma prensibi aşağıdaki gibidir:

 • Web push notifications’ın desteklediği tarayıcılardan birine masaüstünden veya mobil olarak giriş yapılması gerekmektedir. Her tarayıcının desteklediği giriş şekli farklı olmak ile beraber, web push notifications’ın desteklemediği tarayıcılar da bulunmaktadır.
 • Öncelikle ziyaretçilerden bir onay kutusu ile izin alınması gereklidir. Bu izin web anlık bildirimlerini almak isteyip istememeleri ile alakalı bir izindir. Bunun için ziyaretçilerin web sitesine girişini takiben belirlenen bir süre sonrasında bu izinin alması için gerekli kutucuğun açılması gereklidir. Bu onay kutusu aracılığı ile onay veren ziyaretçiler ise abone listesine eklenmektedir.
 • Ziyaretçi eğer abone listesine eklenir ise; bu durumda o ziyaretçiye web sitesinden anlık olarak bildirim gönderebilmek mümkün olmaktadır. Gönderilecek olan bildirimlerin aboneler için özelleştirilebilmesi mümkündür. Bunun için bir URL belirleyerek, mesaj metninde ve başlığında değişiklikler yapılabilmektedir. Ziyaretçilerin web push notifications olarak gönderilen bu bildirimleri görebilmeleri için tarayıcılarında ilgili web sitesinin açık olmasına gerek olmamaktadır. Gerçek zamanlı olarak ulaşılan aboneler çıkan bildirime tıkladıklarında daha önceden belirlenmiş olan URL’ye giriş yapmaktadırlar.

Web Push Notifications’ın Faydaları Nelerdir?

Web push notifications avantajları nelerdir sorusuna cevap vermek gerekir ise web push notifications’ın faydaları aşağıda belirtilmiştir:

 • Mobil uygulamaya sahip olmadan da mobil uyumlu bir hizmet alabilmek mümkündür.
 • Web sitesinde bulunmayan kullanıcılara da ulaşabilmek mümkün olduğu için tüketicilerin ve takipçilerin dikkatlerini anlık olarak çekebilmek mümkün olmaktadır.
 • İleri düzey opt-in imkanı ile beraber daha önceden izin alınmış olan kullanıcılara e-posta gönderilebilmektedir. Kullanıcılar bu e-postaları almak istemediklerinde bunu belirtilerek abonelikten çıkabilmektedirler. Ancak daha önce bu işlemi yapanların oranına bakıldığında, sadece %10’luk bir kesimin aboneliği iptal ettiği görülmektedir.
 • Yollanan e-postaların spam kutusuna düşmemesi ile beraber daha hızlı ve güvenli bir şekilde kullanıcılara ulaşılabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede kullanıcılar hedef içeriği rahatlıkla fark edebilmektedirler.
 • Web push notifications’ın dönüşüm oranlarına bakıldığında, diğer e-postalara göre %30 oranında daha fazla dönüşüm sağlamış olduğu görülmektedir. Dolayısı ile de dönüşüm oranı ile beraber gelir oranı da artmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Küçük İşletmeler İçin Dijital Reklamın Önemi

Web Push Notifications İle Web Notifications Aynı Mıdır?

Web push notification ile web notifications’ın farklılıkları bulunmaktadır. Web notifications için web sitesinin SSL olup olmaması bir önem taşımaz iken, web push notifications için durum aynı değildir. Ayrıca sayfa eğer tarayıcıda açık ise ve kullanıcı diğer sekmede işlem yapmaya devam ediyor ise bu durumda mesaj almaya devam edebilmektedir.

Web Push Notifications’ı Destekleyen Tarayıcılar Nelerdir?

Web push notifications’ı destekleyen tarayıcıların listesi şunlardır:

 • Web push için destek veren ilk tarayıcı Safari olarak geçmektedir. %5 ile %7 arasında bir Pazar payına sahiptir. Masaüstünde Safari desteklenirken, mobil cihazlarda IOS Safari’yi desteklememektedir.
 • Hem Android hem de masaüstü için destek veren tarayıcı ise Google Chrome’dur. Pazar payı oranı %40 ile %50 arasında değişmektedir.
 • Web push notifications için destek veren tarayıcılardan biri Mozilla Firefox’dur ve %16 ile %20 arasında bir Pazar payına sahiptir.
5

Web Push Notifications Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Web push notifications nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; web anlık bildirimi olarak tanımlanmaktadır. Firmaların kullanıcılarına erişebilmesini kolaylaştıran bir hizmettir. Kullanıcıların internet tarayıcılarının açık olmadığı zamanlarda da firmaların kullanıcılar ile iletişim halinde olabilmelerini sağlamaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
( Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here