Web Sitenizi Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

0
548

Web sitesinin hızlandırılması ile vurgulanmak istenen şey bireylerin web sitelerini ziyaretleri sırasında bekledikleri zamanın en aza indirilmeye çalışılması durumudur. Buna göre web sitesi hızlandırma işlemi için web sitesinde bulunan içeriklerde düzenlemeler yapılması ve birtakım sadeleştirme işlemlerinin uygulanması gerekir. İnternetin son derece yaygın olarak kullanıldığı ve bilgiye ulaşmanın çok kısa sürede gerçekleştiği günümüzde web sitelerinin hızlandırılması işlemi son derece önem kazanmıştır. Buna göre bireylerin bir web sitesini ziyaretleri sırasında beklemeden site içeriklerine erişmesi veya ilgili web sitesini görüntülemesi amaçlanır. Böylece sunulan hizmetin kalitesi artırılarak kullanımı kolaylaştırmak istenmektedir. Bu sayede web sitesi ile etkileşime geçen kişi sayısı artacağı gibi web sitesine ziyaret gerçekleştirecek bireylerin site ile ilgili izlenimleri de olumlu yönde seyredecektir. Bu da web sitesi yöneticileri için daha çok fırsat anlamına gelir.

Web Sitesinin Sıkıştırılması

Web sitesi sıkıştırma işlemi ilgili yazılım araçları sayesinde web sitesi içerisinde bulunan kaynakların daha az yer kaplayacak şekilde dizayn edilmesi, dolayısıyla web sitesi içeriklerinin çeşitlendirilebilmesi olanağı ile birlikte web sitesi yüklenme hızının artırılması anlamına gelir. Bu nedenle web sitesi hızlandırma yöntemleri arasında sıkça tercih edilen bir yöntem olmuştur.

Kaynak Kodların Sadeleştirilmesi

Kaynak kod sadeleştirme işlemleri tarayıcının yüklenmiş kodları derlemesinde geçen süreyi azaltmak için uygulanır. Bu nedenle web sitesinin sıkıştırılmasından sonra faaliyete geçirilmesi gereken bir hızlandırma yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şekilde uygulandığında çok daha verimli bir hale gelmektedir. Kodlar içerisindeki yorum satırlarını ve virgülleri kaldırarak kaynak kodunu küçültmek mümkündür. Bu anlamda web sitesi dizaynı detaylara özen göstermeyi gerektiren bir işlemdir.

TTFB Azaltma

TTFB ya da Time to First Byte tarayıcının sunucudan ilk bilgiyi almasına kadar geçen süreye verilen addır. Bu bağlamda bu sürenin kısa tutulması web sitesi hızlandırma işlemleri içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. TTFB süresinin en aza indirilmesi bu anlamda avantaj sağlamaktadır. Dijital ortamda rekabetin milisaniyeler ile ölçüldüğü günümüzde bu tarz özellik ve yöntemler web sitelerinin ziyaret edilmesi ve içeriklerinin görüntülenmesi açısından çok büyük önem arz etmektedir.

5

Web Sitenizi Nasıl Hızlandırabilirsiniz

Web sitesinin hızlandırılması ile vurgulanmak istenen şey bireylerin web sitelerini ziyaretleri sırasında bekledikleri zamanın en aza indirilmeye çalışılması durumudur.

Sending
User Review
0 (0 votes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here