Retro Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

0
2385
Retro Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Retro pazarlama nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; hedef kitlenin zihnindeki nostaljik hatıraların tetiklenmesini sağlayan bir pazarlama yöntemidir. İnsanların duygusal anlamda harekete geçmeleri ile birlikte, ürünü almaya karar vermeleri sağlanmaktadır. Eskiye dair anılar süreklilik ve anlam hissi vermektedir ve bu yüzden insanlar eskiye dair reklamlar gördüklerinde harcama yapmaya yönelmektedirler. Retro pazarlama yapabilmek için markanın eski haliyle, eski fikirleriyle bir bağlantı kurmak gereklidir. Ayrıca markanın geçmişi ile ilgili bir bağlantı kurulamıyor ise; eski yıllara ait ürünlerin, eski dönemin şartlarının yer aldığı bir reklam da ortaya konabilmektedir. Diğer pazarlama yöntemlerine göre daha az maliyeti olan bir yöntemdir.

Markaların Retro Pazarlamayı Kullanma Nedenleri Nelerdir?

Markaların retro pazarlamayı kullanma nedenleri şunlardır:

 • Markalar yıl dönümlerini kutlamak için retro pazarlama yöntemini tercih edebilmektedir. Bunun nedeni ne kadar köklü bir firma olduklarını göz önüne sererek, markalarına olan güveni arttırma istekleridir.
 • Geçmişte sunulmuş bir ürünün veya hizmetin tekrar satışa çıkartılması durumunda retro pazarlama tercih edilmektedir.
 • Markanın bulunduğu konumdan daha farklı yere konumlanmasını hedeflemek veya markanın imajında değişikliğe gitmek gibi durumlarda tercih edilebilmektedir.

Retro Pazarlama Nasıl Yapılmalıdır?

Retro pazarlama nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekir ise; faaliyet gösterilen alana göre yapılması gerekenler şunlardır:

 • Oldukça köklü bir ayakkabı markasının retro üretim yapmak istemesi durumunda, eskiden ürettiği ve dönemin şartlarına göre oldukça beğenilmiş olan bir ayakkabıyı tekrar piyasaya sürmesi gereklidir.
 • Hedef kitle postmodern tüketicilerden oluşuyor ise; hem mevzu bahis olan ürünün eski moda formundan uzaklaşılmamalıdır hem de yeni teknoloji ile birlikte ürüne rahatlık katılmalıdır. Retro nova bir kombinasyon hedeflenmelidir.
 • Mimari alanda bir değişim yapılacak ise, ilk görüşte görülebilecek şekilde nostalji eklenmelidir.

Retro Pazarlama Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Retro pazarlama kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Nostaljik bir pazarlama için ilham kaynağının tespit edilmesi gereklidir. Bir amaç belirlenmeden bu yönteme başvurulmamalıdır.
 • Hedef kitlenin iyi tanınması, ihtiyaçlarının gözetilmesi ve tercihlerinin bilinmesi gereklidir. Hedef kitlenin ihtiyaçlarını karşılayan bir pazarlama stratejisi belirlenmelidir. Ayrıca markanın kimliğine ters düşmeyen fikirlerin ortaya atılması gereklidir.
 • Yapılacak olan retro pazarlamada, hedef kitleyi sosyal medyaya yönlendirecek bir iletişim kurulmalıdır. Geçmişe dönen hedef kitlenin çeşitli sosyal medya etkileşimleri ile bu durumu çevresine de anlatmasına yönelik bir strateji hazırlanmalıdır.
 • Markanın geçmişinde bulunan bazı anılara gönderme yapılarak veya bu anılara yer verilerek bir pazarlama yapılabilmektedir. Bu durum hedef kütle üzerinde ikna edici olmaktadır.
 • Retro pazarlamada sadece geçmişin gözetilmemesi gereklidir. Geçmiş ile şimdi arasında bir köprü kurulmalıdır. Bu köprü ise detaylar aracılığı ile kurulmalıdır.

Retro Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Retro pazarlama örnekleri şunlardır:

 • Migros 57. yılı şerefine 2011 yılında bir kampanya düzenlerken retro pazarlama yöntemini kullanmıştır. 57 yıl önce satışı yapılan ürünlerden bazılarını, yine aynı ambalajı ile kısa süreliğine satışa çıkartmıştır.
 • 2013 yılında Sana 60. yılına özel ürün ambalajında değişikliğe gitmiştir. Ayrıca 60. yılına özel bir reklam da yayınlamıştır. Bu reklamda geçmişe ait marka ile ilgili görüntüler ve nostaljik bir müzik kullanılmıştır.
 • Eskiden oynanan Atari Retro Box, Commodore 64 Mini, The Super Retro Boy gibi oyunların içinde bulunulan dönemin şartlarına uyarlanmış halleri tekrar piyasaya sürüldü.
 • 80li yıllara gönderme niteliğinde olan Stranger Things dizisindeki 80li yıllara ait eşyalar, 80lerin retro pazarlama örneğidir.
5

Retro Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Retro pazarlama nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; hedef kitlenin zihnindeki nostaljik hatıraların tetiklenmesini sağlayan bir pazarlama yöntemidir. İnsanların duygusal anlamda harekete geçmeleri ile birlikte, ürünü almaya karar vermeleri sağlanmaktadır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here