Backlink Nedir ve Nasıl Alınır?

0
680

Backlink bir internet sitesinin başka bir internet sitesine bağlantı vermesi olarak adlandırılan bir işlemdir. Çeşitli siteler arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak yada hitap ettikleri kitlelere daha kolay ulaşmak adına backlink’ler edinebilirler. Bunun için prestijli bazı kaynaklar tercih edilmektedir. Backlink almak oldukça kullanışlı bir işlem olsa da güvenilir olmayan kaynaklardan tedarik edilen bağlantılar sitelerin reklam olarak algılanmasına yol açar. Arama motorları bizzat reklam vermedikleri sitelerin tanıtımını yapmak istemezler. Suni yollardan yapılan tanıtımların önüne geçerek böylesi siteleri kullanıcıların karşısına çıkarmazlar. En geniş tanımıyla backlink’ler kasıtlı bir biçimde yapılan alıntılardır. Bu alıntıların organik olması sitelerin trafiğini artıracaktır.

Backlink Alma Yöntemleri Nelerdir?

Backlink alma metotları şu şekilde sıralanabilir:

  • Başka bir sitenin sizin siteniz için bir yazı yazması
  • Paravan internet sitelerinin kurulması
  • Fazlaca etkileşim alan sitelerde yorumlar yapmak

Backlink hakkında akılda tutulması gereken en temel iki şey fazla miktarda ve doğal olması gerektiğidir. Arama motorlarının algoritmaları yapay bir biçimde edinilmiş olan backlink’leri tespit eder ve bu backlink’lerin gittiği siteleri bir nevi bloke eder. Site sahiplerinin en son isteyeceği şeylerden birisi sitelerinin engellenmesidir. Bu nedenle kaliteli kaynaklardan backlink almak faydalı olacaktır. Bu sayede sitelerin reklamı nitelikli bir biçimde yapılmış olur.

Doğal Backlink Nasıl Alınır?

Doğal backlink almak için yapılabilecekler şu şekildedir:

  • Faal olmak: Şayet site güncelliğini korursa bir süre sonra diğer siteler bu içerikleri görecek ve siteye bağlantı verecektir.
  • Araştırma yapmak: Herhangi bir metin fikri akla geldiğinde o metin için gerekli anahtar kelimeleri araştırmak gerekir. Anahtar kelimenin hacmi yüksek ise o kelime için içerik üretilebilir. Üretilen içeriklere bakarak o içeriklerin eksiklerini tespit etmek ve eksikleri dolduran bir içerik üretmek akıl karı olacaktır.
  • Temas kurmak: Backlink almak için konuyla alakalı ve trafiği fazla olan sitelerle temasa geçilebilir. Kaliteli bir içerik söz konusu olduğunda bu içeriğe bağlantı vermeleri için siteler teşvik edilebilir. Bu sayede içeriğin ulaştığı kitle artacaktır.
5

Backlink Nedir ve Nasıl Alınır

Backlink bir internet sitesinin başka bir internet sitesine bağlantı vermesi olarak adlandırılan bir işlemdir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here