Sitenize Gelen Zararlı Linkleri Nasıl Kaldırabilirsiniz?

0
526
zararlı linkler

Web sitelerinin anti-SEO saldırılarına maruz kalması sonucu ortaya çıkan zararlı linklerin kaldırılması için sitede bulunan anti-SEO içeriklerinin tespit edilmesi gerekir. Google tarafından ayrıştırılması oldukça zor olan anti-SEO içerik ve bağlantıları, web sitelerinin başarısını düşürmek için yürütülen bir çeşit saldırı stratejisidir. Zararlı backlink saldırılarına karşı Google tarafından alınan önlemler, sitelerin %100 güvenli kalmasını sağlayamadığı için her sitenin kendi önlemini alması gerekmektedir. Sitelerin önlem almaması durumunda, SEO çalışmaları olumsuz etkilenir ve siteler zaman içerisinde spam olarak nitelendirilir. Web sitesinin güvenli başarılı olması sitenize gelen zararlı linkleri nasıl kaldırabilirsiniz? Site güvenliğinin sağlanması ve sitenizde yer alan spam linklerin temizlenmesi için yazıda belirtilen özellikleri dikkatlice incelemeni gerekmektedir.

Sitedeki Zararlı Linklerin Temizlenmesi İçin Yapılması Gerekenler

Web sitesinde yer alan zararlı linklerin temizlenmesi için tüm linklerin gözden geçirilmesi ve kötü amaçla hazırlanan sitelerin linkleri tespit edilmelidir. SEO başarısı engellenmek ve Google sıralamasında geri plana düşürülmek istenen sitelere uygulanan etik saldırılar başarılı olmadığı zaman, zararlı backlink saldırılarıyla sitelerin geri plana düşmesi sağlanmaya çalışılır. Kullanıcı deneyimlerinin olumsuzlaşması ve sitelerin organik ziyaretçilerinin düşürülmesi amacıyla hazırlanan zararlı backlink çalışmaları, sitelerdeki profesyonel stratejiler sayesinde engellenmektedir. Google Disavow ve benzeri araçların kullanımı, zararlı linkleri kaldırma çalışmalarının başarıya ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Web Sitesindeki Zararlı Linkler Nasıl Tespit Edilir?

Web sitelerinde yer alan zararlı linklerin tespit edilmesi için çeşitli Webmaster araçlarından yardım almak ve araçların oluşturduğu raporları düzenli şekilde takip etmek gerekir. Webmaster araçlarının kullanımıyla Google Search Console, Bing Webmaster ve Yandex Webmaster verilerinin tamamına erişilmektedir. Web sitelerine sızan zararlı backlinkleri tespit edebilmek için Webmaster araçlarını düzenli olarak kontrol etmek gerekmektedir. Webmaster araçlarında, web sitesine link veren sitelerin tamamının yer aldığı listeler yer almaktadır. Listelerin kontrol edilmesi esnasında zararlı olduğundan şüphelenilen sitelerin not alınması gerekir. Sitelerin tesit edilmesinin ardından her siteyi tek tek incelemek ve gerçekten saldırı amaçlı olan siteleri belirlemek, zararlı backlinklerin siteden uzaklaştırılması için gereklidir. Zararlı backlink veren web siteleri tamamen saldırı amacıyla tasarlandığı için siteye giriş yapılmasının ardından cihaza sızmayı hedefleyen virüslerle karşılaşılabilir. Bu sebeple zararlı backlinkleri kaldırma şamasında cihaz güvenliği önemsenmelidir.

Zararlı Web Siteler Nasıl Fak Edilir?

Web sitesine zarar vermek ve SEO stratejilerine saldırmak amacıyla tasarlanan siteler, düzenli şekilde internet kullanan herkes tarafından anlaşılabilir. Zararlı linklere sahip web sitelerinde, normal sitelere kıyasla daha basit ve itici bir tasarım kullanılmaktadır. Sitelerin açıklama metinleri ve dili oldukça basit şekilde hazırlanmıştır. Sitelerde çok fazla hareketli ve dikkat çekici görseller kullanılmaktadır. Pop-up, pop-under ya da hareketli mesajların fazlalığı, siteye girer girmez rahatsızlık verecektir. Sitelerin geneli, kullanıcılardan yazılım ya da dosya indirmesini talep etmektedir. Ayrıca web sitesine giriş yapar yapmaz, herhangi bir dosyanın cihaza indirilmesi de söz konusudur. Exe, Pdf ya da Scr türündeki dosyaların cihazlara indirilmesi için site tarafından zorlayıcı bildirimler verilmektedir. Bu türden sitelerle karşılaşıldığı zaman, sitelerin derhal spamlanması ve linklerin engellenmesi gerekir.

Web Sitesi Geri Bağlantıları Nasıl Reddedilir?

Web sitesinden uzaklaştırılmak istenen sitelerin yer aldığı bir exe listesi hazırlanmalıdır. Hazırlanan dosyayı Google’a yüklemek için “Bağlantıları Reddetme Aracı Sayfası” açılmalıdır. Sayfa üzerinden web sitesi seçilmelidir. “Bağlantıları Reddet” seçeneğine tıklandıktan sonra “Dosya Seç” butonu tercih edilmeli ve hazırlanan exe dosyası uygulamaya yüklenmelidir. Yüklenen dosyanın Google tarafından incelenmesinin ardından, linklerin engellenmesi için gerekli işlemler başlatılacaktır. Zararlı linkler nasıl kaldırılır sorusuna yanıt bulmak isteyen kişiler, yukarıda belirtilen adımları atlamadan uygulamalıdır.

5

sitenize gelen zararlı linkleri nasıl kaldırabilirsiniz, zararlı linkleri kaldırma, zararlı linkler nasıl kaldırılır

Web sitelerinin anti-SEO saldırılarına maruz kalması sonucu ortaya çıkan zararlı linklerin kaldırılması için sitede bulunan anti-SEO içeriklerinin tespit edilmesi gerekir. Google tarafından ayrıştırılması oldukça zor olan anti-SEO içerik ve bağlantıları, web sitelerinin başarısını düşürmek için yürütülen bir çeşit saldırı stratejisidir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here