Sosyal Medya Ajansı Seçerken Dikkat Edilecekler

0
25
sosyal medya ajansı seçerken

Markalara ait içeriklerin düzenlenmesi ve reklam çalışmalarının yürütülmesi için alanında uzman olan içerik ajanslarıyla çalışılmalıdır.  Sosyal medya ajansı seçerken dikkat edilecekler, tanıtım çalışmalarının başarılı şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. İçerik ajansları için belirlenen kriterler, ajansların kalitesini göstermenin yanında markaların sosyal medya çalışmalarının getirilerini de temsil etmektedir. Ajansların alanında uzman olması, reklam paylaşımlarının getiri ve dönüşüm oranını arttırarak, markalara ait web sitelerinin Google sıralamasında yükselmesi sağlanabilir.

Sosyal Medya Ajansı Seçmek İçin Pazarlama İhtiyaçları Listelenmelidir

Sosyal medya üzerinden pazarlama yaparken, elde edilmek istenen hedeflerin doğru şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Sosyal medya içerik ajansı araştırılırken, ajansların hedeflere uyumlu olup olmadığı tespit edilmelidir. Sosyal medya ajansı seçerken nelere dikkat edilir sorusunun cevabı, aşağıda ele alınan listede belirtilmiştir:

 • Web sitelerinin organik ziyaretçi oranının artması, tasarımının geliştirilmesi ve sitelerin başarısının yükseltilmesi için gerekli stratejik çalışmalar yürütülmelidir.
 • Web sitesi ve sosyal medya hesaplarında yer alan içeriklerin geliştirilmesi için çalışmalar yürütülmelidir.
 • Web sitesinin sıralamasını yükseltecek SEO çalışmalarının başarıyla yürütülmesi gerekir.
 • Markalara ait web sitelerinin organik takipçisini arttıracak SEM çalışmalarıyla, Google ADS reklamlarının getirileri arttırılmalıdır.
 • E-posta pazarlama stratejilerinin, içerik ajansları tarafından müşteri kitlesine uygun olacak şekilde geliştirilmesi gerekir.
 • Sosyal medya içerik yönetimi ve pazarlama çalışmaları, ajanslar tarafından geliştirilen stratejilerle takip edilmelidir.
 • Dijital reklamcılık çalışmalarının, içerik ajanslarının uzmanlık alanı olmasına dikkat edilmelidir.

Sosyal Medya Ajanslarının Çalışmaları Takip Edilmelidir

Sosyal medya içerik ajanslarının çalışma ve profesyonellik seviyesini ölçmek için ajanslara ait web sitelerinin incelenmesi gerekir. Web sitesinin tasarımı, sitede yer alan blog kısmının kapsamı, ajansa ait referanslar bölümü, ortaya çıkarılan işler ve kullanıcı yorumları gibi etmenler, içerik ajanslarının başarı oranını teyit etmektedir. İçerik ajanslarının web sitelerinde yer alan blolgarda işe yarar ve kaliteli içerikler kullanılmışsa ajansların hazırlayacağı içeriklerin de kaliteli olduğu düşünülebilir. Sosyal medya ajansı seçme aşamasında, ajansların çalışma stratejilerinin talep edilmesi ve tüm ajansların stratejilerinin değerlendirilmesi gerekecektir. Ajanslarda yer alan uzmanların çalışma profilleri incelenerek, ajanslardan alınacak çalışmaların uzmanlık derecesi teyit edilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Markalar İçin Kriz Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya İçerik Ajanslarının Güvenirliği Test Edilmelidir

Sosyal medya içerik yönetimi yapacak ajansların, ne derece güvenilir olduğunun test edilmesi gerekmektedir. İçerik ajansı seçimi yaparken dikkat edilecek bazı noktalar, doğru ajansla çalışılmasına yardımcı olacaktır. Ajansların güvenirliğini test etmek için kullanılması gereken bazı sorgulamalar aşağıda ele alınmıştır:

 • Projelerin belirtilen zaman içerisinde tamamlanıp tamamlanmayacağı sorgulanmalıdır.
 • Çalışmalarda ayrıntılara ve kaliteye önem verilip verilmediği netleştirilmelidir.
 • Ulaşılabilir mantıklı hedeflerin belirlenmesi konusunda bilgi alınmalıdır.
 • Sitelerin strateji değişikliği kararlarına uyum sağlayabilme potansiyeli test edilmelidir.
 • Ajansların projeye dahil ettiği ekiple olan ilişkisi hakkında bilgi alınmalıdır.

Belirtilen sorgulamalar karşısında olumlu dönüşler sağlayan içerik ajansları, sosyal medya ve web sitesi yönetiminde başarı sağlayacaktır.

İçerik Ajanslarının Prensipleri ve Uzmanlıklarından Emin Olmak Gerekir

Sosyal medya içerik ajanslarının, çalışmalarında hangi prensipleri ilke edindiğine dikkat edilmelidir. Tek başına içerik çalışması yürütme çalışan markalar, içerik çalışmaları için temel hedef sayılan birçok ilkeyi göz ardı etmektedir. İçerik ajanslarından destek alınırken, ajansların hangi alanlarda uzman olduğu teyit edilmelidir. Web sitelerinin trafik oranındaki artışın sağlanması, dönüşüm oranı optimizasyonu çalışmaları, potansiyel müşteri oranında artış yaşanması ya da reklam dönüşümleriyle elde edilen satış getirileri, içerik ajanslarının başarı oranını ve kalitesini temsil etmektedir. Alanında uzmanlaşmış içerik ajanslarının tercih edilmesi, belirtilen kriterlerin tamamında başarı elde edilmesine yardımcı olacaktır. Çalışacağı sosyal medya ajansını başarıyla seçen markalar, sosyal medya içerikleri için beklenenden daha yüksek oranda dönüşüm sağlayacaktır.

5

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Dikkat Edilecekler

Markalara ait içeriklerin düzenlenmesi ve reklam çalışmalarının yürütülmesi için alanında uzman olan içerik ajanslarıyla çalışılmalıdır.  Sosyal medya ajansı seçerken dikkat edilecekler, tanıtım çalışmalarının başarılı şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
( Oy)
İlginizi Çekebilir:  Markalar İçin Whatsapp Pazarlama Stratejileri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here