SEO’da Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

0
54
seoda sesli arama optimizasyonu

SEO’da sesli arama optimizasyonu nasıl yapılır, sorusunun yanıtı, SEO kurallarında gizlidir. Sesli olarak yapılan aramalar, tıpkı yazılı arama sonuçları gibi SEO kurallarına tabidir. Akıllı telefon kullanıcıları, sesli arama optimizasyonları sayesinde Google gibi arama motorlarından hızlı sonuç almayı hedefler. Her 3 akıllı telefon sahibinden 1’i, haftada en az 1 kez olmak üzere sesli arama hizmetlerini kullanmaktadır. Dolayısıyla site sahiplerinin sadece yazılı olarak değil, sesli olarak da SEO kurallarını izlemesi ve buna göre optimizasyon gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Sesli Aramalarda Kelime Optimizasyonu

Uygun kelime optimizasyonu sayesinde SEO kurallarına hem yazılı, hem sözlü aramalarda uyum sağlarsınız. İnsanların yazma ve konuşma alışkanlıklarının farklı olması, sesli aramalarda daha farklı sonuçların bulunmasına neden olmaktadır. Konuşma dilinde, anahtar sözcük kullanımında değişiklikler meydana gelmektedir. Bu kapsamda konuşma dilinin bir gereği olarak anahtar kelime değil, cümleler kullanılır. Sesli Google aramaları, yazılı olanlardan daha uzundur. Dolayısıyla siteniz için sesli arama seçenekleri, hedef anahtar kelime etrafında kurulacak cümle kombinasyonlarını içermelidir. Bu alanda en çok kullanılan Google hizmeti ‘People Also Ask’ tir. Kullanıcılar bunları da aradı, olarak çevrilen hizmet, en yakın sonuçların da görülmesini sağlar.

Sesli Aramalarda Veri Optimizasyonu

Verilerin arama sonuçlarına göre düzenlenmesi, yazılı aramadan farklı olarak içeriğin Google ile ilgisine bağlı olarak sıralanır. Sesli aramalarda birinci sıradaki yanıt, yazılı sonuçlardaki birinci sıradan farklı olabilir. Sesli aramada birinci sıraya yerleşmek için yapmanız gereken, sayfanızın taranmasını basit hale getirmektir. Bunun için site haritası oluşturulmalıdır. Hazırlanan site haritası Google Search Console denilen uygulamaya gönderilmelidir. Google botları, bu sayede içeriği tanımlar ve sesli aramalarda kullanıcının karşısına çıkarır.

İlginizi Çekebilir:  En Popüler SEO Araçları

Bilgi Grubunuzu Tanımlayın!

Bilgi gruplandırması, SEO’da sesli arama optimizasyonu yapımı konusunda sizi aramaların üst sıralarında çıkaracak detaylardandır. Bilgi grubunuzu tanımlamanız, SEO içerisindeki botların sitenizi sınıflandırmasını ve benzer aramalarda seçenek olarak kullanıcının karşısına çıkarmanızı sağlar. Google botlar tarafından tanımlanmamış içerikler asılı kalır ve o içeriklere sesli aramaların ulaşması zorlaşır. Bazı bilgi grupları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ürün
  • Yer
  • İnsan
  • Organizasyon
  • Olay
  • Yorum
  • Nasıl yapılır
  • Haber makalesi

Size uygun olan grup içerisinde içeriğiniz yer alabilir. Bu sayede sesli aramalarda ön sıralara yükselebilirsiniz. Verilerinizin gruplandırılması aşamasında yardımını alabileceğiniz benzer makalelerden yararlanabilirsiniz. Veri gruplandırmanızın sonucu sitenizin kenarında yer alabilir. Bu sayede kullanıcıları da site içeriği hakkında bilgilendirmiş olursunuz.

Sitede Sık Sorulan Sorular Kısmı Oluşturun!

Sesli aramalar, kelime bazlı değil anlam bazlı yapılır. Bu nedenle sıkça sorulan sorular kullanmak, sitenizin daha fazla sorunun yanıtı olmasını sağlar. Kendiniz, işletmeniz, ürünleriniz ve hizmetleriniz konusunda hazırlayacağınız sıkça sorulan sorular köşesi, bu kadar çok sorunun cevabını verdiğinden, soru şeklinde iletilen sesli aramaların da size yönlendirilmesini sağlar. Ayrıca bu tür soru kısımları ve blog bölümlerinin konuşma diline daha yakın olması, sayfanızı sesli aramalarda yükseltir.

Sesli Aramalarda Yerel Arama Optimizasyonu

Sesli aramalarda üst sıralara çıkan sitenizi yerel aramalar için optimize etmek, yerel giriş güncellemesi sayesinde yapılacak bir işlemdir. Google My Business geliştirmesi ile yapılacak işlem, konuşma dilinin konuma uyarlanması ile işler. Konum kullanımı için sitenizi ‘yanımda, yakınımda’ kelimelerine karşı hassas hale getirmelisiniz. Google, yakınımda kelimesinin geçtiği aramalarda otomatik olarak konumu etkin hale getirir. Bu nedenle siteniz eğer bir işletme tanıtım sitesi konumunda ise,  sesli arama optimizasyonu düzenlemesinde konum bilgisini kullanmanız gerekecektir.

5
İlginizi Çekebilir:  Google 2020 Çekirdek Güncellemesi

SEO’da Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

SEO’da sesli arama optimizasyonu nasıl yapılır, sorusunun yanıtı, SEO kurallarında gizlidir. Sesli olarak yapılan aramalar, tıpkı yazılı arama sonuçları gibi SEO kurallarına tabidir. Akıllı telefon kullanıcıları, sesli arama optimizasyonları sayesinde Google gibi arama motorlarından hızlı sonuç almayı hedefler.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
( Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here