Önemli E-posta Pazarlama Metrikleri

0
373

E-posta pazarlama metrikleri, e-postaların daha geniş kitleye ulaşmalarını sağlamak amacıyla sunulan ipuçları olarak bilinmekte olup şu şekilde sıralanmaktadır:

  • E-posta pazarlama metrikleri, içerisinde bakılması gereken ilk metrik açılma oranıdır. Maillerin kimler tarafından açıldığının yüzdelik hesaplarla görüntülenmesi sağlanmaktadır.
  • Bir diğer adım ise tıklanma oranının hesaplanmasını içerir. Gönderilen e-postaların içerisinde yer alan mevcut linklere kaç kişinin giriş yaptığının da öğrenilmesi gerekmektedir.
  • Kampanyalar ve müşteriler arasındaki ilişkinin anlaşılmasını sağlayan terk etme oranlarının da önemli veriler arasında olduğu bilinmektedir.
  • E-postalar abone listeleri üzerinden erişim seviyesi anlaşılabilmektedir. Kaç kişinin abone olduğu, abonelikten çıktığı gibi verilerin bu anlamda stratejik olduğu bilinmektedir.
  • E-posta üzerinde kişilerin aktiflik durumlarının da istatistik olarak belirlenmesi gerekmektedir.

E-posta Pazarlamada Tıklanma Oranının Önemi

E-posta gönderiminde tıklanma oranı, müşterilerin doğru kitle olup olmadığının anlaşılması açısından önemli olmaktadır. Eğer tıklanma oranları düşük ise e-postaların müşterilerin ilgisini çekmediği söylenebilir.

Tıklanma ile birlikte farklı platformlardaki verilerin de ön görülmesi mümkün olmaktadır. Örneğin aynı içeriğin sosyal medya üzerinden paylaşılması halinde ne kadar çok talep göreceği bu verilerden kaynakla hesap edilebilmektedir.

Tıklanma oranları, E-posta pazarlama metrikleri içerisinde yer alan açılma oranlarından referansla incelendiğinde müşterilerin ilgisi bağlamında daha doğru sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Açılma Oranı Nedir?

Açılma oranı, gönderilen e-postaların kaç kişi tarafından açıldığını göstermektedir. Bu oran üzerinden gönderilen maillerin gerçek hesap olup olmadığının tespit edilmesi mümkün olabilmektedir.

Açılma oranlarından hareketle, kişilerin e-posta ile ilgilenip ilgilenmediklerini de öğrenmek mümkün olacağı için metrikler içerisindeki ilk adımın açılma oranı olduğu bilinmektedir.

Terk Etme Oranı Nedir?

Terk etme oranı, e-posta içeriklerinde bir problem olduğunu göstermektedir. Abonelikten çıkan müşterilerin mevcut içerikler ile ilgilenmedikleri ya da mevcut içeriklerden rahatsız oldukları buradan referansla söylenebilmektedir.

Terk etme oranından hareketle, e-posta göndermek için belirlenen kişi listelerinin güncellenmesi gerekebilmektedir. Bunun yanı sıra içerikle ilgili yeni bir hazırlık da gerekli olabilmektedir.

E-posta pazarlama metrikleri içerisinde yer alan terk etme oranlarının diğer oranlar ile birleştirilerek okunması, daha doğru sonuçların alınmasına yardımcı olmaktadır.

5

Önemli E-posta Pazarlama Metrikleri

E-posta pazarlama metrikleri, içerisinde bakılması gereken ilk metrik açılma oranıdır. Maillerin kimler tarafından açıldığının yüzdelik hesaplarla görüntülenmesi sağlanmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here