Tıklanma Oranı (CTR) Nedir?

0
340

CTR ya da Click Through Rate olarak adlandırılan kavramın Türkçe karşılığı olan tıklanma oranı bir internet sitesinin veya bir reklamın almış olduğu toplam tıklanma sayısının toplam görüntülenme oranına bölünmesiyle elde edilen sayıdır. Buna göre bir konunun tıklanma oranının yüksek olması bu konunun internet ağı üzerinde etkisinin yüksek olduğunu ve geniş kitlelere hitap ettiğini belirtir. İnternet adresleri üzerinden reklam veren bireyler bu oranı dikkatle takip ederek anahtar kelime kullanımı gibi detaylar ile tıklanma oranını yükseltmeyi amaçlarlar. Böylece pazarlamasını yapıyor oldukları ürünler daha geniş bir kitleye ulaştırılmış olur ve insanlar bu ürünleri daha fazla görürler. Böylece ürünlerin satılması ihtimali de artmış olur.

Tıklanma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Tıklanma oranını hesaplamak için iki veriye ihtiyaç duyulur. Bunlardan bir tanesi tıklanma sayısı bir tanesi de görüntülenme sayısıdır. Tıklanma oranının analiz edilmesindeki temel amaç alınan görüntülenmelerin kaç tanesinde ilgili reklama tıklandığını saptayarak hedef kitle tespiti yapmak ve reklamları bu doğrultuda özelleştirmektir. Buna göre tıklanma sayısı görüntülenme sayısına bölünerek tıklanma oranı bulunur. Örneğin 1000 görüntülenmesi olan bir reklamın tıklanma sayısı 100 ise bu reklamın tıklanma oranı %10 olarak belirlenir. Bu oran ilgili reklamın başarısı hakkında işletme yöneticilerine fikir verir.

Tıklanma Oranını Neler Etkiler?

Tıklanma oranını etkileyen faktörler sayıca hayli fazladır ve bu faktörlerin tıklanma oranı üzerindeki etkisi tam olarak belirlenemez. Ancak tıklanma oranını etkileyen faktörlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Görünen URL
  • Tasarım
  • Kitleler ve hedefleme
  • Endüstri rekabetçilik oranı
  • Reklam metninin yaratıcı mesaj içermesi

Tıklanma Oranı Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Tıklanma oranı optimizasyonu işletmelerin reklam ve reklam kampanyalarından tam verimi alabilmeleri açısından son derece önemli bir faktördür. Şirketler; başlık, konu satırı, resim, anahtar kelime ve kopya gibi öğelerin performansını artırarak tıklanma oranını artırmayı hedeflerler. Bunun için uygulanan yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • Tasarımın güncellenmesi ve güncel tutulması
  • Hedef kitlenin iyi tanınması
  • Anahtar kelimelerin gerekli durumlarda değiştirilmesi
  • Harekete geçirme ifadesinin etkili şekilde saptanması ve ayarlanması

İlgili içerik metninin ayarlanması

5

Tıklanma Oranı (CTR) Nedir

CTR ya da Click Through Rate olarak adlandırılan kavramın Türkçe karşılığı olan tıklanma oranı bir internet sitesinin veya bir reklamın almış olduğu toplam tıklanma sayısının toplam görüntülenme oranına bölünmesiyle elde edilen sayıdır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here