SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

0
293
seo nedir

SEO nedir sorusunun cevabından önce SEO’nun açılımı’nı yapmak gerekir ise; Search Engine Optimization’dır. Arama motoru optimizasyonu nedir diye sorulduğunda ise ilk akla gelen SEO’dur. Web sitesi taramalarını yapan arama motorlarının, bunları değerlendirirken kullandığı teknik kriterler arama motoru optimizasyonu olarak değerlendirilir.

 SEO’da Popülarite Nedir?

Google SEO için popülarite sağlamak amacı ile yapılması gerekenler şunlardır:

 • Daha popüler olabilmek ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda listelenebilmek için reklam vermek gereklidir.
 • Sitenin paylaşıldığı kanallar ve paylaşılan link sayısı arttıkça sitenin ziyaretçi sayısının artması ile de beraber sitenin popülerliği artmış olur.

SEO’da Doğallık Nedir?

SEO’da doğallık anlayışı; belirli bir popülariteye ulaşmanın ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanın doğal bir yoldan yapılmasına dayanmaktadır. Dolayısı ile içerikte yapay bir durum fark edildiğinde SEO kurallarına göre site sıralamada olumsuz etkilenir. Hem çeşitliliğin olması hem de içeriğin amacına uygun olması SEO’nun doğallık anlayışının temelidir.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO; sitenin içeriği ile ilgili yapılan SEO çalışmalarını kapsamaktadır. Site içi SEO çalışması yapabilmek için; sitenin içerisindeki görsellere, sitedeki metinlere, kullanılacak olan arama motoru etiketlerine verilecek olan kalite puanı kriterleri baz alınarak dikkat edilmelidir. Site içi SEO uygulamasının yapılma şekli şunlardır:

 • Sitede kullanılan metinler, kişilerin ilgi ile okuyabileceği şekilde hazırlanmış olan metinler olmalıdır.
 • Site için hazırlanan metinler kopya içerik olmamalıdır. Özgün, doğal ve kaliteli içerikler olmalıdır.
 • Sitede kullanılan görsellerin ziyaretçilerin gözünden özgün ve kaliteli görünebilecek olan görsellerden seçilmesi gereklidir.
 • Sitenin içerisinde kullanılan anahtar kelimeler uzun kuyruklu anahtar kelimeler olmamalıdır.
 • Başlık etiketi seçilirken oldukça seçici olmak ve mutlaka başlığın içerisinde bir anahtar kelime kullanmak gereklidir.
 • Sitenin içeriğinin konusunun içinde bulunulan dönem için bir önemi ve değeri olması gereklidir.
 • Siteye erişim hızının hızlı olması gereklidir. Çünkü siteye hızlı ulaşamayan kişilerin siteyi terk etmesi demek, sitenin kalite puanının düşmesi demektir.
 • Site için kullanılan URL’nin akılda kalabilen, özgün ve dikkat çekici olması gereklidir. Aynı zamanda site için kullanılacak olan URL ne kadar kısa olursa o kadar iyidir.
 • Sitenin iç tasarımının ve kullanımının ziyaretçiler tarafından kolay anlaşılır ve erişilir olması gereklidir.
 • Site içerisinde kullanılan arama motorları etiketlerinin daha verimli olabilmesi adına profesyonel destek alınması gereklidir. Çünkü doğru arama motoru etiketi seçimi ile site daha iyi sıralamalara taşınabileceği gibi, yanlış arama motoru etiketi seçimi ile de indeks kayıpları yaşanabilmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Organik Sıralamada Sosyal Medyanın Etkisi Nedir?

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO nasıl yapılır ve nedir sorularına cevap vermek gerekir ise; site dışı SEO çalışmaları sitenin dışarısında yapılan SEO çalışmalarıdır. Kişinin site dışı SEO çalışması konusunda oldukça dikkatli olması gereklidir çünkü yapacağı yanlış bir hamle ile Google siteyi spam olarak değerlendirebilir ve ceza da alabilir. Site dışı SEO çalışmalarının kapsadığı çalışmalar şunlardır:

 • Site ile ilgili yapılan sosyal medya paylaşımları site dışı SEO uygulamalarındandır.
 • Başka bir web sitesinin referans olarak kişinin sitesinin linkini vermesi durumu backlink olarak adlandırılmaktadır ve kişilerin siteleri için yaptıkları backlink çalışmaları site dışı SEO uygulamasıdır. Backlink yapması istenen sitenin de güvenilir bir site olması gerekmektedir. Çünkü güvenilir bir sitenin referans olarak gösterdiği site ancak Google tarafından da güvenilir olarak kabul edilebilir. Kalitesiz siteler ile yapılan backlink çalışmaları sonucu arama motoru optimizasyonu kriterlerine göre manipüle çalışması olduğu tespit edildiği takdirde, arama motoru sıralamasında site yükselmez ve hatta arama sonuçlarından da silinebilir.
5

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO nedir sorusunun cevabından önce SEO’nun açılımı’nı yapmak gerekir ise; Search Engine Optimization’dır. Arama motoru optimizasyonu nedir diye sorulduğunda ise ilk akla gelen SEO’dur. Web sitesi taramalarını yapan arama motorlarının, bunları değerlendirirken kullandığı teknik kriterler arama motoru optimizasyonu olarak değerlendirilir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
( Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here