Organik Sıralamada Sosyal Medyanın Etkisi Nedir?

0
188
organik sıralamada sosyal medyanın etkisi

Organik sıralamada sosyal medyanın etkisi nedir, sorusunun yanıtı, reklam sektörü ile verilmektedir. Sosyal medyada yapılan reklamlar ve tanınırlık, sayfaların trafiğini etkiler ve aramalarda kalite puanının yükselmesine bağlı olarak üst sıralara çıkmalarını sağlar. Yapılan reklamların bir etkisi olarak yükselen kalite puanı, site trafiğine göre belirlenir. Kullanıcılar siteye giriş yaptıktan sonra, site içerisinde geçen zaman, organik sıralamada sayfanın sırasını yükseltir.

Sosyal Medyanın Organik Sıralamayı Etkilemesi İçin Gerekli Şartlar

Sosyal medya, her zaman organik sıralamayı etkilemeyebilir. Bu durumun mümkün olabilmesi için kişilerin bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Sosyal medyada, site içeriği ile ilgili paylaşımlar yapılmalıdır.
  • Sosyal medyada site konusunda bir hedef kitle bulunmalıdır.
  • Marka ile birlikte sosyal medya hesabının bir kelime grubu olmalı ve kalıplaşmış halde kullanılmalıdır.
  • Tanıtıma olanak tanıyacak bir sosyal medya adresi kullanılmalıdır.

Sosyal Medyanın Site İçeriği Hakkında Fikir Vermesi

Sosyal medyanın yönlendireceği sitenin içeriği hakkında bilgi vermesi, paylaşılması ve etiketlenmesini de beraberinde getirir. Bu kapsamda sosyal medyada trafik alan ve adından söz ettiren marka, kullanıcılar için gündem oluşturmaya başlar. Markanın sosyal medya adresinden yapacağı her paylaşım, kullanıcılar için gündeme katkı sağlar. Bu sayede etkileşim artar ve kullanıcılar, sosyal medyanın etkisiyle marka hakkında fikir edinir.

Sosyal Medya Hedef Kitlesi

Sektörünüzün hangi kesime hitap ettiğini bilmek, reklamlarda bu kesimin özelliklerinden faydalanmanızı sağlarken beklentilerinizi de bu yönde şekillendirir. Sektörünüzün en iyilerinden olsanız dahi, insanlara bunu duyurmak için reklam yapmanız gerekmektedir. Bu yüzden insanların en özgün ve özgür olduğu sosyal medyada aktif olmak size artı kazandırır. Özellikle hedef kitleniz genç grupsa, sosyal medyayı ne kadar kullandıklarını tahmin edersiniz. Bu sayede sosyal medyayı kullanarak etkileşimi ne kadar arttırabileceğinizi de belirlemiş olursunuz. Örneğin hedef kitleniz 60 yaş üzeri ise, bu yaş grubunda meydana gelecek sağlık sorunları ile ilgili bir ürün pazarlamasını yapıyorsanız, sosyal medya etkileşiminden fazla ümitli olmazsınız. Bunun yanında kitleniz 18- 30 yaş arası ise, sosyal medya ile bu kitleyi kontrol altına almak ve reklamınızı yapmak için sürekli paylaşım halinde olmanız gerektiğini bilirsiniz. Organik sıralamada sosyal medyanın etkisi, hedef kitlenin durumuna göre şekillenir.

Markanın Sosyal Medya Sloganı

Markanızın sabit bir slogana ya da anlama sahip olması, arama motorlarında hep aynı slogan ile aranmasını sağlar. Tek bir marka ifadesi kullanmak, arama sayılarının bölünmemesine neden olur. Bu sayede arama arttıkça reklamınızın ulaştığı kişi sayısı da artar. Aramaların anahtar kelimelere bölünmemesi, arama sayısının tek odakta toplanmasına yardımcı olur. Bu sayede arama sayıları bazında değerlendirme yapan Google, sitenizin arama sayısının hak ettiği sıralamada sizi tutar. Aynı prensiple kampanyalarınızı da sabit anahtar kelimelerle yapmanız gerekir. Anahtar kelime olmadan yapılan kampanyalar, Google aramalarının bölünmesine neden olacaktır.

Sosyal Medyanın Tanıtım Gücü

Sosyal medyada paylaşımlar ve etiketlemeler, markanızı sadece gündeme taşımaz. Aynı zamanda tanıtım görevi de üstlenir. Özellikle yeni kampanyalarınızı ve içeriklerinizi tanıtmak için insanlarla iş birliği yapmanız, sadece bilinmenizi arttırmaz. Aynı zamanda insanların ürünleriniz hakkında bilgisini de arttırır. Böylece sadece marka ismi olarak anılmayı bırakıp içeriğiniz konusunda da insanlar arasında bilinmeye başlarsınız. Bu bilinirlik size müşteri olarak geri döner. Aynı zamanda sosyal medyada yürütülen kampanyaların yayılma hızı, sizin sitenizden yapacağınız duyurunun hızından daha yüksek olacaktır. Organik sıralama kampanyalar hakkında bilgi almak isteyen insanlar sayesinde yükselir.

5

Organik Sıralamada Sosyal Medyanın Etkisi Nedir?

Organik sıralamada sosyal medyanın etkisi nedir, sorusunun yanıtı, reklam sektörü ile verilmektedir. Sosyal medyada yapılan reklamlar ve tanınırlık, sayfaların trafiğini etkiler ve aramalarda kalite puanının yükselmesine bağlı olarak üst sıralara çıkmalarını sağlar. Yapılan reklamların bir etkisi olarak yükselen kalite puanı, site trafiğine göre belirlenir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here