Instagram Reklam Modelleri Nelerdir?

0
164
instagram reklam modelleri

500 milyonu aşan aktif hesabın bulunması nedeniyle Instagram reklam modelleri, kaliteli reklamcılık alanları arasında yer almaktadır. Instagram’ın kullanıcı profillerine göre değişen reklamlarında etkileşim oranı milyonlarla ölçülebilmektedir. Firma ve markaların dönüşüm hareketleri içerisinde sık başvurdukları Instagram reklamları, kullanıcıların ilgilerine ve ulaşılmak isteyen hedef kitleye göre değişiklik göstermektedir.

Fotoğraf Instagram Reklam Modeli

Instagram’da en çok kullanılan ve en basit reklam modelidir. Tek kare fotoğrafla verilmek istenen mesaj anlatılırken, sıklıkla küçük işletmeler tarafından kullanılan bu model, story bölümlerine konu olur. Instagram paylaşımları olarak da yapılan reklam, altına hashtag şeklinde etiketlemelerle hedef kitlesini geliştirir. Bu reklamlar hızlı yayılması ve kolay kullanımı ile tercih edilmektedir. Sade ve basit bir yoldan verilmek istenen mesaja ulaşılır.

Videolu Instagram Reklam Modeli

Instagram’da video paylaşımları şeklinde yapılan bu reklamlar, yatay veya kare formatında 60 saniyeye kadar kullanılabilmektedir. Giderek artan içerikler ve tüketim alışkanlığı nedeniyle son günlerde formatlarında değişiklik meydana gelen video reklamlar, bazı özel kurallara göre çekilir. Bu kurallara göre reklamı yapılan ürün ya da hizmetin, reklamın ilk birkaç saniyesinde görülmesi gerekmektedir. Kullanıcıların reklamı hızlı geçmesi ihtimaline karşı ilk 10 saniyede ürün ya da hizmet hakkında bilgi verilmelidir. Mesajın ilk saniyelere yerleştirilmesi, hızlı geçilen reklamlarda dahi kullanıcılara mesajın iletilmesini sağlar. Video reklamların görsel hafıza ile işitsel belleğe aynı anda hitap etmesi, bu reklamların farkındalık ve hatırlanabilirlik açısından diğerlerinin önüne geçmesine neden olur.

Carousel Instagram Reklam Modeli

Biden fazla görselin kaydırılarak kullanıcılara sunulması şeklinde yapılan reklamdır. Instagram reklamları içerisinde görseli en dikkat çekici olmak zorunda olan gruptur. Çünkü ilk fotoğraf yeterince dikkat çekici değilse, kullanıcı ikinci fotoğrafa geçiş yapmayacaktır. Bu tür reklamlarda video da kullanılabilir. Öne çıkarılmak istenen ürün ya da mesaj, bu reklamlarda daha rahat verilebilmektedir. Genellikle otel, tatil gibi reklamlarda bu tür reklamcılık kullanılır. Görsel açıdan zengin fotoğraflarla bezeli carousellerde, efektlerin daha etkin olduğu gözlenmiştir.

Koleksiyon Instagram Reklam Modeli

Koleksiyon reklamları, video ve fotoğrafın bir arada kullanıldığı reklam türüdür. Izgara, parmaklık model denen reklam türüdür. Bu formatta bir yandan video izler, bir yandan kullanılan ürün yada hizmet hakkındaki fotoğrafları görürsünüz. Etkili reklamlar arasında yer alan koleksiyon reklamları, genellikle çanta gibi kullanımda olan eşyalar için kullanılır.

İnsta Story İnstagram Reklam Modeli

Story reklamları, Instagram’ın hedef kitle değiştirme ve genişletme politikaları arasında yer alan reklam modelidir. Bu reklamlarda, hikaye alanında tam ekran içerik ve fotoğraf bulunan, yayın alabilen ürünler konur. Video şeklinde de kişilerin sayfalarına düşen bu reklamlar, Instagram güncellemeleri ile birden fazla ve sıralı olarak izlenebilmektedir. Takip ettiklerinizin story bölümleri arasında dolaşırken birden karşınıza çıkan bu reklamları hızlı geçme ve izleme hakkınız da bulunmaktadır.

Anlık olarak kullanılan Instagram reklam modellerine ek olarak ünlülerin takipçileri üzerinde yarattıkları etki göz önüne alınarak oluşturulan reklamlar da bulunmaktadır. Canlı yayınlarla yapılan reklamlarda ünlülere ürün tanıtımı yapma gibi görevler verilerek ürünlerin, kişinin takipçi listesinin tamamına ulaşması sağlanır. Genellikle bu reklamlarda yapılan kreatif inceleme, güvenilir bir ünlüye reklam yaptırmanın ötesine geçmez. Örneğin 18- 25 yaş arası kadınların kullandıkları bir ürünün reklamı için, bu yaşlar arasında kadın bir ünlü görevlendirilecektir.  Bunun yanında ürün özelliklerine göre belirlenen ünlü, onun aracılığıyla yapılan her reklamdan ve reklam sonrası her siparişten pay alır. Instagram reklam anlayışı ürünün daha fazla kişiye ulaşmasını hedeflediğinden, çoğunlukla canlı yayın reklamlarına yer verilir.

5

Instagram Reklam Modelleri Nelerdir?

500 milyonu aşan aktif hesabın bulunması nedeniyle Instagram reklam modelleri, kaliteli reklamcılık alanları arasında yer almaktadır. Instagram’ın kullanıcı profillerine göre değişen reklamlarında etkileşim oranı milyonlarla ölçülebilmektedir. Firma ve markaların dönüşüm hareketleri içerisinde sık başvurdukları Instagram reklamları, kullanıcıların ilgilerine ve ulaşılmak isteyen hedef kitleye göre değişiklik göstermektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here