Facebook Piksel Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0
404
facebook piksel nedir

Facebook piksel nedir sorusuna şu yanıt verilmektedir: İnsanların reklamlarınız hakkındaki dönüşlerini ve hareketlerini izlemenize yarayan bir izlem ve dönüşüm aracıdır. Reklamınız üzerine etkinlik ve onayları takip etmenizi sağlar. Bu sayede reklamınızın kitleniz üzerindeki etkisini görebilir, reklamınız ile ilgili özeleştirilerde bulunabilirsiniz. Piksel, eylem raporlama aracıdır. Bu nedenle reklam hedef kitleniz ile ilgili hareketleri size anında ya da toplu olarak raporlar. Raporlama zamanınızı ve şeklini siz seçebilirsiniz.

Facebook Piksel Nasıl Kullanılır?

Facebook piksel kullanımı, site bağlantınızın başına getireceğiniz piksel kodu ile gerçekleşir. İnternet sitenizin başına Google hesabınız aracılığıyla aldığınız piksel kodunu yerleştirmeniz gerekir. Piksel uygulamasının hareketlerinizi raporlaması için uygun bir kanal oluşturmalısınız. Bu kanal isteğinize göre e- posta adresiniz ya da doğrudan Google hesabınız olabilir. Bir kullanıcı sitenize giriş yapıp alışveriş tamamladığında size otomatik olarak bildirim gelir. Aynı zamanda kendi menü seçeneklerinizi kullanarak tamamlanmamış alışverişleri, giriş sayılarını, giriş ile tamamlanmış alışverişler arasındaki farkı ve tamamlama süresini görebilirsiniz. Bu, site performansınızı değerlendirmenizi de sağlar. Facebook piksel nasıl kullanılır, sorusuna da böylelikle yanıt verilmiş olunur.

Facebook Piksel Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Facebook piksel kullanımının reklam verene sağlayacağı avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Site hareketlerinize bakarak reklamınızın doğru kişilere ulaşıp ulaşmadığını değerlendirebilirsiniz. Hedef kitle değişimi gerekiyorsa komutunuzla reklamınızı gören kişiler hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.
  • Kullanıcıların siteniz içerisindeki hareketlerinden, sisteminizde bir hata varsa, bunu belirleyebilirsiniz.
  • Kullanıcılarınız siteniz içerisinde en çok hangi aşamada çıkış yapıyor? Bu soruya vereceğiniz yanıtla sitenizi iyileştirebilirsiniz. Örneğin sitenizde ürün incelemelerinden hemen sonra çıkış yapılıyorsa uygun ürün bulunmaması sonucuna varabilirsiniz.
  • Reklamınızın hedef kitlelerini bulabilirsiniz.
  • Ek Facebook reklam araçlarını piksel ile etkinleştirebilirsiniz.
  • Sitenizde fazla faaliyette bulunan kullanıcıları kaydederek yeni ürün reklamlarınızı özellikle bu kullanıcılara gönderebilirsiniz.

Facebook piksel kullanımı, verdiği sonuçlara göre yapılan reklamların niteliklerini ölçer ve kullanıcıların reklamlara tepkisini izler. Bu sayede reklamınızı güncellerken aynı hataları yapmamış olursunuz.

Facebook Piksel İle Doğru Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Piksel uygulamasını kullanarak hedef kitle belirleme, dönemlik alacağınız faaliyet raporları ile gerçekleşmektedir. Bunun için yapmanız gereken disiplinli çalışmaktır. Hedef kitlenizi bulmak için öncelikle sayfanızın en iyi kullanıcılarını bulun. Kullanıcılarınızın sayfanıza giriş sayılarını, girişlerinin sonucunda sayfada faaliyet yürütme durumlarını sorgulayın. Burada dikkat etmeniz gereken, sayfanızdan kaç kez alışveriş yaptıkları değildir. Dikkat etmeniz gereken, giriş sayısı ile alışverişin sonuca ulaşma sayısı arasındaki orandır. Örneğin sayfanıza 10 giriş gerçekleştirmiş bir müşteri düşünelim. Alışveriş gerçekleştirme sayısı 1 ise bu onu iyi bir müşteri yapmaz. Dolayısıyla hedef kitle belirlemede bu müşterinizi baz alamazsınız. Ancak başka bir müşteri 5 girişin 3’ünde alışveriş gerçekleştirmişse, bu müşterinizi kaynak hedef kitle kategorisinde tutabilirsiniz. Piksel sayesinde müşterileriniz ile ilgili bu bilgilerin istatistiğini alabilirsiniz.

Piksel Aracılığıyla Reklam Sonucu Görme

Facebook piksek ile reklam sonuçlarınızı verilerle görebilir, kitlelerinizin davranışlarını analiz edebilirsiniz. Bu konuda piksel hizmetleri size yardımcı olabilir. Piksel ile sitenize üye olan kişiler, dönüşümler, paylaşımlar, tavsiye edilenler, sitenize üye olmadan düzenli giriş yapanlar, üye olmadan işlem gerçekleştirenler, yeni ürün bildirimlerini açanlar gibi bilgileri alabilirsiniz. Bu bağlamda örneğin yeni ürün bildirimini açan müşteri sayınız, alışveriş yapan müşteri sayınıza oranlanarak, sitenizin ürünler konusundaki başarısı hakkında bilgi sahibi olunur. Oran, bu iki kategori arasındaki farklı fazla gösteriyorsa, bu durum fiyatlarınızın ve güvenilirliğinizin yüksek olduğunu, ancak ürünlerinizin dikkat çekici olmadığını gösterir. Bu gibi verileri almak ve yorumlamak için Facebook piksel kullanılmaktadır.

5

Facebook Piksel Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Facebook piksel nedir sorusuna şu yanıt verilmektedir: İnsanların reklamlarınız hakkındaki dönüşlerini ve hareketlerini izlemenize yarayan bir izlem ve dönüşüm aracıdır. Reklamınız üzerine etkinlik ve onayları takip etmenizi sağlar. Bu sayede reklamınızın kitleniz üzerindeki etkisini görebilir, reklamınız ile ilgili özeleştirilerde bulunabilirsiniz.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here