Lookalike Audience (Benzer Hedef Kitle) Nedir?

0
458
benzer hedef kitle nedir

Benzer hedef kitle nedir sorusunun yanıtı şu şekilde verilir: Kaynak konumundaki hedef kitlenizin ya da sayfa takipçilerinizin üzerinden, takipçi özelliklerinize göre belirlenecek benzer kullanıcıların tespit edilmesi işlemidir. Belirtilen benzer özellikler, demografik bilgilerden ya da ilgi alanlarına göre verilebilir. Bir sitenin en hızlı genişleme ve büyüme işlemi, benzer hedef kitlenin bulunması ile gerçekleşir. Özellikle reklamlara hızlı dönüt veren kişiler, benzer hedef kitle arayışında reklam yöneticilerine yol gösterici konumundadır.

Lookalike Audience Neden Kullanılır?

Bu sistemin kullanımının nedeni, reklam dönüşlerini arttırtmak ve reklam verenlerin daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlamaktır. Bir örnek üzerinden bu durum şöyle açıklanabilir: Facebook platformunda bir reklam verildiğini düşünelim. Reklama dönüş yapan insanların demografik bilgileri, özellikleri ve ilgi alanları hakkında düzenli dönüt araştırmaları yapılacaktır. Reklam en çok hangi yaş grubunun ve hangi özellikteki insanların ilgisini çekmiş, reklam hakkında dönüt verenlerden özellikle hangi durumdaki insanlar satılmakta olan ürünü alma yoluna gitmiş, bunların hepsi yapılacak araştırmada ortaya çıkarılacaktır. Benzer hedef kitle nedir, sorusu da tam olarak burada devreye girer. Reklama dönüş yapanların bilgilerine göre benzer bilgilere sahip kullanıcıların listesi çıkarılır ve reklam, özel olarak onlara gönderilir. Bir reklama dönüt verenlerin ortak özelliği 25-30 yaş aralığında olmaları ise, Facebook’ta diğer parametreler de dikkate alınarak 25-30 yaş aralığındaki kullanıcılara bu reklam gönderilecektir.

Lookalike Audience Nasıl Çalışır?

Reklamınızı oluşturma evresinde benzer hedef kitlenin büyüklüğünü belirlemek, hangi kriterlerin benzer hedef kitle araştırmasında kullanılacağına karar vermek gibi ayrıntıları siz belirleyebilirsiniz. Hacim olarak seçeceğiniz kitle ne kadar dar olursa, hedef kitlenizin özellikleri birbirine o kadar yakın olur. Reklamınızı gören ve dönüş yapan toplam kullanıcılar arasından %1 ile %10 arasında bir kısmından reklam hedef kitle belirlemesi yapabilirsiniz. Bu yüzdeliklerde belirleyeceğiniz hedef kitle, kaynak hedef kitle olarak anılır. Amaç, kaynak hedef kitleye en yakın benzer hedef kitle seçeneklerine reklam göndermek olmalıdır.

Bu durum şu şekilde bir örnekle açıklanabilir: Facebook’ta verdiğiniz reklamı 100.000 kişi görmüş olsun. Siz, %1 ile %10 arasında bir kitle seçerek kaynak hedef kitlenizi oluşturursunuz. Amacınız, seçtiğiniz yüzdelikteki kişilerin özelliklerine en yakın kişilere reklamınızı göndermektir. Özellikler yaş aralığı, medeni durum, cinsiyet, öğretim durumu gibi benzerlikler olabilir. Bu özelliklere en yakın kişilere reklam göndermesi yapılır.

Lookalike Audience Seçiminde Reklam Verenin Etkisi

Benzer hedef kitlenin seçilmesi aşamasında reklam veren, direkt olarak yüzdelik birim seçiminde bulunmaz. Dilerse en iyi kullanıcılarını kendisi seçerek de kriterleri belirleyebilir. Facebook platformu için, bu platformda verilen reklamda binlerce kişiye ulaşabilir. Bu binlerce kişinin demografik bilgileri ile alınacak kaynak kitle, platformun hareketliliğinden kaynaklı olarak bilgi kirliliğine neden olabilir. Bu nedenle reklamlara en hızlı ve sayıca en fazla dönüş yapan kullanıcılar, reklam veren tarafından kaynak hedef kitleye özellikle dahil edilebilir.

Lookalike Audience Uygulamasının Kısıtlılıkları

Benzer hedef kitle seçiminde bazı kısıtlılıklar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Benzer hedef kitle seçme işlemi, sadece bir ülkeden yapılabilir.
  • Kaynak hedef kitle içerisinde aynı ülkeden platforma giriş yapmakta olan en az 100 insan bulunmalıdır.
  • Sadece bir kaynak hedef kitlenin farklı özelliklerinden yararlanılarak 500 adede kadar benzer hedef kitle oluşturulabilir.
  • Kaynak hedef kitlenizin içerisindeki kişiler, benzer hedef kitlenizin dışında tutulur. Bu nedenle Lookalike Audience uygulaması bir kullanıcıyı hem kaynak, hem benzer hedef kitleler olarak değerlendiremez.
5

Lookalike Audience (Benzer Hedef Kitle) Nedir?

Benzer hedef kitle nedir sorusunun yanıtı şu şekilde verilir: Kaynak konumundaki hedef kitlenizin ya da sayfa takipçilerinizin üzerinden, takipçi özelliklerinize göre belirlenecek benzer kullanıcıların tespit edilmesi işlemidir. Belirtilen benzer özellikler, demografik bilgilerden ya da ilgi alanlarına göre verilebilir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here