Twitter Lite Nedir?

0
37
Twitter Lite Nedir

Twitter Lite nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; Twitter uygulamasının daha hızlı ve daha az veri harcayarak kullanılabilmesini sağlayan bir hizmettir. Tarayıcı üzerinden erişim sağlanılabilmektedir ve Twitter uygulamasından yapılan bütün işlemler yapılabilmektedir. Google ortaklığı ile piyasaya sürülen bir hizmettir. Dünyanın her yerinden erişim sağlanabilmektedir.

Twitter Lite’a Neden Gerek Duyulmaktadır?

Twitter Lite’a gerek duyulmasının nedeni; internet hızını arttırarak daha güzel bir uygulama deneyimi yaşamayı sağlamaktır. Bu yöntemin geçmişine bakıldığında Facebook uygulaması da aynı yöntemi uygulayarak Facebook Lite hizmetini piyasaya sunmuştur. Twitter, dünyanın birçok yerinde kullanılan bir uygulamadır ve dünyanın her yerindeki internet hızının eşit olmaması da Twitter Lite’a ihtiyaç duyulmasını sağlamaktadır. Türkiye’deki internet hızına bakıldığında, dünyadaki birçok yer ile kıyaslandığında daha yavaş kalmaktadır. Hindistan da Türkiye gibi aynı problemi yaşamaktadır. Hindistan bu problemi özel telefonlar çıkartarak çözerken, Türkiye ise Twitter Lite aracılığı ile bu probleme bir çözüm bulmuştur. Twitter uygulamasının bu hizmet aracılığı ile kullanılması durumunda daha hızlı çalışmasının esas nedeni ise; daha düşük veri harcanmasına neden oluyor olmasıdır.

Twitter Lite’ın Özellikleri Nelerdir?

Twitter Lite’ın özellikleri şunlardır:

 • Twitter uygulamasından yapılabilecek retweet, tweet atma, direct message gönderme, bildirimlere bakma, timeline’ı gözden geçirme, trendlere göz atma, fotoğraf ve video görüntüleme gibi işlemlerin hepsi yapılabilmektedir.
 • Android kullanıcıların twitter hesaplarına gelen bildirimler, bu uygulama ile telefonlarının ekranına da gelmektedir. Ancak IOS işlemcili telefon kullanan kullanıcıların bildirimleri telefonlarının bildirim ekranına düşmemektedir.
 • Twitter uygulamasında paylaşılan fotoğraflar ve videolar gezinti esnasında direkt açılmamaktadır. Flu gözükmektedir. Sadece görülmek istenen indirilmektedir ve net gözükebilmektedir.
 • Herhangi bir ek ücret talep edilmemektedir.
 • Çevrimdışı kullanıma izin vermektedir.
 • Tarayıcı üzerinden giriş yapıldığı için ekstra uygulama indirmeye gerek yoktur.
 • Veri tasarrufu bakımından değerlendirildiğinde, %70’e varan veri tasarrufu sağlamaktadır.
 • Hız artışı %30 oranına kadar çıkmaktadır.
 • Kapladığı yer sadece 1 MB’lık bir alandır.
İlginizi Çekebilir:  Instagram’da Etiketleme Nasıl Yapılır?

Twitter Lite Nasıl Kullanılmaktadır?

Twitter Lite kullanımı şöyledir:

 • Uygulama indirmek gerekli olmadığından App Store veya Play Store ziyaret edilmemektedir. Direkt olarak telefondan herhangi bir tarayıcı açılmalıdır.
 • Tarayıcı açıldıktan sonra https://mobile.twitter.com adresine giriş yapılmalıdır.
 • Kullanıcı adı ve şifre yazılarak twitter hesabına giriş yapılmalıdır.
 • Ardından profilden ayarlar ve gizlilik menüsünün seçilmesi gereklidir.
 • İlgili menüden genel başlığı altındaki veri kullanımı seçilmelidir.
 • Açılan sayfadan veri tasarrufu seçeneğinin seçilerek aktifleştirilmesi gereklidir.
 • Bu işlem ile birlikte Twitter Lite kullanımına başlanmış olunmaktadır.

Twitter Lite Güvenli Midir?

Twitter Lite güvenlidir. Google ile ortak bir çalışma sonucunda ortaya çıkartılan bir hizmettir. Yasaldır. 42 ayrı dilde hizmet vermeye hazırlanmaktadır. Dolayısı ile tehlike içerebilecek uygulamalardan biri değildir. Ancak Twitter Lite’a giriş yapılması adına link verilen web siteleri konusunda oldukça dikkatli olunması gereklidir. Çünkü bu siteler bazen farklı web sitelerine yönlendirebilmektedirler ve çeşitli uygulamaların sizin izniniz olmadan twitter hesabınıza erişebilmesine onay verebilmektedirler. Böyle bir durum olup olmadığını kontrol etmek için ise; twitter uygulamasına giriş yapıldıktan sonra profilden ayarlar ve gizlilik menüsünün seçilmesi gereklidir. Ardından hesap seçilmelidir. Veri ve izinler başlığı altından uygulamalar ve oturumlar seçilmelidir. Açılan sayfada twitter hesabının etkin olarak kullanıldığı cihazlar gösterilmektedir. Bilgi dahilinde olmayan bir hesap ile karşılaşılması durumunda bu sayfadan kaldırılabilmektedir. Twitter Lite uygulaması, Java tabanlı çalışmaktadır ve dikkat edildiği takdirde herhangi bir tehlikeli durum ortaya çıkmamaktadır.

5

Twitter Lite Nedir?

Twitter Lite nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; Twitter uygulamasının daha hızlı ve daha az veri harcayarak kullanılabilmesini sağlayan bir hizmettir. Tarayıcı üzerinden erişim sağlanılabilmektedir ve Twitter uygulamasından yapılan bütün işlemler yapılabilmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
( Oy)
İlginizi Çekebilir:  Facebook Hedef Kitle İstatistikleri Nedir ve Nasıl Kullanılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here