Sosyal Medya Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

0
375
sosyal medya pazarlama nedir

Sosyal medya pazarlaması, bugünün ve geleceğin en etkili pazarlama yöntemlerinden bir tanesi sayılmaktadır. Instagram, Facebook, Twitter, Youtube, Linkedin, Google Plus, Flickr ve daha birçok sosyal ağ üzerinden gerçekleştirilmekte olan sosyal medya pazarlaması, doğru şekilde yapıldığı takdirde büyük kazançların sağlanmasına ve mevcut markanın bilinirliğinin artmasına yol açabilir.

Sosyal Medya Pazarlamanın Tanımı

Çağın en fazla kullanılan ortamlarından bir tanesi olan sosyal medya, çeşitli ticari ürünlerin pazarlanması ve ürünün satışının arttırılması konusunda oldukça faydalı sayılmaktadır. Sosyal medya pazarlama nedir sorusuna gelinecek olunursa, mevcut ürünün tanıtımının sosyal medya üzerinde yapılmasının yanı sıra; satışın gerçekleşmesi, firmanın reklamlarının yayınlanması ve mevcut indirimlerden haberdar olunmasını sağlayan, çağın ticaret kanallarından bir tanesidir.

Sosyal Medya Pazarlama Yapılırken Dikkat Edilecekler

Sosyal medya pazarlamanın yapılması için, dikkat edilmesi gereken çeşitli adımlar bulunmaktadır. Pazarlamanın verimli bir şekilde ilerlemesini sağlamak amacıyla izlenecek adımları, şu şekilde sıralanabilir:

 1. Sosyal analitik araçları kullanılarak, mevut bulunan en güncel istatistikler denetlenmeli ve bu bağlamda değişiklikler yapılmalıdır.
 2. Mention kontrolü, yani firma hakkında bahsedilen gönderi ve yanıtlar takip edilmelidir.
 3. Mevcut marka hakkında yapılmış olan yorumların, sosyal medya takip portalı (social monitoring) ile takip edilmesi gerekmektedir.
 4. Günlük olacak şekilde hedef listesi ayarlanmalıdır. Belirlenen hedefler için yapılacak listede, önceliklere önem verilmelidir.
 5. Günlük olarak yayınlanacak olan içerikler belirlenmelidir. Öne çıkarılacak olanlar ve daha birçok sorunun cevabı, günlük planlarda belirtilmelidir.
 6. Sosyal medyada paylaşılmakta olan içeriklerin daha geniş kitlelere ulaşması amacıyla, pazarlama planları düzenli olarak denetlenmeli ve güncellenmelidir.
 7. Rakip firmaların sosyal medyayı nasıl kullandıkları ve ne türden stratejileri takip ettikleri konusunda araştırma yapılmalıdır. Rakip firmaların yapmış olduğu her yenilikte, onlara yetişmek için farklı atılımlar yapılmalıdır.
 8. Markanın içinde bulunduğu sektörde, hangi alanların daha çok beğeni topladığı ve trend olan parçaların neler olduğu araştırılmalıdır.
 9. Marka yöneticilerine sunmak üzere, oldukça ince düşünülmüş ve her detayı özel olarak hazırlanmış raporlar hazırlanmalıdır.

Sosyal Medya Pazarlama Nasıl Yapılmalıdır?

Sosyal medya pazarlama yapmak, diğer alanlarda kullanılan pazarlama tekniklerinden daha verimli sonuçlar doğursa da bu alanda gerçekleşen pazarlama teknikleri için ekstra emek sarf edilmelidir. Sosyal medya pazarlama nasıl yapılır türünden sorulara verilecek cevapları netleştirmek amacıyla, izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

Hedef Kitle Belirleme

 • Sosyal medya pazarlamasına başlamadan önce yapılması gereken ilk şey, hedefi ve hedef kitleyi belirlemektir.
 • Belirlenmesi gereken ilk şey, sosyal medya pazarlama yöntemi sayesinde, ne tür bir getiri sağlanmak istendiğidir. Eğer pazarlama ve satış üzerine bir tema belirlenecekse ona göre hareket edilmeli, reklam ya da daha farklı bir beklenti içerisine girilmişse, ona göre hareket edilmelidir.

Sosyal Medya Uygulamasını Doğru Seçme

 • Sosyal medya türleri birbirine benzermiş gibi görünse de; her sosyal medya uygulaması birbirinden farklı hedef kitleye hitap etmektedir. Bu sebeple belirlenen hedef kitleye ulaşmak için, sosyal medya uygulamasının doğru şekilde seçilmesi gerekmektedir.
 • Hedef kitle iyi tanınmalıdır. Kim için hareket edildiğini bilmek, hedef kitleye uygun biçimde yöntem belirlemeyi sağlayabilir. Hedef kitlenin netleşmesi ve uygun sosyal uygulamanın seçilmesinin ardından, sosyal medya pazarlaması için gerekli stratejiler belirlenebilir.

Başarı Ölçütü Belirleme

 • Sosyal medya pazarlama stratejilerinin yapılmasının ardından, uygulanan yöntemlerin işe yarayıp yaramadığı konusunda veri elde edilmesi ve başarının ölçülmesi gerekir.
 • Yapılan pazarlama stratejilerinin, web site trafiğine olan etkisi ölçülmelidir.
 • Sosyal medya hesaplarında meydana gelen etkileşim ve erişim oranları belirlenmelidir.
 • Kullanıcı kitlesi oluşturmalı ve mevcut kitlenin oranları analiz edilmelidir.

Sosyal medya pazarlama yöntemleri‘nin doğru şekilde takip edilmesi durumunda, hedef kitleye ulaşım ve etkileşimin istenen şekilde sağlanması ve mevcut markanın tanıtımının yapılması sağlanacaktır.

5

Sosyal Medya Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sosyal medya pazarlaması, bugünün ve geleceğin en etkili pazarlama yöntemlerinden bir tanesi sayılmaktadır. İnstagram, Facebook, Twitter, Youtube, Linkedin, Google Plus, Flickr ve daha birçok sosyal ağ üzerinden gerçekleştirilmekte olan sosyal medya pazarlaması, doğru şekilde yapıldığı takdirde büyük kazançların sağlanmasına ve mevcut markanın bilinirliğinin artmasına yol açabilir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here