Logo Tasarımında Bilinmesi Gerekenler

0
363
logo tasarımında bilinmesi gerekenler

Logo tasarlamada öğrenilmesi gerekenler arasında logo yapılan markanın mesajına uygun içerikler hazırlanması gerekliliği yer alır. Aynı zamanda logo tasarımlarında sanatsal öğelerin kullanımı ile dikkat çekici tasarımlar oluşturulmalıdır. Renk, şekil ve sembol seçimleri dikkate yapılmalıdır. Logo tasarımı kullanılan yerler, logo tasarımında renkleri logo tasarımı sınıfları hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

Logo Tasarımı Kullanılan Yerler

Logo tasarımı kullanılan alanlar şu şekilde sırlanırlar:

  • Ticari işletme markalarının amblemlerinin oluşturulması,
  • Özel ürünlere yönelik amblemlerin oluşturulması,
  • Web sitelerine ilişkin amblemlerin oluşturulması, alanlarında logo tasarımları kullanılır.

Logo, grafik, sembol ve işaret şekillerinin, renk seçimleri ile bir araya getirilmesi ile oluşturulan bir kompozisyondur. Yapılan logo kompozisyonu ile markanın temel özelliklerini ve hizmet özelliğini ön plana çıkaran bir sembol meydana getirilir.

Logo Tasarımında Renkler

Logo tasarımı renkleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

  • Logo tasarımı aşamalarında gerekli kontrast detaylarının kullanımı ile etkili renkler tercih edilir.
  • Ren tercihlerinin canlı ve yaratıcı renkler üzerinden yapılması ile çarpıcı ve ilk anda fark edilen logolar yaratılır.
  • Diğer yandan yapılan renk tercihleri, kültürel ve sosyal mesajların iletilmesi de sağlanır.
  • Kullanılan logo sembollerini en iyi şekilde ön plana çıkaran renk haritası seçenekleri tercih edilerek, özgün tasarımları logolar oluşturulur.

Logo Tasarımı Sınıfları

Logo tasarım çeşitleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

  • Chase Bank logolar: Bu logo çeşitleri tamamen soyut öğeler ile tasarlanan ve belirli bir karakteristik biçime sahip olmayan grafik tasarımlar üzerinden hazırlanan logolardır.
  • İkonik logolar: Bu logo çeşidi, belirgin şekiller, geometrik modeller ve gerçek hayatta yer alan obje figürleri üzerinde etkili renklerin kullanımı ile oluşturulan logo tasarımlarıdır.
  • Logotip logolar: Bu logo çeşitleri klasik bir yapıda, logo tasarlanan firma isminin harflerinin veya baş harflerinin kullanımı ile oluşturulan logolardır. Harfler farklı karakterlerde seçilebilir ve farklı renkler üzerinden tasarlanabilir.

Logo tasarımı ile logoların insanların görsel algısı üzerinde kalıcı bir yer elde edilmesi sağlanır. Bir markanın uzun ismi akılda kolay kalmazken, logoda iletilen harfi renk ve şekil detayları ile görsel hafızaya firmaya ilişkin bilgilerin yerleştirilmesi sağlanır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here