Instagram Algoritması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
191
Instagram Algoritması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Instagram algoritmasının ilk hali, kronolojik sıralamaya göre tasarlandığı için haber kaynaklarındaki paylaşımlar, yeniden eskiye göre sıralanmaktadır. Instagram tarafından tasarlanan yeni algoritma, haber kaynağında yer alan paylaşımları kronolojik sıralamaya göre değil, etkileşim oranına göre üst sıralara çıkarmaktadır. Bu yazı içerisinde, Instagram algoritması hakkında bilinmesi gerekenler detaylıca açıklanmıştır.

Instagram Algoritmasının Değişmesine Sebep Olan Durumlar Nelerdir?

Instagram algoritmasında meydana gelen değişikliklerin sebebi, haber kaynağında iyi olan içeriklerin en altta kalması ve görünme oranının azalmasıdır. Instagram algoritmasının yenilenmesi sonucunda, etkileşim odaklı içerik belirleme sistemine geçiş yapılmıştır. Bu sayede, Instagram kullanan kişilerin, sistemde daha fazla içeriğe erişmesi ve daha fazla süreyle uygulamada kalması sağlanmıştır. Etkileşim durumuna göre belirlenen haber kaynağı modeli sayesinde, sistemde vakit geçiren kullanıcılara 800 bin kişi daha eklenmiştir. Zaman tünelinde daha fazla rağbet gören ve dikkat çeken içerikler, haber kaynağının üst sıralarında tutulmaya başlanarak, kişilerin ilgisini çekecek içeriklere erişmeleri sağlanmıştır. Aynı oranda, etkileşimi düşük olan gönderiler, zaman tünelinin en altına indirilmiş ve zaman tüneli daha eğlenceli bir ortam haline getirilmiştir.

Instagram Algoritmasında Haber Kaynağı Sıralama Kriterleri

Haber kaynağı oluştururken sıralanan içerikler, paylaşımları yapan hesapların geçmişteki etkileşimlerine göre sıralanmaktadır. Instagram haber kaynağı sıralamasının belirlenmesi için göz önünde bulundurulan kriterler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İlgi Alanları: Hesaplar üzerinden hangi içerikler daha fazla takip ediliyorsa, o türdeki içeriklere daha fazla yer verilmektedir. Geçmişte etkileşim kurulan içeriklerin benzerleri, makine stratejisiyle haber kaynağının üst sıralarına eklenmektedir.
 • Yenilikler: Aynı özelliklere sahip içerikler arasında sıralama yapılırken, en son eklenen içeriklere üst sıralarda yer verilmektedir.
 • İlişkiler: Gönderi sahipleriyle hesap sahibi arasındaki ilişkiler ve etkileşimler dikkate alınmaktadır. Paylaşım sahibinin takip edilmesi ya da aynı fotoğrafta etiketlenmiş olunması, içeriklerin üst sıralara taşınmasına yol açmaktadır.
 • Kullanım Sıklığı: Hesap sahiplerinin Instagram uygulamasını hangi sıklıkta kullandığı değerlendirilir. Instagram uygulamasının en son ziyaret edildiği tarih itibariyle yüklenen en iyi içerikler, haber kaynağının en üstüne yerleştirilmektedir.
 • Takip Etme Oranları: Çok fazla kullanıcıyı takip eden hesapların haber kaynakları, geniş bir kullanıcı kitlesinin paylaşımlarına göre belirlenmektedir. Bu sebeple, haber kaynağında sürekli farklı kişilerin gönderileriyle karşılaşılacaktır.
 • Kullanım Detayları: Instagram uygulamasında geçirilen sürelere göre, kısa aralıklar içerisinde en iyi gönderilere erişilmesi sağlanmaktadır.

Instagram Algoritmasında Etkileşim Süreci Nasıl İşlemektedir?

Instagram algoritmasının çalışma prensibi ve etkileşim için belirlenen paylaşım süreci için dikkate alınan kriterler aşağıda belirtilmiştir:

 • İçeriklerin paylaşımı yapıldıktan sonra, paylaşan kişinin takipçi kitlesinin küçük bir bölümüne içerikler gösterilmektedir.
 • Gönderinin ne sürede yorum ve beğeni aldığı Instagram tarafından incelendikten sonra, algoritma tarafından ölçüm yapılacaktır.
 • Yapılan paylaşımların etkileşim oranıyla, önceki zamanlarda paylaşılan içeriklerin etkileşim verileri incelemeye alınmaktadır.
 • 1 hafta önce aynı tarihte paylaşılan içerikle, 1 hafta sonra paylaşılan içerikler arasındaki süreçte belirlenen etkileşim verileri değerlendirilmeye alınır.
 • Gönderilerin etkileşim oranları artmaya başlamışsa, zaman tünelinin daha üst sıralarında içeriğe yer verilmeye başlanacaktır.

Instagram Algoritmasında Üst Sıralarda Yer Almak İçin Yapılması Gerekenler

Instagram gönderilerinin üst sıralara eklenmesini ve uzun süre üst sıralarda kalmasını sağlamak için paylaşım saatlerine dikkat edilmelidir. Takipçilerin aktif olduğu anlarda paylaşılan içerikler, daha fazla etkileşim alacak ve üst sıralarda kalmaya devam edecektir. İşletme hesabı olarak Instagram kullanan kişilerin, hesap istatistiklerini iyi incelemesi ve takipçilerinin hangi türdeki paylaşımlardan hoşlandıklarını belirlemesi gerekir. Yukarıda sıralanan faktörler, Instagram algoritması nasıl çalışır türündeki soruların cevabı niteliğindedir.

5

Instagram Algoritması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Instagram algoritmasının ilk hali, kronolojik sıralamaya göre tasarlandığı için haber kaynaklarındaki paylaşımlar, yeniden eskiye göre sıralanmaktadır. Instagram tarafından tasarlanan yeni algoritma, haber kaynağında yer alan paylaşımları kronolojik sıralamaya göre değil, etkileşim oranına göre üst sıralara çıkarmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (1 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here