Google Drive Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0
633

tüm dokümanların depolanmasını sağlayan bir uygulama olduğu belirtilebilir. Google hesabının yer aldığı mobil ve masaüstü cihazlarda bulunan fotoğraf, video, dosya, belge ya da farklı türden içerikler, Google Drive hesabına aktarılarak güvende tutulabilir. Google Drive hesabına aktarılan içerikler, mobil uygulamalarda yer kaplamaz ve Drive hesabının açıldığı tüm cihazlardan, içeriklere erişim sağlanabilir.

Google Drive Hesabına Girmek İçin Yapılması Gerekenler

Google Drive nasıl kullanılır sorusuna cevap arayan kişiler, ilk olarak Gmail hesabı oluşturmalıdır. Gmail hesabı oluşturulduktan sonra, Google hesaplarına giriş yapılabilir ve Google uygulamalarının tamamına erişilebilir. Google Drive uygulamasına girmek için farklı bir üyelik ya da kayıt işlemine gerek duyulmamaktadır. Google Play Store’dan Google Drive uygulaması etkinleştirildikten sonra, Google hesabı üzerinden sisteme giriş yapılmalıdır. Google Drive uygulaması açıldıktan sonra, uygulamanın ana sayfasında yer alan “Drive’ım” bölümü kullanılmalı ve menü açılmalıdır. Gmail hesabına bağlı olan bilgisayarlara erişmek, en son yapılan işlemleri kontrol etmek ya da Drive hesabına yüklenen bilgilerin tamamı üzerinden işlem yapmak için menü bölümü kullanılmaktadır. Bilgisayar ya da mobil uygulamalara yüklenen dosyalar, direk Drive hesabına kaydedilebilir ve farklı cihazlar üzerinden de aynı dosyalara erişilebilir.

Google Drive Uygulamasının Genel Özellikleri Nelerdir?

Google Drive hesabı sayesinde, 15 GB dahili hafızaya sahip olunmaktadır. Google Drive kullanımıyla elde edilen getiriler ve uygulamanın özellikleri şu şekildedir:

 • Açılmak istenen dosyalara ait uygulamalar cihazda yer almıyorsa, Drive uygulaması üzerinden dosyalar açılabilir.
 • Drive dosyasında yer alan belgeler, aynı Google hesabı kullanılarak farklı cihazlardan da görüntülenebilir. Böylece, dosyaların taşınma problemi ortadan kalkar.
 • “Yedekleme” özelliği kullanılarak, cihazın içerisindeki bilgilerin birer kopyası Drive hesabına aktarılır ve bilgilerin kaybolma riski ortadan kaldırılır.
 • Google Drive üzerinden açılan dosyalarda değişiklik yapılabilir.
 • Doküman, e-tablo ve slayt dosyaları için uyumludur.
 • Çevrimdışı kullanma özelliği sayesinde, internete bağlı olunmayan alanlarda da dosyalara erişim sağlanabilir.
 • Cihazın içerisindeki bilgilerin yedeklemeleri, sadece kablosuz internet ağının bulunduğu ortamlarda gerçekleştirilir ve mobil dolaşım limitinin aşılması engellenir.
 • Drive uygulamasında bulunan dosyaları, farklı kullanıcılara dosya halinde gönderme imkânı bulunmaktadır.
 • Drive uygulamasına yüklenen bilgiler, üçüncü şahıslarla paylaşılmaz ve bu kişilerin dosyalara erişmesine izin verilmez.

Google Drive Kullanmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

Android uygulamasının işlediği ve Google erişiminin sağlandığı tüm cihazlar üzerinden, Google Drive uygulamasına giriş yapılabilir. Bilgisayar üzerinden, Android cihazlar üzerinden ve APP Store üzerinden çalışan cihazlar üzerinden Google Drive hesabına giriş yapmak için farklı yollar izlenmektedir:

 • Bilgisayar kullanarak Google Drive uygulamasının açılması için drive.google.com adresine gidilmelidir.
 • Android cihazlar ile Drive girişi yapabilmek için “Google Drive Uygulaması” bulunmalı ve Gmail adresiyle sisteme erişilmelidir.
 • İPhone ve İPad üzerinden sisteme girebilmek için de “Google Drive Uygulaması” indirilmeli ve giriş yapılmalıdır.

Drive kullanımı için “Dosya Yükle” ya da “Dosya Oluştur” bölümlerinden bir tanesi tercih edilmelidir. Drive hesabına dosya yüklemesi yapıldıktan sonra, “Dosya Paylaşımı” ve “Dosya Organizesi” seçenekleriyle işlemler gerçekleştirilebilir.

Google Drive Ek Hafıza Özellikleri Nelerdir?

Google Drive hesabında, herkes için tanımlanmış 15 GB sabit hafıza bulunmaktadır. 15 GB hafızadan daha fazlasına ihtiyaç duyanlar, ücretli hafıza paketlerinden bir tanesini satın almak zorundadır. “Google One” olarak adlandırılan hafıza paketleriyle, 100 GB, 200 GB ya da 30 TB limitlerinde tercihler yapılabilir. Google Drive hafızası için belirlenen limitler ve ücretleri aşağıda sıralanmıştır:

 • 100 GB: 5,97 TL
 • 200 GB: 11,97 TL
 • 30 TB: 896,99 TL

Belirtilen Google Drive ücretleri, aylık olarak tahsil edilmektedir.

5

Google Drive Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google Drive nedir sorusuna cevaben, Google tarafından hazırlanan ve cihazlarda yer alan tüm dokümanların depolanmasını sağlayan bir uygulama olduğu belirtilebilir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here