E-Ticarette Ürün Görsellerinin Önemi

0
469
E-Ticarette Ürün Görsellerinin Önemi

İnternet üzerinden alışveriş yapan kişiler, ürünlerin görsel boyutlarına dikkat ettiği için e-ticarette ürün görsellerinin önemi oldukça fazladır. İnternet üzerinden ürün pazarlaması yaparken, ürünün özellikleri kadar, ürünü tanımlayan görsellere de ağırlık vermek gerekir. Ürünlerin kalitesi ve fiyatı, ürün görselinden sonra gelen faktörlerdir. İnternet üzerinden alışveriş yapan kişiler, satın alacakları ürün hakkında detaylı bilgi edinebilecekleri görsellere ulaşmak isterler.

E-Ticarette Kullanılan Görsellerin Genel Özellikleri

E-ticaret sitelerine eklenen resimlerin, dikkat çekici ve profesyonel olmasına özen göstermek gerekir. E-ticaret sitelerinin en büyük hatası, ürünleri bire bir yansıtan görselleri kullanmamaktır. Ürün detaylarının net şekilde belli olduğu, kaliteli görseller kullanarak ürünlerin satış potansiyelini artırmak mümkündür. Satılan ürünler için tercih edilen görsel içeriklerin, belli bir düzen içerisinde hazırlanması gerekir. Kullanıcılar, internet üzerinden satın alacakları ürünler hakkında detaylı bilgiye erişmek istemektedir. Ürün özelliklerinin doğrudan anlaşılması için de olabildiğince fazla resim talep edilmektedir. Satılan ürünün özellikleriyle, aranan ürünün özellikleri birbirini tamamlıyorsa, fiyattan önce ürünün görselleri dikkat çekecektir. Eğer görseller dikkat çekici şekilde hazırlanmışsa, ürün fiyatı önemsenmeden satın alma işlemi gerçekleştirilir. Sitelere eklenen görsellerde, satılan ürünle uyum içerisinde olan tasarımlar kullanılmalıdır. Bir obje satışı yapılacaksa, o objenin bir masa üzerinde resimlenmesi gerekir. Ancak resim içerisinde farklı öğeler de kullanılmalıdır. E-ticaret sitelerine eklenecek resimler için profesyonel destek alınması, satış potansiyelini doğrudan artıracaktır.

Müşterilerin Ürün Görsellerinde Dikkat Ettikleri Noktalar Nelerdir?

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişiler, ilk olarak ürünlerin rengine dikkat etmektedir. Ürünün açıklama kısmında yer alan ürün rengiyle, resimde kullanılan ürünün renginin bire bir uyması ve görseldeki ürünlerin renginin net olarak anlaşılması gerekir. İnternet alışverişlerinde dikkat edilen en önemli konu, ürünün ve firmanın güvenirliğidir. Ürünleri temsil eden görseller, markaların güvenirliğini artırmaktadır. Müşteri, ürün hakkında ne kadar fazla görsele erişirse, markaya ve firmaya olan güveni o kadar artar ve sunulan ürünü tercih eder. İnternet üzerinden satılan ürünler, fiyat ve özellikten çok görsel içerikleri sebebiyle tercih edilmektedir. Aynı özelliklere sahip iki üründen bir tanesi düşük fiyatlı, bir tanesi yüksek fiyatlı olsa da pahalı olan ürünü tercih eden müşteri sayısı daha fazladır. Bunun sebebi, pahalı olan ürünlerin görsel içeriklerinin estetik zevke hitap edecek şekilde hazırlanmasıdır.

Ürün Görsellerinin Detayları ve Düzenlenmesi

E-ticaret sitelerine eklenen resimlerin karmaşa içerisinde olmaması gerekir. Satışı yapılacak ürünün yanına eklenen ürün ve objeler, olabildiğince sade seçilmeli ve asıl ürünü öne çıkarmalıdır. Hazırlanan resimlerde, göz yormayacak pastel renklere ağırlık verilmelidir. Satışı yapılan ürün rengiyle, görselin genelinde yer alan objelerin birbiriyle uyum içerisinde olmasına özen gösterilmelidir. Görsellerin arka planlarında, düz ve hafif renkler kullanılmalıdır. Arka planda, asla karmaşık desenler ve renkler bulunmamalıdır. Siteye koyulacak görsellerin, görsel uygulamaları kullanılarak düzenlenmesi gerekir. Özellikle amatör cihazlarla çekilen fotoğraflar, piksel kaybı yaşamamak için düzenlemeye alınmalıdır. Satılan ürünün asıl rengini ve dokusunu bozmayacak şekilde, görsel parlaklığı dengelenmelidir. Ancak fotoğrafların üzerinde çok fazla oynanması, ürün kalitesini ve firma güvenliğini olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple, görsele fazladan bir eklenti yapılmamalı, sadece renk eşitliği sağlanmalıdır.

Satılan Ürün İçin Farklı Açılardan Kareler Alınmalıdır

İnternet sitesinden satın alınacak bir ürünün, her açıdan fotoğraflanması gerekir. Bir ürün hakkında 1 ya da 2 adet resim bulunuyorsa, ürünün tanınma ve incelenme imkânı ortadan kalkacaktır. Bu durumda, daha detaylı resimlere yer verilen ürünler tercih edilir ve müşteriler bu türdeki ürünlere yönelir. E-ticarette ürün görseli kullanımında, ürünün tüm özelliklerinin belli olduğu açılar tercih edilmelidir.

5

E-Ticarette Ürün Görsellerinin Önemi

İnternet üzerinden alışveriş yapan kişiler, ürünlerin görsel boyutlarına dikkat ettiği için e-ticarette ürün görsellerinin önemi oldukça fazladır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here