E-ticaret Sektöründe Kullanılan Ödeme Yöntemleri

0
678
e-ticaret sektöründe kullanılan ödeme yöntemleri

E-ticaret sektöründe kullanılan ödeme yöntemleri’nin esas amaçları; kişinin yaptığı alışverişin verimini arttırmak, alışverişteki güvenliği güçlendirmek ve kişilerin daha kolay şekilde alışveriş yapabiliyor olmasını sağlamaktır. E-ticaret sektörü ile geleneksel ticaret sektöründeki en büyük fark, kişinin e-ticaret sektöründe ürünü görmeden alışveriş yapıyor olmasıdır. Son yıllarda geleneksel ticarete daha az rağbet gösteriliyor olması ile birlikte elektronik ödeme yöntemleri oldukça sık kullanılmaktadır. Farklı ödeme alternatifleri bulunduğu için müşteriler, alışveriş yaptıkları sitelere ve avantajlarına göre bu ödeme seçeneklerinden kendilerine uygun olanı kullanmaktadırlar.

Kredi Kartı İle Elektronik Ödeme

E-ticarette kullanılan ödeme yöntemlerinden en çok kullanılanı kredi kartı ile ödemedir. Çünkü güvenli bir ödeme yöntemi olmasının yanı sıra, belirlenmiş standartları vardır ve hukuki olarak bir altyapıya sahip olduğundan da daha çok tercih edilir. Bankaların verdikleri kredi kartlarının ilave ek özelliği ile ya da sanal kredi kartları ile elektronik ödeme yapılabilir. Alışverişlerini güvenli bir şekilde yapabilmeleri için; kart numarası, kartın son kullanma tarihi ve güvenlik kodu istenir. Ayrıca güvenlik tedbiri alan Master, Visa ve Maestro gibi kart sağlayıcı firmalar da vardır. Bu firmaların güvenlik için kullandıkları yöntem ters ibraz yöntemidir. Yani kişiye gönderilen ürün kişinin sipariş ettiği ürün değil ise veya kişiye hiçbir ürün gönderilmez ise; kişinin ters ibraz başvurusu yaparak 90 gün içerisinde ödediği ücreti geri alabilmesini sağlar.

Sanal Pos İle Elektronik Ödeme

Verifone şirketinin geliştirdiği bu yazılım SSL, TLS ve şifreleme protelleri gibi güvenliği sağlayan işlemler ile korunur. VPOS uygulamaları ile işlemin gerçekleşme aşamaları şu şekildedir:

  • Öncyapelikle e-ticaret an işletmeci VPOS yazılımını sunucuya yükletir.
  • Alışveriş yapacak olan müşterinin verdiği bilgiler VPOS ile kontrol edilir.
  • Kontrol etme işlemi tamamlandıktan sonra bankaya müşterinin bilgileri gönderilir.
  • Banka bu bilgileri doğruladıktan sonra para işletmeye transfer edilir.

Elektronik Cüzdan İle Ödeme

Kişinin kimliğinin, iletişim bilgilerinin ve sahip olduğu elektronik paranın bulunduğu elektronik bir cüzdandır. Kişilerin kredi kartı ya da banka kartına alternatif olarak kullanabileceği bir ödeme yöntemidir. Fiziksel paraların da elektronik paraya dönüştürülebilmesi mümkündür ve bu işlem elektronik makineler yardımı ile yapılabilir.

Elektronik Fon Transferi İle Ödeme

Elektronik Fon Transferi, EFT olarak bilinir. Risksiz olduğu kadar hızlı bir elektronik ödeme yöntemlerinden biridir. EFT ile yapılabilecek elektronik işlemler şunlardır:

  • Para piyasası işlemleri
  • Açık piyasa işlemleri
  • Menkul kıymet piyasaları işlemleri
  • Döviz ve efektif piyasaları işlemleri
  • Döviz devirleri ve bankalar arası fon aktarımları
  • Diğer işlemler

Elektronik Para İle Ödeme

Elektronik para, nakit paranın elektronik hali, mağaza çeklerinin internetteki karşılığı olarak değerlendirilir. Kişilerin bu sistemden yararlanabilmeleri için, şirketlerin geliştirdikleri sistemlere üye olmaları gereklidir. Üye olurken kart bilgilerini de sisteme tanımlarlar. Bu işlem sonucunda kayıt oldukları sistemin anlaşmalı olduğu mağazalardan sanal alışverişlerini gerçekleştirebilirler. Alıcı sisteme ödeme yapar, sistem ise alışveriş yapılan siteye ödemeyi yapar. Bu yüzden güvenli ödeme yöntemlerinden biridir.

Elektronik Çek İle Ödeme

E-ticaret ile uğraşan firmaların kullandığı ödeme yöntemlerinden biridir. Elektronik çek ile ödeme ilk olarak ABD’de Financial Services Technology Consortium (FSTC) tarafından bu yöntem ortaya atılmıştır. Elektronik çek sistemini kullanan kişilerin kredi kartına ihtiyacı yoktur. Ticaret sitesine kesilen çekin ödenebilmesi için hesapta yeterli miktarda para olup olmadığını banka kontrol ettikten sonra para aktarımı sağlanır. Güvenli e-ticaret ödeme yöntemlerinden biridir.

5

E-ticaret Sektöründe Kullanılan Ödeme Yöntemleri

E-ticaret sektöründe kullanılan ödeme yöntemlerinin esas amaçları; kişinin yaptığı alışverişin verimini arttırmak, alışverişteki güvenliği güçlendirmek ve kişilerin daha kolay şekilde alışveriş yapabiliyor olmasını sağlamaktır. E-ticaret sektörü ile geleneksel ticaret sektöründeki en büyük fark, kişinin e-ticaret sektöründe ürünü görmeden alışveriş yapıyor olmasıdır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here