E-Posta Pazarlamasında Kullanılan E-posta Çeşitleri

0
365

En çok kullanılan eposta çeşitlerinin başında hoş geldiniz ve karşılama e-postaları gelir. Genellikle müşteriler marka ile ilk iletişimine geçtikleri zaman, müşterilerin mail kutusuna bu e-postalardan gönderilir. Üyelik kaydı, ilk alışveriş, form doldurma, randevu oluşturma marka ile yapılan temaslara örnek verilebilir. Bu e-postaların bilgi verici ve net olmasına özen göstermek gerekir.

Eposta pazarlamasında eposta çeşitleri ile markalar, potansiyel müşterilerine ulaşabilir ya da mevcut müşterileri ile iletişim kurabilir. Günümüz dünyasında insanların büyük çoğunluğu e-posta adreslerini aktif olarak kullanmaktadırlar. Hatta bir kişinin çoğu zaman birden fazla e-posta adresi bulunur. Markalar bu sayede insanlara kolay ve ucuz bir şekilde ulaşır.

Promosyonlar için Kullanılan E-postalar

Promosyon için hazırlanan e-postaların amacı, müşterileri satın almaya teşvik etmektedir. Bu e-postaların içinde alıcıyı harekete geçirici mesaj bulunması gerekir. Dönemsel indirim e-postaları bu gruba girer.

Özel Gün Kampanyaları E-postaları

Sevgililer günü, dini bayramlar, anneler günü, babalar günü, doğum günü ve buna benzer özel günlerin ticari firmalar için kritik önemi vardır. Bu nedenle bu dönemde e-posta dijital pazarlama tekniği olarak kullanılabilir.

Şartlı E-postalar

Şartlı e-postalar kullanıcıların nasıl hareket ettiğine göre hazırlanmaktadır. E-ticaret firması için örnek verecek olursak, kullanıcı bazı ürünleri satın almayı düşündüğü için sepetine eklemiş fakat henüz alışverişini tamamlamamış olabilir. Kullanıcıya e-posta atılarak sepetinin dolu olduğunun hatırlatılması şartlı e-posta örneğidir.

Satış Sonrası E-postalar

Kullanıcı satın alma yaptıktan sonra, fatura ve ödeme bilgisi e-posta aracılığı ile gönderilebilir. Bu mailler kullanıcıların daha fazla ürün almasını sağlamak için teşvik edici olarak kullanılabilir. Aynı mail üzerinden kullanıcının önceden satın almış olduğu ürünlere benzer diğer ürünler gösterilebilir.

E-Bülten E-postaları

E-bültenler sayesinde, müşterileriniz ile iletişim kurarak kendinizi hatırlatmış olursunuz. Bu e-postanın içeriğinde blog yazıları, web sitesi yönlendirmesi, sosyal medya sitelerine yönlendirme gibi içerikler olabilir. Bu sayede kullanıcı diğer platformlarınızı da ziyaret edebilir. Bu sizin genel trafiğinize pozitif katkı sağlar.

E-Posta Pazarlamalarının Avantajları Nelerdir?

E-posta pazarlamalarının avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • İletişim süresi kısadır: Anında hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Hız bir çok marka için rekabet unsurudur.
  • Ucuzdur: Geleneksel pazarlama yöntemleri ile, e-posta pazarlamaları yöntemlerini incelediğimiz zaman, ikisi arasında ciddi maliyet farkı olduğunu görebilirsiz.
  • Takip etmesi ve ölçülebilmesi mümkündür: E-posta pazarlamalarında, gönderilerin kimlere ulaştığını, kaç kişinin gönderileri sildiğini, kaç kişinin e-postalar üzerinden işlem yaptığını ve una benzer detaylara ulaşmak mümkündür. Buna ek olarak, kullanıcıların ilçe, yaş, eğitim düzeyi gibi verileri kullanılarak yeni e-posta pazarlama teknikleri oluşturulabilir.
  • Doğrudan hedefleme: Marka hangi kitleye ulaşmak istiyorsa, doğrudan ulaşabilir. Kitleye ulaşmak için kişilerin yaş, lokasyon ve cinsiyet gibi verilerini kullanabilir.
  • E-postları kişiselleştirmek mümkündür: Ada, daha önceden alınan hizmet ya da yapılan alışverişe özel kişisel e-postalar hazırlanabilir. Bu kullanıcının kendini çok daha özel hissetmesini sağlarken, satışların artma ihtimalini artırır.

E-posta Pazarlamalarının Dezavantajları Nelerdir?

Bu pazarlamaların avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunuyor. Firmalar çoğu zaman izinli data kullanarak e-posta gönderir. Fakat bazı firmalar spam adı verilen izinsiz dataya e-mail gönderirler. Bu durum marka değerinin düşmesine neden olur.

Spam davranışının, yasalarda ağır cezaları bulunmaktadır. Bu durum sağlıklı mailing yapan firmaların itibarını da zedeler ve onları savunma yapmak zorunda bırakabilir.

Artık siz de eposta pazarlaması, avantajları, dezavantajları ve yöntemleri hakkında sahip olduğunuz bilgiler ile harekete geçebilirsiniz!

5

E-Posta Pazarlamasında Kullanılan E-posta Çeşitleri

En çok kullanılan eposta çeşitlerinin başında hoş geldiniz ve karşılama e-postaları gelir. Genellikle müşteriler marka ile ilk iletişimine geçtikleri zaman, müşterilerin mail kutusuna bu e-postalardan gönderilir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here