Dönüşüm Hunisi Nedir ve Neden Önemlidir?

0
52
dönüşüm hunisi nedir

Dönüşüm hunisi nedir, sorusunun yanıtı şudur: Dönüşüm hunisi, firmanın kendini değerlendirmesine olanak sağlayan bir tür performans özetleyicidir. Online varlıklar üzerinden işlem yapılmasını sağlayan bu uygulama, geliri arttırmayı ve hitap edilen müşteri sayısını üst seviyelere ulaştırmayı hedefler. İşletmenin online hareketlerindeki adımları takip eden uygulama, detaylı açıklama sayesinde nerede hata olduğunu ve müşterilerin nerede zorlandığını bulmanızı sağlar.

Dönüşüm Hunisi Ne Demektir?

Dönüşüm hunisi, tüm kullanıcıların yapmak istedikleri işlemleri tamamlamaları için atmaları gereken adımların şemalandırılmış halidir. Görsel bir akış içerisinde şema haline getirilen adımlar, detaylandırılarak sunulur. Bu sayede yapılan işlemlerin durumu, nerede sorun olduğu, web sayfasının başarıya ulaşması için yapılması gerekenler ayrıntılarıyla belirlenir. Kullanıcıların ne kadarının huni içerisindeki adımların tamamını yerine getirerek işlemi tamamladığına ilişkin bilgiler, bu şekilde edinilir. Orantılar ve sayılar, burada büyük önem taşır. Adımların geçiş hızı ve akışı aksatan durumlar detayları ile belirlenir. Kullanıcıların hangi adımlarda sorun yaşadığını bilmek, doğru analiz sağlar.

Dönüşüm Hunisinin Önemi Nedir?

Dönüşüm hunisi, geliri maksimum seviyeye ulaştırmak açısından önemlidir. İdeal site işlem süreçlerini belirlemek açısından dönüşüm hunisi kullanılabilmektedir. Dönüşüm aşamalarında kullanıcıları etkileyen ve zor durumda bırakan tüm etkenleri dönüşüm hunisi ile belirlemek mümkün olacaktır. Teknik açıdan yaşanan sorunlar, sadece bu şekilde ortaya çıkabilir. Bunun yanında teknik açıdan sorunlu bir web sitesi ile devam etmek, size yüksek maliyetlere neden olacaktır.

Teknik arıza tespiti açısından önem taşıyan dönüşüm hunisi, kullanıcıların sitenizi nasıl gördüğüne ve hangi aşamalarda kullandığına göre değerlendirme yapılmasına olanak sağlamaktadır. Dönüşüm hunisi neden önemlidir sorusuna da bu kapsamda yanıt verilmiş olunur. Dönüşüm hunisi, hem teknik arıza tespitinde, hem de kullanıcı açısından yolunda gitmeyen bir işlem basamağının varlığında erken hasar tespiti için kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Google Sıralama Nedir?

Dönüşüm Hunisi Nasıl Hazırlanır?

Dönüşüm hunisi hazırlama işlemi, gerçek anlamda bir huni ile gerçekleşmektedir. Dönüşüm hunisi şeması, ters dönmüş huniyi andırır. Huni, siteye giriş yapan ziyaretçilerden siteden alışverişin gerçekleşmesi adımına kadar daralmaktadır. Huninin belirli bir oranda daralması beklenir. Bu daralma beklenenden farklı şekilde ilerlerse ya da gereksiz bir daralma görülürse, bu durum sistemde hata olduğunu gösterebilir.

Örneğin bir online alışveriş sitesinin hazırladığı dönüşüm hunisine göre, huninin en geniş olduğu bölüm site ziyaretlerini temsil eder. 1000 kişilik bir ziyaretçi grubunun %70’i ürün detaylarını görüntülemektedir. Bu görüntülemeyi gerçekleştirenlerin %86’sı siteden ayrılmaktadır. Bu dönüşüm hunisinin şematik görünümünde, ürün detaylarından sonraki kısımda ciddi bir sorun olduğu göze çarpacak ve şema burada ciddi derecede küçülecektir. Dolayısıyla firmanın bu aşamada değişiklik ve düzenleme yapması gerekecektir. Firma, kullanıcıların aniden çıkış yaptığı adıma odaklanmalı ve kullanıcıları çıkışa iten nedenleri araştırmalıdır. Bu konuda dönüşüm hunisinin önemi böylelikle ortaya çıkmaktadır.

Daralmış Bir Dönüşüm Hunisi İle Karşılaşmamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Daralmış bir dönüşüm hunisi, işlemlerde sorun olduğunu göstermektedir. Ancak bazı durumlarda sitenin kendi yapısı da kullanıcıların direkt olarak çıkış yaparak dönüşüm hunisini daraltmasına neden olur. Bu kapsamda site içinde düzenlenmesi gereken konular şu şekilde sıralanabilir:

  • Sitenizin basit ve anlaşılır adımlara sahip olduğundan emin olun. Bu, kullanıcıları uğraştırmayacağından sitenizden alışveriş yapılmasını daha kolay hale getirir ve ani çıkışlar önlenir.
  • Kullanıcıları sürekli yönlendirin. Ürün detaylarında ekranda satın al butonunu bulundurun.
  • Satın alımda fatura sorularını kısıtlı tutun. Sorduğunuz her soru müşterinin vazgeçmesi ve dönüşüm hunisinin daralması için neden oluşturur.
5

Dönüşüm Hunisi Nedir ve Neden Önemlidir?

Dönüşüm hunisi nedir, sorusunun yanıtı şudur: Dönüşüm hunisi, firmanın kendini değerlendirmesine olanak sağlayan bir tür performans özetleyicidir. Online varlıklar üzerinden işlem yapılmasını sağlayan bu uygulama, geliri arttırmayı ve hitap edilen müşteri sayısını üst seviyelere ulaştırmayı hedefler.

İlginizi Çekebilir:  Google Drive Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
( Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here