Doğru Hedef Kitle Nasıl Seçilir?

0
54
doğru hedef kitle nasıl seçilir

Doğru hedef kitle nasıl seçilir sorusu, reklamı doğru kişilere veya firmalara ulaştırmak için önemlidir. Ürün veya hizmeti sunmak için ilk adım, doğru hedef kitle seçimidir. Hedef kitle seçildikten sonra reklam kampanyasına, hedef kitlenin ışığında başlanır. Doğru hedef kitle seçilerek kampanya amaca uygun hale getirilir.

Sunulan Ürün İle İlgili Bilgi Edinin!

Kendi sunduğunuz ürün hakkında bilginiz mutlaka olacaktır. Ancak müşterinizin bakış açısı ile bilgi edinmek, sizi uygun hedef kitle seçimi hakkında rakiplerinizin önüne geçirir. Bu konuda yanıtlamanız gereken sorular şu şekildedir:

  • Hangi ürünleri sunuyorsunuz?
  • Ürününüz kimlere daha uygun? Kimler kullanabilir?
  • Ürünleri satın alacak kitle kim? Bazen satın alan ile kullanan aynı kitle olmayabilir.
  • Hangi gruplara hitap ediyorsunuz?
  • Alt gruplarınız ya da dallarınız var mı?

Bu sorulara kendi işiniz için vereceğiniz yanıt sayesinde işinizi ve reklamınızı ilerletebilirsiniz. Doğru hedef kitle seçme konusunda ürününüzle orantılı düşünmeniz gerekecektir. Ürününüzü kullanacak asıl müşteri, hedef kitlenizdir.

Pazar Araştırması Hayat Kurtarır!

Pazar araştırması, hedef kitleniz olabilecek, ancak henüz olamamış kişilere ulaşmanızı kolaylaştırır. Sektörünüzün ne kadarlık bir alanda faaliyet gösterdiğini bilmek, bazı durumlarda alanın dışına çıkmak, size büyük avantaj sağlar. Pazarın rekabet durumunu bilirseniz, buna uygun hareketlerde bulunursunuz. Eğer sektörünüzün pazarı çok hareketli değilse, tek yapmanız gereken tanınırlığa odaklanabilirsiniz. Burada yapmanız gereken sadece reklam sayınızı çoğaltmak ve saatlerinizi uygun şekilde ayarlamak olacaktır. Ancak eğer pazarınız yoğunsa, hedef kitleniz de hareketlidir. Bu nedenle reklamlarınız hedef kitleye net şekilde hitap etmeli ve stratejik olarak uygun hazırlanmalıdır. Ürünlerinizle hedef kitleniz üzerinde yaratacağınız farka göre hedef kitle seçimiz değişir.

İlginizi Çekebilir:  Sık Kullanılan Google Analytics Metrikleri

Rakiplerinizi İnceleyerek Öne Geçin!

Rakip firmaların incelenmesi, özellikle sektöre yeni girmiş şirketler için hayat kurtarıcıdır. Rakip firmaların hedef kitlesi kimlerden oluşuyor, hedef kitle nasıl belirlenmiş, bu sorulara uygun yanıtlar verilmelidir. Rakipleriniz hedef kitleleri için nasıl ayrıştırma yöntemleri kullanıyorsa, sizin de aynını yapmanız gerekecektir. Bunun yanında rakipleri, hedef kitleye tavır açısından da gözlemlemek size fayda sağlar. Bu konuda rakibinizin hedef kitleye yönelik kampanyaları, hedef kitle hareketlerine karşı tepkisi ve bunun gibi pek çok kritere bakmalısınız. Doğru hedef kitle seçimi için yapmanız gereken, rakip hareketlerinin yoğunlaştığı bölgelere kaymaktır. Eğer hedef kitle seçimi konusunda gerçekten kötü olduğunuzu düşünüyorsanız, rakiplerinizin yoğunluk verdiği kitleleri kullanabilirsiniz.

Mevcut Müşteri Portföyünüzü Dikkatli İzleyin!

Hedef kitle seçimi en baştan yanlış yapılmış olabilir. Böyle bir durum söz konusu ise zaten müşterileriniz bunu size belli edecektir. Var olan müşteri grubunuz ile hedef kitleniz olması gereken grup arasındaki farkları araştırın. Nasıl bir hedef kitle bekliyorsunuz, ne buldunuz, bunu görün. Mevcut müşterileriniz, size olması gereken hedef kitle hakkında bilgi verecektir.

Bazı durumlarda mevcut müşteriler, hedef kitle olmadıklarını ifade ederler. Bu ifadeler farklı şekillerde verilebilir. Aşağıdaki durumların söz konusu olması halinde, yanlış hedef kitle çalışması yaptığınız söylenebilir:

  • Müşterileriniz sürekli olarak memnuniyetsizdir. İşinizi en iyi şekilde yapıyor olsanız dahi memnuniyet göremezsiniz. Bu durum, beklentileri karşılamamanızdan kaynaklanır. Eğer erkek çorabı satıyorsanız, dünyanın en iyi çorapçısı da olsanız, bayan çorabı isteyen birini memnun edemezsiniz.
  • Müşteri ile beklentiniz aynı değildir. Siz çorabın dayanıklılığını önemsiyorken, müşteri şıklığına dikkat eder.
  • Son dakika değişiklikleri sık gözlenir. Müşteriler, son anda vazgeçer. Bu durum, müşterinin hedef kitleniz olmadığını anlaması ile ilgilidir.
  • Doğru çalışsanız da geliriniz az olur. Doğru hedef kitle, firmanızın kazançları konusunda da kendini belli eder.
İlginizi Çekebilir:  B2B Pazarlamasında Yatırım Getirinizi Arttırma Yolları
5

Doğru Hedef Kitle Nasıl Seçilir?

Doğru hedef kitle nasıl seçilir sorusu, reklamı doğru kişilere veya firmalara ulaştırmak için önemlidir. Ürün veya hizmeti sunmak için ilk adım, doğru hedef kitle seçimidir. Hedef kitle seçildikten sonra reklam kampanyasına, hedef kitlenin ışığında başlanır. Doğru hedef kitle seçilerek kampanya amaca uygun hale getirilir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
( Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here