Youtube’da Kitle Oluşturma

0
211

Youtubeda kitle oluşturma içerik oluşturan kişilerin kaygılarından olmalıdır. Bilindiği gibi YouTube’a, dakikada 300’den fazla içerik yükleniyor. Site, dünyada en çok ziyaret edilenler arasında yer alıyor. Güzellik bloggerları, komedyenler, sporcular, müzisyenler, şefler, oyuncular ve daha bir çok meslek grubu YouTube’da içerik üreterek para kazanıyor.  Youtubeda kitle arttırma sitenin son senelerde finansal destek yolunu açması ile birlikte daha çok konuşulmaya başlandı. Kitlesini artırmayı başaran isimler, daha çok para kazanıyorlar.

YouTube’da Kitle Artırmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Youtube kitler arttırma yolları şu şekilde sıralanabilir:

 • YouTube videolarınızın viral olması gerekir.
 • Daha çok kişiye ulaşmalısınız.
 • Videoların sıkmayan bir akışı olmalıdır.
 • Nicelik konusunda istikrar göstermeniz beklenmektedir. Başarılı YouTube kanalları her hafta ortalama 2 video yüklerler.
 • CTA ekleyin. Aksiyon çağrısı olarak da bilinen butonlar, farklı bir içeriğe yönlendirirler, kanal abonesi yaparlar.
 • İnsanlar için sürekli izlemek isteyecekleri videolar hazırlayın.
 • Videolarınızın süresinin analizini yapın. Ne çok kısa, ne de izleyicilerinizi sıkacak kadar uzun olmalıdır. Süre sizin izleyicilerinize bağlıdır. Onlara sorabilirsiniz.
 • Onlara sorabilirsiniz demişken, etkileşim çok önemlidir. Onlara sorular sorun, beğeni alın ve yorum yaptırın.

Kaliteli Kitle Oluşturmak için İpuçları

Kaliteli kitlenin artırılması için bazı ipuçları şu şekilde sıralanabilir:

 • İçeriklerinizi doğru zamanda yayınlayın.
 • Kitleler ile ilgili verileri toplayın. Kullanıcılar sizi nereden izliyor? Ne kadar izliyor? Bu soruların cevaplarını öğrenin.
 • Yükleyeceğiniz içerikler rastgele olmasın. Önceden içeriklerinizi planlayın.
 • Kaliteli içerikler hazırlayın.
 • Kitlenizin size ne söylediğini umursayın. Onların verdikleri geri bildirimler önemlidir. Bu bildirimlere göre hareket edin.

Bu stratejileri uyguladığımız zaman hem bütçenizi boşa harcamayacak hem de zamanınızdan kazanacaksınız.

Video İçeriklerinin Hangi Alanda Olacağına Karar Vermek

Eğer zaten bilgi sahibi olduğunuz ve keyif aldığınız bir konuyu seçerseniz, bu sizin başarılı olmanıza yardımcı olur. Tutkulu olmadığınız bir konu hakkında içerik üretmek sizin için bir eziyete dönüşür, zaman içinde motivasyonunuzu kayıp edersiniz. Bunlar videolarınıza yansıyacaktır. Yalnızca popüler olduğu için bir işe girişmek zaman kaybıdır. O işi gerçekten sevip sevmediğinizi gözden geçirin. Bu işe zaman ve emek vermeniz gerekeceğini unutmayın. Gerçekten sevmediğiniz bir iş için zaman ve emek harcamak istemeyecek, yüksek ihtimalle o işi yarıda bırakacaksınız.

Video İçerikleriniz Kime Hitap Edecek?

Video içeriği için konu seçtiğiniz. Fakat bu içeriklerin kimlere hitap edeceğini düşünmediniz. İçeriğin hitap ettiği kitle doğal olarak içerikle yakından alakalıdır. Örneğin; sağlıklı yaşam ile ilgili bir içerik konusu belirlediyseniz, bu içerikleri bu yaşam tarzından hoşlanan kişiler izleyecektir. Yani hitap ettiğiniz kitle seçtiğiniz konuya göre otomatik olarak yaratılmış olur. Fakat bu durum sizin bu konu hakkında bir şey yapmayacağınız anlamına gelmemelidir. Hangi kitleye hitap ediyorsanız o kitle hakkında mutlaka bilgi toplayın.

İçerikleriniz için Hedef Belirleyin

Oluşturduğunuz içerikler için hedef belirlemeye özen gösterin. Kendi kendinize sorular sorarak hedeflerinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Örneğin;

 • Kanalınızı 6 ay sonra nerede görüyorsunuz?
 • 6 ay sonra kaç aboneye ulaşmayı hedefliyorsunuz?
 • Gelecekte içerikle ilgili yapmak istediğiniz herhangi bir değişiklik var mı?
 • 1 yılı tamamlayınca ne yapacaksınız? Gibi soruları sormanız ve hatta bu soruların ve cevaplarını bir yere yazmanız faydalı olabilir. İleride onlara yeniden bakabilirsiniz.

Artık siz de kanalınızın daha çok ilgi çekmesi için Youtube kitle arttırma stratejilerinin neler olduğunu biliyorsunuz!

5

Youtube’da Kitle Oluşturma

Youtubeda kitle oluşturma içerik oluşturan kişilerin kaygılarından olmalıdır. Bilindiği gibi YouTube’a, dakikada 300’den fazla içerik yükleniyor. Site, dünyada en çok ziyaret edilenler arasında yer alıyor.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here