Youtube SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

0
387
youtube seo nedir

Youtube SEO nedir sorusunun cevabı yüklediğiniz videonun daha yukarlarda çıkabilmesini sağlamasıdır. SEO yöntemi ilk olarak web sitelerinin ve yazılan makalelerin üst sırada çıkması için yapılmaya başlandı. Fakat günümüzde video içerikleri de fazlaca üretiliyor. Bu yüzden pek çok kişi de Youtube SEO’suna da başvuruyor. Bu yöntem ile yüklenen videoların çok daha fazla kişiye ulaşabilmesi sağlanıyor. Youtube’a video yükleyen ve bu videoyu fazla kişinin izlemesini isteyen kişiler bu yöntemin nasıl yapıldığını iyi bir şekilde bilmesi gereklidir.

Kaliteli İçerik Hazırlamak İçin Yapılması Gerekenler

Youtube SEO yapmak için ilk olarak kaliteli bir içeriğe ihtiyaç vardır. Günümüzde Youtube’da video içerik üreten pek çok kişi var. Videonuzun daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız diğerlerinden farklı bir içerik üretmeniz gereklidir. Bu işin en kilit noktası özgün bir içeriktir. Bu içerik hazırlanırken aynı zamanda insanların ilgisini çekebilmek de amaçlanmalıdır. Bir kişi sizin videonuzu izlemeye başladığında merak etmeli ve sonuna kadar izlemek istemelidir. İzleyicilerin artması reklam alabilmeniz anlamına gelecektir. Ne kadar iyi ve uzun video hazırlarsanız alacağınız reklam da artar. Bunun yanı sıra videoya koyacağınız başlık da çok önemli. Başlık seçimi hem çarpıcı hem ilgi çekici hem de tüm videoyu açıklayıcı nitelikte olmalıdır. Genellikle tavsiye edilen de 4-5 kelimeyi geçmeyecek şekilde olan başlıklardır.

Videoların Montaj Ve Kurguları

Youtube SEO stratejileri‘nden bir tanesi de videonun kurgusunun iyi yapılmasıdır. Kaliteli bir içerik hazırlayabilmek için çok uzun videolar çekilebilir. Fakat bu videolara hiç dokunmadan yayınlanması kaliteyi düşürür ve izlenme oranını da azaltır. Bunun için de gereksiz görülen yerler atılmalıdır. Ayrıca içeriği daha canlı gösterebilmek için de yine montajlara ihtiyaç vardır. Bunun yanı sıra görüntü, ses ve ışığa da dikkat edilmelidir. Görüntü kalitesinin yüksek olması bir videonun izlenmesinin de en önemli anahtarlarından bir tanesidir. Bunun yanı sıra sesin iyi olması da dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Sesin kötü olması izleyiciyi rahatsız edecek ve videonun sonu gelmeden kapatmasına neden olacaktır.

Video Açıklamasını Unutmayın

Youtube SEO’su için önemli olan kriterlerden bir diğeri de açıklamalardır. Bu açıklamaların doğru yapılması Google’da yapılan aramalarda sizin videonuzun üst sıralara çıkmasını sağlar. Başlıktaki anahtar kelimeler açıklama kısmında da yazılmalıdır. Ayrıca videonun içeriğine uygun farklı anahtar kelimelerin de açıklamaya yazılması yine sizin videonuzun aramalarda üst sırada çıkmasını sağlar. Youtube SEO’sunun en önemli konusu ne diye merak edenlere söylenebilecek şey bu anahtar kelimelerdir. Ne kadar doğru bir anahtar kelime seçimi yaparsanız o kadar iyi bir sonuç yaparsınız. Anahtar kelime seçilirken de insanların merak edip Google’da hangi kelimeleri yazarak arama yapabileceği düşünülmelidir.

Videoya Kapak Resmi Nasıl Seçilir?

Youtube’a içerik üretip video koyacak kişilerin dikkat etmeleri gereken bir başka nokta ise seçilen kapak fotoğrafıdır. Videolara artık kapak fotoğrafı yükleyebilmek mümkündür. Bu da bir videoyu daha çekici bir hale getirmektedir. Eklenen bu kapak fotoğrafı sayesinde insanların videonuza olan ilgisini arttırabilirsiniz. Bir kişi Youtube’da yaptığı aramada birden fazla videoya ulaşır. Bu videolardan sizin olanın izlenebilmesi için de ilgi çekici bir şeylerin olması gerekir. Kapak fotoğrafı tam da bu işe yarıyor. Bu yüzden kesinlikle rastgele bir fotoğrafın yerine özenle seçilmiş ve insanların dikkatini çekebilecek bir fotoğraf kullanılmalıdır. Youtube SEO nasıl yapılır sorusuna verilebilecek cevaplardan bir tanesinin video kapağının doğru bir şekilde seçilmesi olmasının nedeni de budur.

5

Youtube SEO Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Youtube SEO nedir sorusunun cevabı yüklediğiniz videonun daha yukarlarda çıkabilmesini sağlamasıdır. SEO yöntemi ilk olarak web sitelerinin ve yazılan makalelerin üst sırada çıkması için yapılmaya başlandı. Fakat günümüzde video içerikleri de fazlaca üretiliyor. Bu yüzden pek çok kişi de Youtube SEO’suna da başvuruyor. Bu yöntem ile yüklenen videoların çok daha fazla kişiye ulaşabilmesi sağlanıyor.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here