Yeşil Pazarlama (Green Marketing) Nedir?

0
11

Green marketing adıyla ilk kez Amerikan Pazarlama Derneği tarafından ortaya atılmış olan yeşil pazarlama kavramı, işletmelerin ürettikleri ürünleri ve bu ürünlerin pazarlamasını doğa dostu bir şekilde üretmesi ve pazarlamasını ifade etmektedir. Üretilen mal ve ürünlerin üretiliş şekli, içerdiği malzemeler ve tüketiliş şekli olarak doğaya zarar vermeyecek şekilde üretilmesi anlamına gelen yeşil pazarlama anlayışını son dönemde neredeyse tüm marka ve işletmeler benimseyerek faaliyetlerini bu anlayışla devam ettirme yolunda adımlar atmaya başlamıştır.

Yeşil Pazarlama Ne Anlama Gelir?

Yeşil pazarlama kavramı son dönemde üretim ve tüketimin çevreye verdiği zarardan dolayı küresel ısınma ve benzer doğal felaketlerin artmasıyla birlikte ortaya çıkmış bir kavramdır. Buna göre yeşil pazarlama ile tüketici ihtiyaçları karşılanırken çevreye verilen zararın minimum seviyeye indirilerek doğanın korunması ve müşteri memnuniyetinin sağlanması amaçlanır.

Yeşil Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Yeşil pazarlamanın faydaları yalnızca doğa ve çevre boyutunda değil işletmenin prestiji ve müşteri gözündeki değeri boyutunda da oldukça fazladır. Yeşil pazarlama sayesinde bazı tehlikelerin önüne geçmek amaçlanır. Bu amaçlar doğrultusunda yeşil pazarlamanın faydaları şu şekilde ifade edilebilir:

 • Doğal kaynakların bilinçli kullanılmasını sağlar.
 • Çevre kirliliğinin azaltılmasını sağlar.
 • Küresel ısınmanın önüne geçilmesini sağlar.
 • Bilinçsiz sanayileşmenin doğa üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasını sağlar.
 • Doğal kaynakların tükenmesi tehlikesine karşı savaşır.

Yeşil Pazarlama İşletmeler Tarafından Neden Tercih Edilir?

İşletmelerin yeşil pazarlamayı tercih etmesinde doğaya verilen zararın azaltılmasının yanı sıra bu pazarlama yöntemini uygulayan işletmelerin tüketici gözünde değer kazanması ve prestij olarak kazanç sağlaması da birer etkendir. Yeşil pazarlama sayesinde işletmelerin kazanç sağladığı konulardan bazıları şunlardır:

 • Çevre dostu faaliyetler rekabet edilen firmalara karşı işletmelere avantaj sağlar.
 • Devlet tarafından verilen yardım ve teşviklerden faydalanma fırsatına sahip olurlar.
 • Kaynakların etkili kullanılması ile maliyetler azaltılmış olur.
 • Geri dönüşüm faaliyetleri ile maliyetler azaltılmış olur.
 • İnsanlar yeşil pazarlama konusunda bilinçlenerek doğa dostu ürünleri tercih ettikleri için işletmeler bu alanda daha etkili pazarlama faaliyetleri yürütebilirler.
 • İşletmelerin yurtiçi ve yurtdışındaki imajları yeşil pazarlama sayesinde olumlu yönde etkilenmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Chatbot Uygulamalarının Faydaları Nelerdir?
5

Yeşil Pazarlama (Green Marketing) Nedir

reen marketing adıyla ilk kez Amerikan Pazarlama Derneği tarafından ortaya atılmış olan yeşil pazarlama kavramı, işletmelerin ürettikleri ürünleri ve bu ürünlerin pazarlamasını doğa dostu bir şekilde üretmesi ve pazarlamasını ifade etmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
( Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here