Yandex’in Akıllı Asistanı “Alisa” Artık Türkiye’de

0
584
yandex alisa

Yandex algoritması için geliştirilen yapay zekâ programı Alisa, Rusya’dan sonra Türkiye’de de kullanıma sunulmuştur. Yandex akıllı asistan optimizasyonu olan Alisa, Google asistan uygulamasının sunduğu tüm hizmetleri sunmaktadır. Yandex üzerinden arama yapmak, adres sormak, telefon üzerinde işlem yapmak ya da muhabbet etmek gibi birçok hizmet için kullanılabilen Yandex Alisa, Rusça ve Türkçe başta olmak üzere pek çok dilde hizmet vermektedir. Yandex akıllı asistan uygulamasından faydalanarak, arama motoru işlemlerinin tamamı sesli şekilde verilen komutlarla gerçekleştirilebilir.

Yandex Akıllı Asistan Alisa Nasıl Kullanılır?

Yandex Alisa’ya ulaşmak ve Alisa üzerinden Yandex işlemlerini gerçekleştirmek için Yandex uygulaması açılmalıdır. Navigasyon ya da arama motoru bölümü açıldıktan sonra, telefonların mikrofon kısmına “Alisa” şeklinde seslenilmesi yeterli olacaktır. Ayrıca arama motoru bölümünün yan tarafında bulunan mikrofon simgesine tıklayarak da Yandex Alisa ile iletişim kurulabilir. Alisa etkin hale geldikten sonra, Yandex aramaları için yapılmak istenen işlemler sesli olarak ifade edilmelidir. Yandex akıllı asistanı Alisa’ya talimat verildikten sonra, aramalara en uygun olan sonuçlar liste halinde ekrana yansıtılmaktadır.

Yandex Akıllı Asistanın Yaptığı İşlemler Nelerdir?

Yandex’in yapay zekâ programı olan Alisa, Google ve İOS işletim sistemlerine ait olan yapay zekalardan daha fazla işleve sahiptir. Yandex üzerinden arama yapma, adres tarifi alma, müzik açma ya da hava durumu sorgulama gibi basit işlemlerin yanında, Yandex Alisa’yla muhabbet de edilmektedir. Diğer işletim sistemlerine ait olan yapay zekaların verdiği cevaplardan daha kapsamlı cevaplara sahip olan Alisa, kullanıcılarla bire bir muhabbet etmekte ve tüm sorulara cevap vermektedir. Günün nasıl geçtiği ya da bugün nasıl hissettiği gibi konularda cevap veren Alisa, yapay zekâ geliştiricilerin son teknolojileri kullanılarak üretilmiştir.

Yandex Navigasyon’da Alisa Desteği

Türkiye’de en fazla kullanılan Navigasyon uygulamalarından bir tanesi, Yandex’e aittir. Yandex Navigasyon üzerinden yol tarifi almak ve tüm sorulara yanıt bulmak için geliştirilen yapay zekâ Alisa, araç kullanımı esnasında sürücülerin tüm sorularına cevap verecektir. Yandex Navigasyon üzerinden Alisa’yı etkinleştirmek için yapılacak işlemler aşağıda sıralanmıştır:

  • Yandex uygulaması telefona yüklenmeli ve uygulama açılmalıdır.
  • Uygulamada yer alan menü işaretine tıklanmalıdır.
  • Menüden “Ayarlar” bölümüne girilmelidir.
  • “Gelişmiş Ayarlar” bölümüne tıklandıktan sonra “Ses ve Bildirimler” bölümü tercih edilmelidir.

Bölüm üzerinden “Alisa” seçeneğine tıkladıktan sonra, Yandex Alisa uygulaması etkinleştirilecektir.

Yandex Navigasyon’da Alisa’nın Yapacağı İşlemler Nelerdir?

Yandex yol haritası için geliştirilen Yandex Navigasyon uygulaması, yapay zekâ destekli olarak kullanıma sunulmuştur. Yandex üzerinden Navigasyon işlemlerini yönetmek için kullanılan Alisa, ojeleri bularak adres üzerinden rota oluşturabilir. Rota belirlenen konum için varış süresinin hesaplamasını yapar. Yol durumu ve hava durumu hakkında güncel bilgi verir. Yandex harita üzerinden işaretlemeler yapabilir. Ayrıca sürücüler için boş olan park yerlerini tespit eder ve park yeri için yol tarifi yapabilir. Yapay zekâ Alisa tarafından verilen harita hizmetlerinin yanında, günlük sorulara cevap almak için de Alisa’yla konuşulabilir, muhabbet edilebilir ya da oyun oynanabilir. Yandex Navigasyon üzerinden Alisa hakkındaki tüm bilgileri öğrenmek için uygulama açıldıktan sonra “Merhaba Alisa!” denmesi yeterli olacaktır. Ayrıca mikrofon butonuna tıklayarak da Alisa ile iletişime geçilebilir. Yandex Alisa uygulaması hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişilerin, uygulamada bulunan “?” simgesine tıklaması gerekmektedir. 2017 yılından beri Rusya’da aktif şekilde kullanılan Yandex Alisa, Rusçadan sonra ilk defa Türkçeye uyarlanmış ve Türkiye’de kullanıma açılmıştır. Yandex Alisa Türkiye’de kullanıma açıldıktan sonra, farklı diller için de uyarlama çalışmasına gidildiği belirtilmiştir.

5

Yandex’in Akıllı Asistanı “Alisa” Artık Türkiye'de

Yandex algoritması için geliştirilen yapay zekâ programı Alisa, Rusya’dan sonra Türkiye’de de kullanıma sunulmuştur. Yandex akıllı asistan optimizasyonu olan Alisa, Google asistan uygulamasının sunduğu tüm hizmetleri sunmaktadır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here