Viral Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

0
364
viral pazarlama nedir

Viral pazarlama yöntemi, geleneksel pazarlama yöntemi olan ağızdan ağıza pazarlamanın, bugünün teknolojisine ayak uydurmuş halidir. Teknoloji kullanımının artması ve yaşamın internet üzerinden ilerlemesi sebebiyle, pazarlama ve reklamcılık hareketleri de internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Viral pazarlama yöntemi sayesinde, reklamı yapılmak istenen markanın sahip olduğu tüm içerikler elden ele yayılmakta ve amatör görünümlü bir pazarlama modeli ortaya çıkmaktadır.

Viral Pazarlama Ne İşe Yarar?

Viral pazarlamanın işleyişi, alışılmış olan kulaktan kulağa ürünün aktarılması durumunun, teknolojiyle birleşimi sonucu ortaya çıkmaktadır. Viral pazarlama nedir sorusuna verilecek olan cevap; mevcut firma ya da markaya ait mesajların, sosyal medya üzerinden başlatılmış olan tanıtımın yeni kitlelere ve yeni sitelere yayılmasına olanak sağlayan bir sistemdir. Mevcut tanıtımın hızlı bir şekilde yayılmasını sağlamakta olan viral pazarlama tekniği, dijital pazarlama türleri içerisinde en etkili olan yöntemlerden bir tanesi sayılmaktadır. Üretici firma ile tüketici kitleler arasında dolaylı yoldan bağ oluşmasını sağlayan viral pazarlama, firmaların daha geniş kitlelere erişim sağlaması için tercih edilmesi gereken bir tekniktir. Tanıtımı yapılacak olan ürünle alakalı, ilgi çekici görseller, mesajlar ya da videolar kullanılarak, kitleler arasında hızla büyüyen bir reklam ağı oluşturulmaktadır.

Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?

Mevcut firmaların ürünlerini hızlı bir şekilde tanıtmak ve yüksek kitlelere ulaşım yapılmasını sağlamak amacıyla uygulanmakta olan viral pazarlamanın yapılması için, takip edilmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Normal reklam kanallarından daha büyük getirilere sahip olan ve daha yüksek kitlelere erişim sağlayan viral pazarlama nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse; ilgi çekici reklam, şarkı, resim, video ve mesajlarla mevcut ürünün tanıtımının yapılması ve bu tanıtımın kitleler arasında hızlı bir şekilde yayılmasıdır. Viral pazarlama için hazırlanan reklamların içeriği, iki ayrı kategoriye ayrılmaktadır:

  1. Viral pazarlama için birinci yöntem; son kullanıcılar tarafından paylaşılan videoları hedef almaktadır. Genel olarak video paylaşım sitelerinde yer alan bu videolar, kullanıcılar tarafından gelişi güzel hazırlanmış ve bir ürünü hedef almaktadır. Diğer kullanıcılar tarafından dikkat çeken bu videolar, ilerleyen zamanlarda şirketler tarafından satın alınmaktadır.
  2. İkinci viral pazarlama yönteminde ise, direkt olarak firmalar tarafından ilgi çekici videolar ve benzeri reklamlar oluşturulur. Profesyonel reklam ajanslarına hazırlatılmakta olan bu viral reklamlar, amatör şekilde çekilmiş gibi gösterilmektedir.

Viral Pazarlamanın Başarılı Olması İçin Yapılacaklar

Oldukça düşük maliyetlerle, etkili bir hedef kitleye ulaşma imkanı sağlayan viral pazarlamanın başarılı olması için; dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Viral pazarlamada başarı yakalamak için dikkat edilecek noktalar, şu şekilde sıralanabilir:

  • Plana Uyumlu Brief Oluşturmak: Viral tanıtımların iskeleti olma görevini üstlenen Brief’ler, çalışmanın ana hatlarının net bir şekilde belirtilmesine olanak sağlamaktadır. Brief hazırlarken, konunun tüm detayları iyice incelenmeli ve detaylı bir çalışma hazırlanmalıdır.
  • Hedef Kitleye Yakın Olma: Hedef kitle iyi tanınmalı ve onların ilgisini çekmeyi başaracak içerikler oluşturulmalıdır.
  • Doğru Kanal Belirlenmelidir: Sosyal medyaların hepsi, aynı kitlelere hitap etmezler. Ulaşılmak istenen hedef kitlenin yoğunlukta olduğu sosyal medya uygulamaları belirlenmelidir.
  • Güvenilir Olunmalıdır: Kullanıcıya daha yakın bir konumda olan viral reklamlar, tanıtılan ürünün tüm içeriklerini doğru biçimde yansıtmalıdır.

Viral Pazarlamanın Avantajları

Viral pazarlama stratejisinin faydaları, diğer pazarlama modellerine bakıldığında daha da ön plana çıkmaktadır. mevcut pazarlama stratejilerinden daha hızlı yayılmakta olan viral pazarlama, hedef kitleyle daha fazla ilişki kurmaktadır. Firmanın ve ürünün tanıtılmasının yanında, direkt olarak hedef kitleyle ilişki kurulmasını sağlayan viral pazarlama yöntemleri, diğer pazarlama stratejilerinden daha uygun maliyetlere sahip olmaktadır. Getirisinin fazla olmasının yanında, şirketler için maddi açıdan da olumlu yönlere sahip olan viral pazarlama, şirketlerin maliyetlerinin düşmesine olanak sağlamaktadır.

5

Viral Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Viral pazarlama yöntemi, geleneksel pazarlama yöntemi olan ağızdan ağıza pazarlamanın, bugünün teknolojisine ayak uydurmuş halidir. Teknoloji kullanımının artması ve yaşamın internet üzerinden ilerlemesi sebebiyle, pazarlama ve reklamcılık hareketleri de internet üzerinden yapılmaya başlanmıştır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here