T-Şekilli Pazarlamacı Nedir?

0
753

T-şekilli pazarlamacı şeması, alanında yetkin ve organizasyon becerisi iyi seviyede olan pazarlamacıların çalışma şekli olarak bilinmektedir. T-şekilli pazarlamacı kavramı; pazarlamacının yatay kısımda bilgi birikimi, dikey kısımda uzmanlık alanını belirlemesi ile oluşan T şeklinden adını almaktadır.

T-şekilli pazarlamacı olarak belirlenen kişinin, mevcut ekibi içerisinde bilgi aktarımında bulunması beklenmektedir. Buna ek olarak uzmanlık alanı içerisinde etkin iletişim becerileriyle de çalışıyor olması onu bu alanda başarılı kılmaktadır.

T-Şekilli Şemasının İçerikleri Nelerdir?

T-şekilli şema içerikleri, yatay ve dikey olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Üst kısım olarak bilinen yatay kısım içerisinde dijital pazarlama sahasına yönelik içerikler bulunmaktadır.

Şemada bulunan dikey kısım ise kişilerin tercih etmiş oldukları uzmanlık alanını içermekte olan kısım olarak bilinmektedir. Yatay kısım bir başlık olarak düşünüldüğünde dikey kısımda bu başlığın alt başlığı olmaktadır.

Pazarlamacının yatak kısımdaki konulara ilişkin bilgi sahibi olması beklenirken dikey kısımda uzmanlaşması beklenmektedir. Bu sayede yatay kısımdan elde edilen bilgilerin dikey kısımda detaylı bir şekilde işlenmesi mümkün olmaktadır.

T-Şekilli Şemanın Avantajları Nelerdir?

T-şekilli şema avantajları, pazarlamacılar ve firmalar bazında şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Yatay kısımdaki bilgi çeşitliliği sayesinde pazarlamacıların sektör içerisindeki kriz anlarına hızlı ve doğru müdahalede bulunması sağlanmaktadır.
  • Şirketlerin farklı bölümlerinin bir arada işbirliği içerisinde çalışabilmelerine yönelik farklı bilgi birikimleri sunulmaktadır.
  • T-şekilli pazarlamacı ile çalışan şirketlerin birden fazla bölümde tek kişi ile uzmanlık gerektiren sonuçlara ulaşmaları mümkün olmaktadır.

Bu çalışma sisteminin sunmuş olduğu avantaj ile birlikte hem daha etkin çalışmak mümkün olmakta hem de şirket içerisindeki uyumlu çalışma ortamını yakalamak sağlanabilmektedir.

T-Şekilli Pazarlamacıların Özellikleri Nelerdir?

T-şekilli pazarlamacıların özellikleri, sistem ile uyumlu çalışabilmesine yönelik şunları içermektedir:

  • Konulara ilişkin temel bilgi birikimini edinmiş olması gerekmektedir. Dikey alanın ilk basamağı olarak kabul edilir.
  • Pazarlamada temel becerilerin mevcut olması gerekir. Bu sistem ile iyi bir biçimde çalışabilmek için öncelikle pazarlama alanının iyi tanınması gerekmektedir.

Kanal uzmanlığının yani tercih etmiş olduğu uzmanlık alanın hakimiyeti iyi seviyede olduğunda T-şekilli pazarlamacı olarak sektörde başarılı olabilmektedir.

5

T-Şekilli Pazarlamacı Nedir

T-şekilli pazarlamacı şeması, alanında yetkin ve organizasyon becerisi iyi seviyede olan pazarlamacıların çalışma şekli olarak bilinmektedir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here