Sosyal Medya Yönetiminde En Çok Tercih Edilen Araçlar

0
42
sosyal medya araçları

Sosyal medya yönetiminde en çok kullanılan araçlardan bazıları şunlardır:

 • HootSuite
 • Buffer
 • Sprout Social
 • Klout
 • Rignite
 • Social Mention
 • Tweetdeck
 • Beevolve
 • Socialseek
 • UberVU
 • SpredFast
 • Seesmic
 • BuzzSumo

Sosyal medya yönetim araçlarından bazıları ücretlidir. Bu araçların belirli özellikleri herhangi bir ücret ödemeden kullanılabilirken, diğer özelliklerini kullanmak için ücret ödemek gereklidir. Ancak Buffer ve HootSuite gibi çok tercih edilen araçlar ücretsizdir.

HootSuite Nedir?

HootSuite; sosyal medya profillerinin eş zamanlı olarak yönetilebilmesini mümkün kılan bir araçtır. Özellikle Amerika ve Avrupa’da popüler olan bu araç, Türkiye’de de kullanılmaya başlanmıştır. Birden fazla profilde aynı paylaşımın yapılmak istenmesi durumunda; hem zamandan kazanmak hem de daha organize olabilmek için kullanılmaktadır. HootSuite üzerinden profil seçerek, bu profillerde eş zamanlı olarak yapılacak paylaşım belirlenebilmektedir. Ayrıca bu paylaşımların direkt hazırlandığı anda paylaşılmasına da gerek yoktur. İstenildiği takdirde, belirlenen tarihte paylaşılmak üzere ileri tarihli bir paylaşım talebi verilebilmektedir.

Buffer Neden Tercih Edilmektedir?

Buffer İngilizce bir araçtır ve Türkçe destek sistemi sunmamaktadır. Dolayısı ile zaman zaman yaptığı içerik önerileri İngilizce olacağı için bu durum Türk firmalarına avantaj kazandıracak bir özellik değildir. Ancak diğer özellikleri bakımından HootSuite ile benzerlik göstermektedir. Facebook, LinkedIn ve Twitter gibi hesapların senkronize edilmesini ve bu hesaplardan aynı anda paylaşım yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca ileri tarihli paylaşımların ayarlamaları da yapılabilmektedir. Bunun için bir tarih sınırlaması olmadığı için 1 yıl sonrasının bile paylaşımı ayarlanabilmektedir. Ayrıca bu şekilde paylaşılan içeriklerin kaç kere paylaşıldığı, tıklandığı, görüntülendiği gibi analizlere de Buffer aracılığı ile ulaşmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Facebook Arama Reklamları

Sprout Social Ne İçin Kullanılmaktadır?

Sprout Social sosyal medya stratejisinin belirlenmesinde yol gösterici olan sosyal medya yönetimi araçlarından biridir. Verilerinin doğruluğuna güvenildiği için tercih edilen bir araçtır. Sprout Social sayesinde daha sonraki işlemler için planlama yapılması, yapılan kampanyaların geri dönüşleri hakkında bilgi edinilmesi ve hangi kampanyalardan ne kadar fayda sağlandığının görülmesi mümkün olmaktadır.

BuzzSumo Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

BuzzSumo’nun kullanım amacı, içerik kontrolüdür. Trend olan içeriklerin görülebilmesini sağlamaktadır. Bu sayede paylaşım yapılması gereken konular hakkında bir fikir sahibi olunabilmektedir. Ayrıca yapılan sosyal medya paylaşımları içerisinden en çok hangisinin etkileşim aldığı ve paylaşıldığı da görüntülenebilmektedir. İçeriklerin paylaşılma oranları kıyaslanabilmektedir.

Oktopost Kimler İçin Tasarlanmıştır?

Oktopost; B2B şirketleri için tasarlanmış bir araçtır. Ticari işletmelerin sosyal medya yönetimlerinde kullanabilecekleri bir araçtır. Online bir uygulamadır ve paylaşılan içerikler ilee ilgili analizler rahatlıkla görülebilmektedir. İçerik paylaşımlarının zamanlamasının doğruluğunun, geri dönüşlerinin görülebileceği veriler sunmaktadır.

SocialOomph Neden Tercih Edilmektedir?

SocialOomph sosyal medya işlemlerinin pratik bir şekilde gerçekleştirilebileceği bir araç olduğu için tercih edilmektedir. Sosyal medya gönderilerinin yayınlanabileceği, güncellemelerin paylaşılabileceği, kısaltma paylaşımların yapılabileceği bir araçtır. Ayrıca SocialOomph ile ilgili sosyal medya hesabını takip edenlere otomatik mesaj atabilmek mümkün olmaktadır. Program bütün özellikleri ile ücretsiz değildir. Bazı özellikleri için ücret talep edilmektedir. Dolayısı ile tam sürümünü kullanmak isteyenlerin yükseltme için ücret ödemesi gereklidir.

MeetEdgar’ın Kullanım Amacı Nedir?

MeetEdgar’ın kullanım amacı; ileri tarihli sosyal medya paylaşımı yapılacağı zaman, bunun zamanlama ayarını yapabilmektir. Ancak bütün sosyal medya mecralarını desteklememektedir. Sadece Facebook, Twitter ve LinkedIn hesapları olanların sosyal medya yönetimi için kullanabileceği bir araçtır. Tek bir sayfa için kullanılabilmektedir. Bu yüzden HootSuite ve Buffer kullananlar için yetersiz kalabilecek bir araçtır.

İlginizi Çekebilir:  Sosyal Medyada İçerik Yönetimi Nasıl Yapılır?
5

Sosyal Medya Yönetiminde En Çok Tercih Edilen Araçlar

Sosyal medya yönetim araçlarından bazıları ücretlidir. Bu araçların belirli özellikleri herhangi bir ücret ödemeden kullanılabilirken, diğer özelliklerini kullanmak için ücret ödemek gereklidir. Ancak Buffer ve HootSuite gibi çok tercih edilen araçlar ücretsizdir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
( Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here