Mobil SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

0
127
mobil seo nedir

Hazırladığınız bir içeriğin cep telefonlarından ve tabletten de insanlara ulaşmasını istiyorsanız Mobil SEO yapmalısınız. Eskiden içerikler yalnızca bilgisayarlardan açıldığı taktirde okunabiliyor ya da izlenebiliyordu. Fakat günümüzde mobil cihazlar nerdeyse bilgisayarlardan çok daha fazla kullanılıyor. Bir mobil cihazdan arama yapıldığında sizin içeriğinizin üst sırada çıkabilmesi için de Mobil SEO oldukça önemlidir. Mobil SEO ile uyumlu bir içerik hazırlamanız halinde cep telefonu ve tabletten yapılan aramalarda sizin paylaştığınız yazı ya da videolar üst sıralarda çıkacaktır. Böylece içeriğinizin çok daha fazla kişiye ulaşabilmesini sağlamış olacaksınız.

Mobil SEO İçin Kelime Sayısı

Mobil SEO nedir sorusunun cevabı paylaştığınız içeriğin mobil cihazlardan da görünür kılınması ve aramalarda üst sıralarda çıkmasıdır. Bunun için de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bir tanesi içerikteki kelime sayısıdır. Mobil cihazlarda bir yazı daha büyük puntolar ve daha dar bir ekrana sığdırılmış olarak görünür. Bu yüzden de bir yazıyı okuyabilmek için sürekli olarak aşağıya inilmesi gerekir. Bilgisayar için hazırlanmış bir içerik 1000 kelimeye kadar çıkabilir. Fakat mobil cihazlar için bu sayı çok fazladır. Herhangi bir mobil cihazdan bu kadar uzun bir içerik okunması oldukça zordur. Bundan dolayı mobil için hazırlanan içeriklerde mümkün olan en az kelime sayısı ile yazı yazılması gereklidir.

Mobil SEO İçin Anahtar Kelimenin Önemi

Herhangi bir SEO çalışmasının en önemli faktörü anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeler sayesinde hazırladığınız içerik arama motorlarında üst sıralarda çıkar. Anahtar kelime seçimi de bundan dolayı çok önemlidir. Bu kelimeler seçilirken konunun içeriğini anlatmasının yanı sıra insanların arama yaparken en çok hangi kelimeleri kullanacağı düşünülmelidir. Bu kelimeler bazen akademik olabilirken bazen de günlük konuşmada kullanılan kelimeler de olabilir.

İlginizi Çekebilir:  SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Google Mobil Uyumluluk Testini Deneyin

Mobil SEO stratejilerinden bir tanesi paylaşılan içeriğin gerçekten mobil için uyumlu olup olmadığına dikkat edilmesidir. Mobil cihazlar giderek masa üstü bilgisayarların yerlerini almaya başladı. Artık neredeyse herkesin elinde internete rahatlıkla girebileceği bir mobil cihaz var. Bu yüzden de internette paylaşılan içeriklerin mobil uyumlu olması oldukça önemli bir hale geldi. Mobil uyumlu hazırlanan bir içerik çok daha fazla insana ulaşabiliyor. Hazırlanan bir içeriğin de mobil uyumlu olup olmadığını anlayabilmek adına Google bir test geliştirdi. Bu sayede çok kolay bir şekilde bir içeriğin ya da web sitesinin mobil uyumlu olup olmadığı kontrol edilebiliyor. Bu testi yapabilmek için de Google‘ın Mobil Uyumluluk Testi sayfası açılması gerekiyor. Sayfanın ana ekranında yer alan arama kutucuğuna URL ya da KOD girilerek mobil uyumluluk testi kolay bir şekilde yapılabilir.

Mobil SEO Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Mobil SEO yapılırken pek çok kişi hataya düşebiliyor. Bu hatalardan bir tanesi video paylaşımı yapan kişilerin oynatılamayan içerik paylaşmasıdır. Bazı videolar mobil cihazlarda açılabilecek türden olmuyor. Bu videoların da web sitelerine konulması mobil cihazı ile giriş yapan kişilerin bu paylaşımları izleyememesi anlamına geliyor. Yine aynı şekilde engellenen JavaScript, CSS ve resim dosyalarının da paylaşılması sık yapılan hatalardan bir tanesidir. Ayrıca mobil sayfasının yavaş olmamasına da dikkat edilmelidir. Yani bir içerik hazırlarken kelime sayısı, kullanılacak olan görsel ya da videolar gibi konulara mobil uyumluluk da düşünülerek hazırlanmalıdır. Mobil SEO nasıl hazırlanır sorusunun da en önemli yanıtlarından bir tanesi tüm mobil uyumluluğun düşünülmesi ve ona göre bir içerik hazırlanmasıdır.

5

Mobil SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir:  E Ticaret Siteleri İçin SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Hazırladığınız bir içeriğin cep telefonlarından ve tabletten de insanlara ulaşmasını istiyorsanız Mobil SEO yapmalısınız. Eskiden içerikler yalnızca bilgisayarlardan açıldığı taktirde okunabiliyor ya da izlenebiliyordu. Fakat günümüzde mobil cihazlar nerdeyse bilgisayarlardan çok daha fazla kullanılıyor. Bir mobil cihazdan arama yapıldığında sizin içeriğinizin üst sırada çıkabilmesi için de Mobil SEO oldukça önemlidir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
( Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here