Markalar İçin YouTube Pazarlama Stratejileri

0
147
Markalar İçin YouTube Pazarlama Stratejileri

Markalar için YouTube pazarlama stratejilerinin başarı ile uygulanabilmesi için hedef kitlenin yöneldiği noktalar ile markanın sunduğu değer arasında bir kesişim sağlayabilmek gereklidir. YouTube içeriklerinin bir takvim hazırlanarak, yıl boyu düzenli bir şekilde paylaşılması gereklidir.

Markalar YouTube İçerik Pazarlamalarını Nasıl Yapmalılardır?

Markaların YouTube içerik pazarlaması yaparken dikkat etmeleri gerekenler şunlardır:

 • Markaların içeriklerinin duygusal tepki uyandırabilecek içerikler olması gereklidir. Dolayısı ile içerikler hazırlanırken hedef kitleye herhangi bir konu hakkında ilham veren veya hedef kitlenin herhangi bir konu ile ilişkilendirebileceği içerikler olmalarına dikkat edilmelidir.
 • Hedef kitlenin herhangi bir konu hakkında bir bilgi edinebileceği bir içerik hazırlanması gereklidir.
 • Hazırlanan içerikleri görüntüleyenlerin gülebileceği, şaşırabileceği ve çevresindekiler ile de paylaşma ihtiyacı duyabileceği içerikler olması gereklidir.

Markaların YouTube İçerikleri Hangi İçerik Çeşitlerini İçermelidir?

Markaların YouTube içeriklerinin içermesi gereken içerik çeşitleri şunlardır:

 • Hijyen içerik adı ile bilinen içerik çeşidi; hedef kitlenin günlük olarak etkin kullandığı konuları ele almaktadır. Ürün ile ilgili eğitici bilgilerin verilmesi, nasıl yapılabileceği ile ilgili videoların çekilmesi ve sektörü kapsayan konuların işlenmesi gibi içerikler hijyen içeriklerdir.
 • Hedef kitlenin dürtülerini taze tutan ve tutkularını harekete geçirecek olan içerik merkez içeriktir. Bu içerik yıl içerisinde düzenli olarak oluşturulmaktadır ve YouTube içeriklerinde mutlaka yer almalıdır.
 • Kahraman içerik, esas hedef kitlenin dikkatinin çekilmesi için sunulacak olan içeriktir. Ürün lansmanları, gelir kaynağı olan etkinlikler gibi aktivitelerin yer aldığı videolar bu içerik çeşidine dahil olmaktadır. İçerik çeşitleri içerisinde en geniş kitleye hitab eden içerik kahraman içeriktir.

Markalar YouTube Kanalı Oluştururken Nelere Dikkat Etmelilerdir?

Markaların YouTube kanalı oluştururken dikkat etmeleri gerekenler şunlardır:

 • Öncelikle birden çok yetkilinin aynı anda giriş yapabilmesi adına Google üzerinden bir marka hesabı açılmalıdır. Ardından bu hesaba bağlı olarak YouTube hesabı açılarak bir kanal oluşturulmalıdır. Büyük markaların hesaplarını birden fazla kişi yönettiği için bu önemli bir detaydır.
 • Markanın YouTube kitlesinin tespit edilmesi gereklidir. Bunun için YouTube üzerinden istatistikler sekmesi kullanılarak, kanal ile ilgili istatistiklere erişilebilmektedir. Bu istatistikler videoların nerede görüntülendiği, ne zaman görüntülendiği, görüntüleyenlerin kaç yaşında olduğu ve görüntüleyenlerin cinsiyetleri gibi birçok bilgi vermektedir.
 • Markaların rekabet analizi yapmaları gereklidir. Bunun için rakiplerinin YouTube kanallarındaki görüntülenmeleri analiz etmelilerdir. Hangi videolarının daha çok talep gördüğünü incelemelilerdir.
 • Markalar için YouTube’ta pazarlama adına yaratıcı fikirler ortaya çıkartabilmek için favori YouTube kanallarının izlenmesi gereklidir. Favori kanallardaki favori videolarda dikkat çeken noktaların neler olduğu saptanmalıdır. Buna göre benzer ve özgün fikirler üretilerek kanaldaki videolara o teknikler uyarlanmalıdır.
 • Daha fazla görüntülenme elde edebilme adına SEO kriterlerine uygun içerikler hazırlanmalıdır.

YouTube Pazarlama Kuralları Nelerdir?

YouTube pazarlama kuralları şunlardır:

 • Videonun ilk 8 saniyesine önem verilmelidir ki izleyiciler videoyu kapatmak yerine izlemeye devam edebilsin. Bu yüzden ilk 8 saniyenin mutlaka ilgi çekici olması gereklidir.
 • İlk önce bir insanın yüzü, seslendirme veya bir ürünün görüntüsü gibi bir öznenin ortaya konması gereklidir. İçeriğin ne olduğunu izleyici videonun başında anlamalıdır.
 • YouTube videosunun süresi ve temposu birbiri ile uyumlu olmalıdır.
 • Eylem çağrısında bulunan videolar hazırlanmalıdır.
 • Markaların markalarını videoda anlatmak yerine, markalarını yansıtan çizimler kullanırken; izleyiciler zaten müşterileriymiş gibi bir anlatım benimsemeleri gereklidir. YouTube pazarlama stratejileri içerisinde en önemlilerden biri; izleyicilere sadık müşterilermiş gibi davranmaktır.
5

Markalar İçin YouTube Pazarlama Stratejileri

Markalar için YouTube pazarlama stratejilerinin başarı ile uygulanabilmesi için hedef kitlenin yöneldiği noktalar ile markanın sunduğu değer arasında bir kesişim sağlayabilmek gereklidir. YouTube içeriklerinin bir takvim hazırlanarak, yıl boyu düzenli bir şekilde paylaşılması gereklidir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here