Markalar İçin Twitter Pazarlama Stratejileri

0
337
Markalar İçin Twitter Pazarlama Stratejileri

Markalar için Twitter pazarlama stratejilerinden bazıları şunlardır:

  • Her markanın bir hikayesi bulunmaktadır ve bu hikayeden yola çıkılarak yapılan paylaşımlar daha çok ilgi görmektedir.
  • Özgün ve kaliteli tweet içerikleri ile paylaşım yapılmalıdır.
  • Marka ile ilgili haberlerin ilginç haber başlıkları ile sunulması gereklidir.
  • Yapılan paylaşımlar doğrultusunda doğru yolda olup olunmadığını anlamak için analitik veriler göz önüne alınmalıdır.

80/20 Kuralı Nedir?

80/20 kuralı, markaların tweetlerindeki reklam oranı ile alakalı bir kuraldır. Markalar Twitter’da paylaşım yaparken bütün tweetlerinin reklam amaçlı olmamasına dikkat etmelilerdir. Çünkü reklam amaçlı tweetler, hedef kitle ile sağlıklı bir iletişimin kurulabileceği tweetler değillerdir. Dolayısı ile sadece reklam tweetlerinin paylaşılması takipçi kaybına yol açmaktadır. 10 tweet atılıyor ise; en az 8 adedi reklam paylaşımı olmamalıdır. Bunun yerine marka ile ilgili bilgilendiren, eü, ten ve takipçilere faydalı olabilecek paylaşımlar yapılmalıdır.

Hedef Kitlenin İlgili Nasıl Çekilebilir?

Markalar için Twitter’da pazarlama yapılırken en dikkat edilmesi gereken nokta, hedef kitlenin ilgisi çekmek ve bu ilgiyi kaybetmemektir. Bunun için hedef kitlenin ilgilendiği alanlar ile ilgili bir analiz yapılması gereklidir. Hedef kitlesinin ilgisini çekebilecek konularda ve biçimlerde paylaşımlar yapılmalıdır. Ancak bu paylaşımların sınırlarını belirlerken markanın amacını yansıtmaya devam edilmelidir ve markanın vermek istediği mesajlardan uzaklaşılmamalıdır. Zaman zaman mizahın yer aldığı paylaşımlar yapılabilmektedir. Ayrıca takipçiler için daha güvenilir ve samimi bir marka haline gelebilmek adına, markanın çalışanları ile ilgili fotoğraf paylaşımlarının yapılmasında da fayda vardır. Gereksiz paylaşımların yapılmaması gerektiği gibi, takipçileri sıkabilecek sıklıkta da paylaşım yapılmamalıdır.

Twitter Pazarlama Stratejisi İle Takipçiler Markanın Web Sitesine Nasıl Yönlendirilir?

Takipçileri markanın web sitesine yönlendirebilmek için Twitter hesabının profil kısmında mutlaka markanın web sitesi yer almalıdır. Ayrıca Twitter’da yapılan paylaşımlarda da paylaşımın konusu ile ilgili gerekli link verilmelidir. Bu sayede direkt web sitesinin takibini yapmayanlar da Twitter hesabı üzerinden web sitesini ziyaret etmektedirler ve site trafiği olumlu anlamda etkilenmektedir.

Takipçilerin Marka İle İlgili Tweetlerine Etkileşim Verilmeli Midir?

Markalar için en önemli pazarlama stratejisi, müşterileri ile iletişim halinde olmalarıdır. Dolayısı ile takipçilerinin markaları ile ilgili tweet atması durumunda bu tweetlere etkileşim vermeleri avantajlarına olan bir durumdur. Takipçilerin sizinle iletişim kurabildiklerini görebilmeleri adına; marka ile ilgili yazdıkları tweetleri favorilere ekleyebilir, retweet yapabilir veya yaratıcı yanıtlar ile tweetlerini yanıtlayabilirsiniz. Bu sayede hem markanın diğer takipçileri bu etkileşimi görüp marka ile ilgili tweet atacaktır hem de takipçilerin diğer takipçilerine ulaşılabilecektir. Takipçilerin diğer takipçilerine ulaşabilmenin faydası; aralarında hedef kitle içerisinde olup da markayı keşfedememiş olan var ise o kişinin markayı keşfetmiş olmasıdır. Ayrıca hedef kitlenin genişlemesi de mümkün olabilmektedir.

Tweetlerde Hashtag Kullanılmalı Mıdır?

Markaların Twitter’da paylaşım yaparken hashtag kullanması gereklidir. Kendi hashtaglerini oluşturabilecekleri gibi, sık kullanılan ya da o gün içerisinde popüler olan hashtagleri tercih edebilmektedirler. İnsanlar popüler olan konular ile ilgili hashtaglerdeki paylaşımlara bakmaktadırlar. Ayrıca merak ettikleri konular ile ilgili Twitter’da arama yaptıklarında, hashtaglerde yer alan paylaşımlara da bakmaktadırlar. Dolayısı ile markanın paylaşımlarının daha görünür olması sağlanabilmektedir.

Tweet Uzunlukları Ne Kadar Olmalıdır?

Tweet uzunluklarının kısa olması tercih edilmektedir. Uzun paylaşımlar genellikle okunmamaktadır ve göz yormaktadır. Bu yüzden yapılacak paylaşımının en kısa ve net hali ile anlatılması gereklidir. Ayrıca Twitter’da tweetler için karakter sınırı bulunmaktadır ama Twitter pazarlama stratejileri göz önüne alındığında bir markanın bir tweetinin 100 karakteri geçmemesi tavsiye edilmektedir.

5

Markalar İçin Twitter Pazarlama Stratejileri

Markalar için Twitter’da pazarlama yapılırken en dikkat edilmesi gereken nokta, hedef kitlenin ilgisi çekmek ve bu ilgiyi kaybetmemektir. Bunun için hedef kitlenin ilgilendiği alanlar ile ilgili bir analiz yapılması gereklidir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here