Marka Danışmanlığı Almadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

0
262
Marka Danışmanlığı Almadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Marka Danışmanlığı Almadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Marka danışmanlığı hizmetleri, firmaların sahip oldukları ürün ve hizmetlerin tanıtımının yapılmasındaki yetkili kişilerdir. Reklam ajanslarının üstlendiği konuların yönetiminin ve kontrolünün yapılmasında, marka danışmanları görev almaktadır. Bir markanın iletişim stratejisinden, reklam ve pazarlama tercihlerine kadarki tüm analizler, marka danışmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bir firmanın ilerleme sürecinde büyük rol oynadığı için marka danışmanlığı almadan önce bilmeniz gerekenler konusunda hazırlanan bu yazıyı detaylıca incelemeniz gerekir.

Marka Danışmanlığı Alınmasının Amacı ve Önemi

Firmaların marka danışmanlığı almasının en büyük nedeni, markaların pazarlama stratejilerinin belirlenmesi için profesyonel desteğe ihtiyaç duymalarıdır. Marka danışmanları, pazarlama ve iletişim alanında uzmanlaşmış kişilerdir. Markaları kuruluş aşamasından itibaren, kurumsallaşmaya ve kimlik kazanmaya ihtiyaçları vardır. Marka danışmanlarının görevi, firmaların kimlik sahibi olma süreçlerini hızlandırmak ve bu süreci kaliteli şekilde yönetmektir. Firmalar, marka danışmanlık hizmeti almadıkları sürece markalaşma sürecini etkili biçimde yönetemeyecektir.

Marka Danışmanlarının Görevleri Nelerdir?

Firmalar için marka danışmanlığı hizmeti sunan uzmanların görev alanları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Markaların iletişim kanalı tercihlerini belirlemek
 • İletişim araçlarının etkili şekilde kullanılmasını sağlamak
 • Markanın tarzını belirlemek
 • Pazarlama stratejilerini belirlemek ve uygulamak
 • Satış stratejilerini belirlemek ve uygulamak
 • Markaların kurumsal kimliğini oluşturmak
 • Reklam araçlarının kullanımını yönetmek
 • Müşteri davranışlarını analiz etmek
 • Müşteri psikolojisini takip etmek
 • Dönüt ve analizleri değerlendirmek
 • Müşteri beğenisine uygun stratejiler geliştirmek

Marka danışmanlığı yapan kişiler, reklam portföyünden müşteri ilişkilerine kadar olan tüm alanları yönetmektedir. Rakip firmaların stratejileri takip edilerek, bu firmalardan bir adım daha önde olunması için çeşitli planlamalar yapar ve uygulamaya geçirirler. Tüketicilerin yorumları, beğenileri ve tepkileri marka danışmanları tarafından takip edilir. Firmaların marka almadan önce mutlaka bir marka danışmanıyla iletişime geçmesi ve danışmanların tavsiyelerine uyarak, markalaşma sürecini yönetmesi gerekir.

Marka Danışmanlığı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Marka danışmanlarının verdikleri hizmetler, firmaların kurumsallaşma ve markalaşma sürecini doğrudan yönetmektedir. Bu sebeple marka danışmanlığı yapacak kişilerin seçiminde oldukça titiz davranmak gerekir. Marka danışmanlarının sahip olması gereken temel vasıflar ve firmaların dikkat etmesi gereken kriterler aşağıda belirtilmiştir:

 • Marka danışmanlarının kendilerini kanıtlamaları gerekir. Sadece kendilerini övmeleri ya da yapabilecekleri şeylerden bahsetmeleri, marka danışmanlığı anlaşmasının yapılması için yeterli değildir.
 • Marka danışmanlığı yapacak kişilerin, satış ve pazarlama alanında kendini kanıtlamış firmalarda çalışması ve belirli bir tecrübe edinmesi gerekir.
 • Satış ve pazarlama sektörünün mutfak kısmında çalışılması ve pazarlama hakkındaki temel deneyimlerin çok iyi şekilde tecrübe edilmesi gerekmektedir.
 • Marka danışmanlığı yapan kişilerin, medya ve reklam ajanslarında çalışma tecrübesi bulunmalıdır.

Marka danışmanlığı, sadece teoride yürütülen bir meslek grubu değildir. Bu sebeple marka danışmanlık hizmeti alınacak kişilerin, işin üretim ve dağıtım alanlarında tecrübe sahibi olması gerekir. Sadece teorik bilgiyle hareket eden marka danışmanları, firmaların zarar etmesine sebep olabilir.

Marka Yönetimi ve Marka İletişimi Nasıl Olmalıdır?

Marka danışmanlığı alınan süreç içerisinde, müşterilerin gözünde önemli bir yerlere gelinmesi ve sürekli olarak marka değerinin yükseltilmesi amaçlanır. Marka yöneticiliğini üstlenen kişilerin, şirketlerin her departmanına hâkim olması ve marka stratejilerinde, bu detayları ele alması gerekir. Marka yönetimi, ürünlerin pazarlanmasından ve reklamcılık faaliyetlerinden daha kritik bir konudur. Marka yönetimi esnasında, markayı üstün ve benzersiz kılan faktörler belirlenmelidir. Rakiplerden önde olmayı sağlayan stratejiler hesaplandıktan sonra, hedeflenen müşteri kitlesinin portföyü çıkarılmalıdır. Müşteri tipinin doğru şekilde kesinleştirilmesi, markaların üretimden dağıtıma kadarki tüm süreçlerini etkilemektedir. Marka yönetiminin olmazsa olmazı, her zaman şeffaf ve dürüst şekilde hareket edilmesidir. Müşteri tipinin analizi ve geliştirilecek stratejiler, marka almadan önce oluşturmak zorunda olunan adımlardır.

5

Marka Danışmanlığı Almadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Marka danışmanlığı hizmetleri, firmaların sahip oldukları ürün ve hizmetlerin tanıtımının yapılmasındaki yetkili kişilerdir. Reklam ajanslarının üstlendiği konuların yönetiminin ve kontrolünün yapılmasında, marka danışmanları görev almaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
5 (1 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here