Koronavirüs Perakende Sektörünü Nasıl Etkiliyor?

0
265

Koronavirüs salgının perakende satış sürecine etkisi, devletler tarafından uygulanmakta olan kısıtlamalar nedeniyle olumsu olmaktadır. Koronavirüsün perakende sektörüne etkisi, şu örneklerle açıklanabilmektedir:

  • Alışveriş merkezleri bünyesinde hizmet vermekte olan firmaların kapanmış olması, satışların da durulmasına neden olmaktadır.
  • Sokağa çıkma yasakları nedeniyle cadde mağazalarında uzun soluklu olarak alışverişlerin durdurulması, tedarik zincirinde aksamaya neden olmaktadır.
  • Kiracı olarak mağazada bulunan satıcıların kiralarını ödeyememeleri nedeniyle satışlarını durdurmaları söz konusu olabilmektedir.
  • Temas yoluyla geçen bir hastalık olduğunun düşünülmesi halinde internet üzerinden alışverişlerin de durdurulması söz konusu olabilmektedir.

Perakende Sürecinin E-Ticaret Sistemine Entegrasyonu

E-ticaret sistemi üzerinden yapılan perakende satışlar, mağazaların satış yapmamasından kaynaklı olarak artış göstermektedir. Bu satış süreçlerinin internet ortamından yapılıyor olması müşteriler için güven verici olmaktadır.

E-ticaret sistemleri bünyesinde online ödeme avantajlarının da olması para alışverişinden kaynaklanan hastalık riskini minimum seviyeye indirdiği için oldukça güvenilir bir alışveriş yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Koronavirüsün perakende sektörüne etkisi olumsuz olurken, e-ticaret sistemi üzerinde olumlu bir etki oluşturduğu bilinmektedir. Bu sayede firmalar bazında e-ticaret hacimlerinde büyüme meydana gelmiştir.

Salgın Nedeniyle Hangi Sektörler Yükselişe Geçmiştir?

Salgından kaynaklı yükselmekte olan sektörler, çoğunlukla hastalığın önlenmesine yönelik yürütülen sektörler olarak bilinmektedir. Bu sektörlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Hijyen malzemeleri üreten firmalar
  • Maske üreten firmalar
  • Ecza malzemeleri üreten firmalar
  • Teknolojik cihazların üretimini yapan firmalar
  • Oyun içerikli üretim yapmakta olan firmalar

Perakende Satışlara AVM Yasaklarının Etkisi

AVM yasakları bazında perakende satışlarının değerlendirmesi, olumsuz sonuçlar vermektedir. Özellikle AVM içerisinde satışlarını sürdürmekte olan giyim mağazalarının bu süreçten en olumsuz etkilenen sektörlerden olduğu bilinmektedir.

AVM mağazalarının kapatılmasının ardından bazı mağazalar satışlarını e-ticaret sistemi üzerinden sürdürürken, bazı mağazaların üretimlerini tamamen durdurdukları bilinmektedir. Bu süreçler ise firmaların kendi inisiyatifinde olması nedeniyle herhangi bir teşvik veya kısıtlama içermemektedir.

Koronavirüsün perakende sektörüne etkisi olumsuz sonuçlar doğurmakla beraber devlet tarafından verilmekte olan teşviklerin de sektör bazında yeniden kalkınmayı amaçladığı sunulan bilgiler arasında yer almaktadır.

5

Koronavirüs Perakende Sektörünü Nasıl Etkiliyor

Koronavirüs salgının perakende satış sürecine etkisi, devletler tarafından uygulanmakta olan kısıtlamalar nedeniyle olumsu olmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here