Instagram’da Etiketleme Nasıl Yapılır?

0
1154
instagramda etiketleme

Instagram üzerinden paylaşılan içeriklerin diğer insanlarla bağlantı kurmasını sağlamak amacıyla, etiketleme özelliği kullanılmaktadır. Paylaşılan içeriklerin başka kişilere de ulaşmasını sağlamak amacıyla kullanılan etiketleme özelliği, Instagram içeriklerine yapılan yorumlar için de kullanılmaktadır. Instagram içeriklerinde etiketleme yapıldığı zaman, etiketlenen kişilerin profillerinden içeriklere erişilmektedir. Instagram etiketlemeleri, sadece görsel ya da videolar için yapılmamaktadır. Stories yani 24 saatlik durum paylaşımları için de kişi etiketlemesi yapılmaktadır. Durum etiketlemeleri, 24 saat sonunda içeriğin kaldırılması durumunda kaybolmaktadır. Durum etiketlerinde, etiketlenen kişilere bildirin gönderilmektedir. Instagram’da etiketleme nasıl yapılır sorusunun cevabı, yazı içerisinde detaylı şekilde ele alınmıştır.

Instagram Kişi Etiketleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram içeriklerine kişi etiketlemesi yapmak için takip listelerindeki kişiler arasından seçim yapılmalıdır. Instagram’da etiketleme yapma işlemi için izlenmesi gereken adımlar aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

  • İlk olarak Instagram uygulamasına giriş yapılmalıdır.
  • Uygulamaya eklenecek bir gönderi belirlenmelidir. Gönderinin seçilmesi için uygulamada yer alan kamera simgesine tıklanmalıdır. “Galeri” üzerinden mevcut fotoğraflar seçilebilirken, kamera özelliği kullanılarak uygulama üzerinden çekim yapılabilir.
  • Paylaşılmak istenen fotoğraf ya da video seçildikten sonra, ekranın sağ üst kısmında yer alan “İleri” seçeneğine tıklanmalıdır.
  • İçeriği paylaşılması için açılan ekran üzerinden “Kişileri Etiketle” seçeneğine tıklanarak, fotoğraf ve videolara eklenmek istenen kişiler belirlenmelidir.
  • Etiketleme yapılacak kişilerin isimleri yazıldıktan sonra, takip listesinde yer alan kişiler arasından uygun olanlar seçilmelidir.
  • Ayrıca etiketin görselin hangi kısmında görüntülenmek istendiği de içeriğin üzerine dokunularak belirlenmektedir.
  • Kişilerin kullanıcı adı aratıldıktan ve etiketlenecek kişiler belirlendikten sonra, etiket için “Kaydet” butonuna tıklanmalıdır.

Kişi etiketi kaydedildikten ve içerik başlıkları yazıldıktan sonra, içeriğin paylaşılması gerekir. Android işletim sistemiyle çalışan cihazlar üzerinden paylaşım yapabilmek için sayfanın sağ üst kısmında yer alan tik işaretine tıklanmalıdır. IOS işletim sistemine sahip olan cihazlardan paylaşım yapılmak istendiği zaman, sayfanın sağ üst kısmında yer alan “Bitti” sekmesine tıklanması yeterli olacaktır.

Instagram Yoruma Kişi Etiketleme

Instagram içeriklerine yorum yazarken farklı bir kişiyi yoruma etiketlemek mümkündür. Instagram yorumlarına kişi etiketlemek için yorum kısmına tıklanmalı ve klavyenin açılması sağlanmalıdır. Yorum kısmına “@” simgesi yazıldıktan sonra, etiketlenmek istenen kullanıcının ismi ya da kullanıcı adı yazılmalıdır. Etiketleme işleminin gerçekleşmesi için @ simgesiyle kullanıcı adı arasında herhangi bir boşluk bırakılmamasına dikkat etmek gerekir. Etiketlenmek istenen kişilerin isimleri yazıldıktan sonra, yorum kısmının alt satırında takip edilen ya da takip listesinde yer alan kişilerin isimleri sıralanacaktır. Bu kişiler arasında tercih yapıldıktan sonra, kişilerin isimleri link olarak yorum kısmına eklenecektir. Yorum yazıldıktan ve içeriğe gönderildikten sonra, etiketlenen kişilerin profiline bildirim gönderilecektir.

Instagram Yorum Etiketleri Nasıl Düzenlenir?

Instagram yorumlarına eklenen kişi etiketleri, istenilen zaman kaldırılabilir ya da mevcut etiketlemeler üzerinde düzenlemeler yapılabilir. Etiket bırakılan yorumların düzenlenmesi için yorumun bırakıldığı içerik açılmalıdır. Yorum kısmından düzenlenmek istenen yorum tercih edildikten sonra, yorumun üzerine birkaç saniye basılı tutulması gerekecektir. Yoruma tıklandıktan sonra, yorum işlemleri için bir menü açılacaktır. Açılan menü kullanılarak, paylaşılan yorum tamamen silinebilir ya da yorum düzenlemesi yapılabilir. Yorum üzerindeki etiketleri kaldırmak ya da yanlış etiketleri düzeltmek için “Yorumu Düzenle” seçeneğine tıklanmalıdır. Düzenleme işlemi için yorum kısmına geri dönülecektir ve yorum için klavye etkinleştirilecektir. Yorumdan çıkarılmak istenen kişilerin etiketleri silinerek ya da yeni etiketler eklenerek, yorum düzenlemesi tamamlanabilir. Yorum düzenlemesi yapıldıktan sonra “Kaydet” butonuna tıklanmalıdır. Instagram etiketleme düzenlemelerinin ardından, yorum tekrardan içeriğe eklenecektir.

Instagram’da Etiketleme Nasıl Yapılır?

Instagram üzerinden paylaşılan içeriklerin diğer insanlarla bağlantı kurmasını sağlamak amacıyla, etiketleme özelliği kullanılmaktadır. Paylaşılan içeriklerin başka kişilere de ulaşmasını sağlamak amacıyla kullanılan etiketleme özelliği, Instagram içeriklerine yapılan yorumlar için de kullanılmaktadır.

Sending
User Review
5 (1 vote)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here