Instagram Reklamları Nasıl Etkili Kullanılır?

0
159

Instagram reklamları günümüzün reklamcılık sektörü içerisinde kendine nitelikli bir yere konumlandırdı. Zira etki çapı ve müşteriye ulaşılabilirlik açısından epey büyük bir potansiyele sahip. Bu da doğal olarak işletmeleri Instagram üzerinden reklam yapmaya yönlendirmektedir. Fakat Instagram reklamlarının daha büyük yankı uyandırması, daha nitelikli geri dönüşler alması için bazı durumlara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bu hususlar aşağıdaki gibidir:

  • Hedef kitleye yönelik reklamlar,
  • A/B Testi ile görsel seçimi,
  • Instagram hikâye özelliğinin kullanımı
  • Metnin görselde kapladığı alan,

Hedef Kitleye Yönelik Reklam Düzenlemek

Hedef kitlenize ulaşmak için yapacağınız reklam kampanyalarının hazırlanmasında ilkin düşünmeniz gereken satış olmamalıdır. Öncelikle hedef kitlenizin ilgisini çekmeli ve onları harekete geçirmelisiniz. Dolayısıyla hedef kitlenizi iyi tanımanız gerekmektedir. Bu sebeple hedef kitlenizi tanımaya yönelik çalışmalarınıza ağırlık vermeniz önemlidir. Hedef kitlenizi tanıyarak, onların davranışlarını analiz ederek düzenleyeceğiniz reklam kampanyası onlara ulaşılabilirliğinizi de olumlu etkileyecektir.

Görsel Kullanımında A/B Testi

Görsel kullanımı Instagram üzerinden yapılan reklamların temel prensibidir. Dolayısıyla düzenlediğiniz reklam kampanyasında seçeceğiniz görseller Instagram reklamları için epey önemli bir yer tutmaktadır. Görsel seçimi yapılırken A/B testi yaparak hangi görsellerle hedef kitlenizi harekete geçirebileceğinizi belirleyebilirsiniz. Seçeceğiniz görsellerin etkili olması, Instagram kullanıcılarını düzenleyeceğiniz kampanyaya doğrudan çekebilir.

Instagram Hikâyeleri Kullanımı

Instagram hikâyelerinin kullanıcılar tarafından epey ilgi gören ve sıkça kullanılan bir özellik olduğu ele alınmalı ve dolayısıyla Instagram üzerinden reklam kampanyaları düzenlerken hikâye özelliğinin de aktif olarak kullanılması gerektiği bilinmelidir. Ayrıca bu hikâye özelliğinin doğru ve yaratıcı kullanımı Instagram kullanıcılarının ilgisini çekebilir. Bu durumda Instagram kullanıcıları doğrudan mesaj yoluyla sizinle iletişime geçebilir ve bu kullanıcılar sizin bir müşteriniz olabilir.

Metnin Görselde Kapladığı Alan

Görselinizde yer vereceğiniz reklam metninin görselinizin üzerinde ne kadar yer tuttuğu önemli bir ölçüttür. Zira Instagram reklamlarında kullanıcıların dikkatini ilkin görsellerin çektiği unutulmamalıdır. Görselinizi bütünüyle görünmek kılacak ya da görselinizi ikinci plana atacak düzeyde bir metne yer vermekten kaçınmanız gerekmektedir. Metninizin görseliniz üzerinde %20’den fazla alan kaplamaması reklamınızın başarıya ulaşma ihtimalini arttıracaktır.

5

Instagram Reklamları Nasıl Etkili Kullanılır

Instagram reklamları günümüzün reklamcılık sektörü içerisinde kendine nitelikli bir yere konumlandırdı.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here