Influencer Olurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
560

Influencer olurken dikkat edilmesi gerekenler arasında birinci sırayı kişilerin ilgi alanlarını ve içerik üretecekleri kategoriyi doğru seçmeleri gelir. İngilizceden çevrildiği vakit “etkisi bulunan kişi” yada “kanaat önderi” gibi anlamlara gelebilen influencer kelimesi Türkiye’de gittikçe yaygınlaşmaktadır. Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte kendi ilgi alanlarında paylaşımlar yapan kimseler zamanla bunu mesleğe dönüştürmek isteyebilirler. Hemen her alanda influencer olmak mümkündür. Durum böyle olunca kişilerin sistematik olarak içerik üretebilecekleri bir alan seçmesi önem kazanır. Türkiye’de en çok ilgi gören kategoriler moda, makyaj, spor ürünleri ve bilgisayar oyunu ürünleridir. Geniş bir kitleye hitap eden bu sektörlerde dikkat çekici paylaşımlara imza atan ve kendi kitlesini yaratan kimseler influencer olabilirler.

Etkili Bir Influencer Nasıl Olunur?

Dikkat çekici bir influencer olmak için akılda tutulması gereken ilk şey içerik üretilen alanla ilgili yeniliklere her daim hakim olmaktır. Influencer’lar internet üzerinden para yada prestij elde ederken temelde insanların ilgisini çeken doğru bilgileri insanlarla buluştururlar. Sosyal medyada gördüğü paylaşımlar sayesinde keyifli vakit geçiren, bir şeyler öğrenen, yeni şeyler keşfeden ve yaşam kalitesini artırabileceğine inanan kişiler bu paylaşımları yapan influencer’larla bir bağ kurarlar. Bu bağ influencer’ları sözü dinlenen kimselere dönüştürür. Bu dönüşüm sayesinde bu kişiler ürün tavsiye edebilecek veya alışkanlıkları etkileyebilecek konuma gelirler. Influencer olmak isteyen kimselerin bu bilgileri aklında tutması gerekir.

Influencer’ların Yapması Gereken Şeyler Nelerdir?

Influencer’lar tarafından yapılması gereken şeyler şöyle sıralanabilir:

  • Samimiyet kurmak: Influencer olmak isteyen kişilerin söylemleri ve yaptığı işbirlikleri o kişilerin oluşturdukları persona ile uyuşmalıdır. Makyaj üzerine kurulmuş bir hesabın zayıflama çayı reklamı yapması abes durabilir.
  • Şeffaf olmak: Gündemdeki konular yada popüler kültür gelişmeleri üzerine fikir beyan etmek gerekir. Araştırmalar sosyal medyada düşüncelerini şeffaf bir biçimde paylaşan kimselerin daha fazla etkileşim aldığını göstermektedir.

İletişim kurmak: Hem sosyal medyadaki kitleyle hem de benzer konuda içerik üreten kimselerle etkileşim halinde olmak gerekir. Hatta işbirliği yapmak her iki tarafın da yararına olacaktır.

5

Influencer Olurken Nelere Dikkat Edilmelidir

Influencer olurken dikkat edilmesi gerekenler arasında birinci sırayı kişilerin ilgi alanlarını ve içerik üretecekleri kategoriyi doğru seçmeleri gelir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here