İçerik Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

0
111
içerik pazarlama nedir

İçerik pazarlama nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; firmaların ve şirketlerin hedef kitlelerindeki kişileri etkilemeye çalıştığı, müşterileri ile daha verimli etkileşim kurarak satışlarını arttırmayı hedefledikleri çalışmalara verilen isimdir. İçerik pazarlama stratejileri oluşturulurken esas amaç; firmaya sadık kalabilecek müşterileri firmaya çekmektir. Bir diğer amaç ise; hali hazırda zaten sadık olan müşterilerin firmadan kopmamasını sağlamaktır. Firmalar rekabet içerisinde oldukları için de içerik pazarlama taktikleri belirlenirken her zaman bir öncekinin üzerine katılması ve yeniliklere açık olunması gereklidir.

Dikkat Çekici İçerik Pazarlama İçin 5 Öneri

İçerik pazarlama yöntemlerinin dikkat çekebilmesi için dikkate alınması gereken 5 öneri şunlardır:

 • İçeriğin basit ve anlaşılır olması gereklidir. Çünkü bu zamana kadar yapılan içerik pazarlamalarının geri dönüşü dikkate alındığında, basit ve anlaşır olanlardan daha fazla verim alınmıştır. Hedef kitleye hitab eden bir dilde olması gerektiği de atlanmamalıdır.
 • İçeriğinde mizah olan işler her zaman diğerlerine göre fazla ilgi görmüştür. Dolayısı ile içeriğin hem doğal olması hem de eğlence odaklı hazırlanmış olması, işi başarıya ulaştırabilir.
 • Animasyon, grafik, gif ve video gibi interaktif içerikler hazırlandığında; yıklama oranında %50 ve dönüşüm oranında da %40 gibi bir miktarda avantajlı hale gelinebiliyor.
 • İçerikte mutlaka bir duygu olması ve ayrıca kişilerin öngöremeyeceği bir durumun bulunması gereklidir.
 • İçeriklerde gerçek bilgi verilmemesi sonucu %50 gibi bir oranda satışta azalma olma durumu meydana gelebilir. Tüketiciler de içeriğin sadece %10.4’lük bir kısmına dikkat ederler. Dolayısı ile tüketiciyi kaybetmemek için çözüm odaklı olduğu kadar gerçek bilgilerin de sunulduğu içeriklere yer verilmelidir.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

İçerik pazarlamasının önemli olmasının nedeni; aslında ürünlerin kaliteleri arasında çok büyük farklar olmamasına rağmen içerik pazarlama stratejileri ile birlikte bazı ürünlerin daha çok satabilmesini sağlamanın mümkün olmasıdır. Ayrıca müşterinin bir kere ürünü almasını sağladıktan sonra, aynı müşteriyi kaybetmeden elde tutabilmek için de içerik pazarlama oldukça önemli bir faktördür. Bu noktada firmaların içerik pazarlama taktiklerinin ne kadar yaratıcı olduğu ya da ne kadar fark yarattığı önemli bir rol oynamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Transmedya Nedir ?

İçerik Pazarlamasının Yapılma Yöntemleri

İçerik pazarlamasının yapılma yöntemlerinden bazıları şunlardır:

 • Viral bir video hazırlayarak içerik pazarlaması yapılabilir.
 • Sosyal medya‘da kişileri hem eğlendirebilecek hem de bilgilendirebilecek bir paylaşım yaparak içerik pazarlaması yapılabilir.
 • Mikro site oluşturarak, bu siteden içerik pazarlaması yapılabilir.
 • Dikkat çeken bir içeriğe sahip olan infografik oluşturarak içerik pazarlaması yapılabilir.
 • Web seminerleri ile içerik pazarlaması yapılabilir.
 • Çizgi filmler üzerinden, bu tarz animasyonlardan içerik pazarlaması yapılabilir.
 • İçerik pazarlaması yapılırken podcastler kullanılabilir.

Başarılı İçerik Pazarlaması Örnekleri

Başarılı içerik pazarlaması yapan bazı firma örnekleri şunlardır:

 • Coca Cola; firmasının pazarlamasını hem müziklerle ve videolarla yaptığı gibi hem de Coca Cola Journey isimli bir online dergi ile makale aracılığı ile de yapmaktadır. Başarılı içerik pazarlama örneklerinden biridir.
 • Red Bull; içerik pazarlama stratejisi oldukça fazla beğenilen firmalardan biridir.
 • Michael Kors pahalı bir marka olmasına rağmen; ünlülerin üzerindeki iken çektirdikleri fotoğraflar ve moda ile ilgili trend yazılarda bulunarak başarılı bir içerik pazarlaması yapmaktadır.
 • Google; think with Google ile beraber oldukça ilginç formatların ve içerik pazarlama stratejilerinin olduğu bir şirkettir.
 • Disney; farklı yaş gruplarına hitab ederek ve mizahı da kullanarak içerik pazarlama nasıl yapılır sorusuna cevap olabilen markalardan biridir.
5

İçerik Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlama nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; firmaların ve şirketlerin hedef kitlelerindeki kişileri etkilemeye çalıştığı, müşterileri ile daha verimli etkileşim kurarak satışlarını arttırmayı hedefledikleri çalışmalara verilen isimdir. İçerik pazarlama stratejileri oluşturulurken esas amaç; firmaya sadık kalabilecek müşterileri firmaya çekmektir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
( Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here