Horn Etkisi Nedir ve Nasıl Durdurulur?

0
732

Horn Etkisi gerçekleşen bazı olumsuz gelişmelerin akabinde çevrenin bir kişiye, işletmeye ya da markaya karşı duyduğu güvenin kaybolması durumudur. Gerçekleşen bu olumsuz durumun ardından işletmeye dair olumlu olarak kabul edilecek gerçekler de görmezden gelinir ya da kabul edilemez. Bir markanın başına gelen bu durum her zaman markanın doğrudan hatasıyla gerçekleşmeyebilir. Örneğin markanın bir çalışanının yaptığı büyük bir hata markanın Horn Etkisi altında olmasına sebep olabilir. Zira çalışanın da bu hatayı işlerken markayı temsil ettiği unutulmamalıdır.

Horn Etkisiyle Nasıl Baş Edilebilir?

Horn Etkisi’nden kurtulmak için öncelikle bu etkinin hangi düzeyde olduğunu tespit etmek gerekir. İş hayatında Horn Etkisi örnekleri sıkça görülmektedir. Zira müşteriler daima Horn Etkisi altında kalmaya meyillidir. Ayrıca sosyal medya kullanıcıları da bu denli geniş bir kitleyi oluşturuyorken Horn Etkisi’nin kendini göstermesiyle birlikte kapsamlı bir kitleyi hakimiyeti altına alması bir olabilir.

Horn Etkisi altında kalan işletmelerin bu etkinin izlerini silebilmek için doğru PR çalışmaları yapmaları gerekmektedir. Doğru PR çalışmaları Horn Etkisi henüz kendini şiddetli biçimde göstermeden yapılmaya başlanırsa bu etki kendini göstermeden kaybolup gidebilir. Fakat Horn etkisi şiddetlenmişse bu durumda kriz yönetimi konusunda uzman kişilerden bir ekip oluşturarak bu uzman kişilerden destek alınabilir. Bu hususta kriz yönetimi için kurulan ekibin bulduğu yöntemler üzerine çalışmalar yapılabilir ve işletme de imajını geri kazanabilir.

Horn Etkisinin Çalışanlara Olumsuz Etkisi

Horn Etkisi müşterileri olduğu kadar çalışanları da olumsuz etkilemektedir. Çalışanların olumsuz etkilenmesi ise işletmenin üretimine zarar verir ve Horn Etkisi’nin şiddetini arttırmasına sebep olabilir. Bu durumda yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Hangi çalışan gruplarının Horn Etkisi’ne kapıldığını analiz etmek gerekir. Üretimin hangi aşamasında sorunlar yaşandığı esas alınırsa hangi çalışan grubunun Horn Etkisi’nde olduğu da bulunabilir.
  • Horn Etkisi altındaki çalışanlarla toplantılar yapılmalı ve bu çalışanlara karşı motive edici cesaret konuşmaları yapılmalıdır.
  • Çalışanların heyecanlarını geri kazanmalarını sağlayacak kampanyalar ya da etkinlikler düzenlenmelidir.

Buna benzer çalışmalar yürütülerek Horn Etkisi’ne kapılan personellerin özgüvenlerini tekrar kazanmaları ve kısa bir zaman içinde eski performanslarına kavuşmaları sağlanabilir.

5

Horn Etkisi Nedir ve Nasıl Durdurulur

Horn Etkisi gerçekleşen bazı olumsuz gelişmelerin akabinde çevrenin bir kişiye, işletmeye ya da markaya karşı duyduğu güvenin kaybolması durumudur.

Sending
User Review
0 (0 votes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here