Hashtag Nedir?

0
505

Hashtag sosyal medya platformlarında “#” sembolü ile beraber kişilere özel kelimeler oluşturulup paylaşımlarda kullanılan yaygın bir sözcükler ve söz öbeği olarak bilinmektedir. Sosyal medyanın iş için kullanılması durumunda Hashtag’in doğru ve mükemmel bir şekilde oluşturulması ile beraber Hashtag kullanma stratejileri gelişmektedir. Yani sosyal medyada belirli hedeflerin olması durumunda Hashtag kullanımları oldukça yararlı bir hale dönüşmektedir. Sosyal medyada yapılan paylaşımların sıklığı ve ne üzerine paylaşımlar yapılacağının belirlenmesi Hashtag stratejilerinin oluşmasında önemli etkenlerin başında gelmektedir. Aşağıda doğru Hashtag kullanımında dikkat edilmesi gerekenler sıralanmaktadır:

  • Öncelikle Hastahleri kullanmaya başlamadan kullanılacak Hashtagler’in daha önce hangi alanlarda ve konularda kullanıldığının araştırılması yapılmalıdır.
  • Yapılan işle alakalı doğru ve anlamlı anahtar kelimeler ile Hashtag oluşturulmalıdır.
  • Çok sayıda Hashtag kullanılmamalıdır.
  • Sektör ile alakalı Hashtag’ler oluşturulmalıdır.
  • Hashtagler’in kısa, öz ve anlaşılır bir şekilde oluşturulup paylaşımlarda kullanılması gerekmektedir.

Ayrıca işle bağlantısı olmayan Hashtagler’in kullanılması durumunda sosyal medyada profillere ulaşılabilme durumu en aza inebilmektedir. Bu yüzden bilinen Hashtagler yerine iş ve sektörlerle alakalı Hashtagler kullanılmalıdır.

Markalarla İlgili Hashtaglar

Birçok kişinin kendi oluşturdukları markalarını insanlar tarafından tanınması ve insanlara daha çabuk ulaşılabilmesi için en doğru ve kişiye özel Hashtagler’in oluşturulması gerekmektedir. Kısacası hangi iş sektöründe çalışılıyor ise onunla ilgili ve o işi simgeleyen Hashtagler kullanılması önemle tavsiye edilmektedir.

Sektörlerle İlgili Hashtagler

Bütün iş sektörlerinin kendi alanların ait kullandıkları Hashtagler oldukça fazladır. Kişiler bu Hashtagler’e sosyal medyadan ulaşarak kendi sektörleri ile ilgili Hashtagler’i oluşturma aşamalarını kolay ve doğru bir şekilde yapabilmektedir. Hashtagler’i kullanım aşamasında en ince ayrıntısına kadar inceleyerek seçilmelidir. Böylece kişiler detaylı araştırma ve incelemeler sonucunda işleri ile ilgili en doğru ve mükemmel Hashtagler’i seçerek Hashtag listelerine ekleyebilmektedir.

Hashtag Sayısı

Marka ve sektörlerle ilgili çok fazla Hashtag kullanmak kişilerin paylaşımlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü Hashtag kullanımlarının da bir sınırı vardır. Genellikle çok Hashtag kullanmak isteyen kişier 5-10 arası olarak kullanacakları Hashtag sayısını belirlemelidir. Ya da 12-15 arasında da Hashtag kullanmak mümkündür. Fakat Hashtag kullanımları 10’un altında olmalıdır. Diğer insanlar tarafından kolay bir şekilde takip edilebilmek için Hashtagler’i cümle içinde kullanarak ön plana çıkılanabilinmektedir. Dilenilirse tüm Hashtagler cümle sonunda paylaşılabilmektedir.

Hashtag Listesi

Cep telefonlarında sürekli olarak kullanılan Hashtagler için liste oluşturmak mümkündür.  İş ve marka ile ilgili değişik konularda ve alanlarda Hashtag kullanımı için Hashtag listesi oluşturmak kişilerin takip edilme oranını arttırarak kullanıcılara kişilerin iş ve markaları ile ilgili   tanıtımlarının doğru bir şekilde aktarılması sağlanmaktadır. Ana Hashtagler belirlenerek başka Hashtagler’den direkt kopyalama yöntemi ile iş ve markaların tanıtılması ile ilgili paylaşımların yapılması hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Böylelikle zamandan tasarruf edilmekte ve Hashtag hatasız bir şekilde kullanılarak paylaşımlar yapılabilmektedir.

Sosyal Medyada Hashtag’in Önemi

Sosyal medyada Hashtag kullanımı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir.  Çünkü Hashtag kullanımı iş ve markaların pazarlanması veya insanlara çabuk bir şekilde ulaştırabilmesi için önemli bir iletişim aracı konumundadır. Sosyal medyada doğru ve etkili Hashtag kullanımı sonucunda kişilerin takipçilerine ulaşması ve markalarını tanıtma ve pazarlama konusunda daha avantajlı hale gelmelerine sebep olmaktadır. Daha az kullanılan Hashtagler’i paylaşımlarda kullanarak uzun bir süre zarfında arama sosyal medya arama motorlarında kişiler en üst sıralarda yerini alabilmektedir. Ayrıca herkes tarafından kullanılan ve daha az tercih edilen Hashtagler’in ikisinin bir arada kullanılması da kişilerin paylaşımlarının üst sıralarda yerini korumalarına yardımcı olmaktadır.

5

Hashtag Nedir

Hashtag sosyal medya platformlarında “#” sembolü ile beraber kişilere özel kelimeler oluşturulup paylaşımlarda kullanılan yaygın bir sözcükler ve söz öbeği olarak bilinmektedir. Sosyal medyanın iş için kullanılması durumunda Hashtag’in doğru ve mükemmel bir şekilde oluşturulması ile beraber Hashtag kullanma stratejileri gelişmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here