Grafik Tasarımcılar Neden Freelance Çalışmak İstiyor?

0
26
grafik tasarımcı

Grafik tasarımcıların serbest zamanlı çalışmayı tercih etme sebebi, rahat ortamda tasarımlarını ilerletmek ve çalışmalarından zaman sınırlamasını kaldırmaktır. Birçok grafik tasarımcı, eğitimlerini dahi online platformlar üzerinden tamamlamaktadır. Grafik tasarımcıların eğitim süreçlerinde serbest zamanlı olmaları ve yeteneklerini geliştirirken, herhangi bir zamana ve mekana bağımlı kalmamaları, çalışma hayatı içerisinde de freelance işleri tercih etmelerine yol açmaktadır. Grafik tasarımcılar neden freelance çalışmak istiyor sorusuna cevap bulmak isteyen kişilerin, yazıda yer alan bilgileri incelemesi yeterli olacaktır.

Grafik Tasarımcıların Genel Özellikleri Nelerdir?

Grafik tasarımcılar açısından yapılan bir araştırmada tasarımcıların yaş aralığı hakkında oranlama yapılmıştır. Araştırma sonucunda çıkan veriler, grafik tasarımcıların %34’ü 30 ila 39 yaş aralığındayken, %27’si 25 ila 29 yaş arasında, %23’ü de 25 yaşının altında olduğunu göstermiştir. Serbest zamanlı çalışmayı, tam zamanlı çalışmasan daha çok tercih eden grafik tasarımcıların %28’inin kadın, %68’inin de erkek olduğu tespit edilmiştir. Freelance çalışma oranı daha yüksek olan grafik tasarımın, iş imkanları da freelance çalışma hayatına uyum sağlamaktadır.

Grafik Tasarımcıların Freelance Çalışma Oranı Kaçtır?

Grafik tasarımcıların çalışma zamanını tam zamanlı ya da freelance tercih etmelerinin birbirinden farklı sebepleri bulunmaktadır. Tasarımcıların %42’si kişisel esnekliklerini ve çalışma hayatındaki özgürlüklerini elde tutabilmek amacıyla freelance çalışmayı tercih ederken, %17’si freelance çalışmanın iş üretmek için gerekli olan yaratıcılığı ortaya çıkardığını belirtmiştir. Geriye kalan tasarımcıların %17’si de farklı bir işe daha sahip olmaları sebebiyle serbest zamanlı çalışmayı tercih ettiğini belirtmiştir. Freelance grafik tasarımcıların iş hayatı ve çalışma düzenleri, tamamen kendi belirledikleri kurallar üzerinden ilerlemektedir. Bu sayede, çalışma hayatı için herhangi bir engelle karşılaşmazlar ve daha özgün projeleri ortaya çıkarabilirler.

İlginizi Çekebilir:  E-mail Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Freelance Çalışan Grafik Tasarımcılar İşlerinden Memnun Mu?

Freelance olarak çalışan grafik tasarımcıların büyük bir kısmının işlerinden gayet memnun oldukları tespit edilmiştir. Grafik tasarımcıların çalışma düzeni ve çalışma süresi, bizzat tasarımcıların kendisi tarafından belirlendiği için çalışma hayatının daha rahat ve esnek olduğu fikri, grafik tasarımcıların genelini kapsamaktadır. Ancak bazı grafik tasarımcılar, işlerini daha da geliştirebileceği düşüncesiyle, grafik tasarım için freelance çalışmayı geri planda tutuyor. Freelance olarak çalışan grafik tasarımcılar, yaptıkları işlerde adını duyurmayı başaramaz ve çalışma hayatlarında her zaman izole olmak zorunda kalırlar. Grafik tasarımcıların geri planda kalmasının, iş hayatı boyunca duygusal bir yıpranmaya sebep olduğu düşünülmekte ve duygusal açıdan freelance çalışmanın yıpratıcı bir süreç olduğu dile getirilmektedir. Freelance çalışan grafik tasarımcıların sürekli kendilerini geliştirmeleri ve yeterli donanıma sahip olmaları, onların dijital medyada önemli bir yere sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Grafik Tasarımcıların Freelance İş Almak İçin Kullandıkları Yöntemler

Grafik tasarımcıların kendilerini kanıtlamaları ve yeni müşterilere ulaşabilmeleri için sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanması gerekir. Instagram başta olmak üzere, Linkedin ve Pinterest gibi görsel içerik ağırlıklı sosyal medya hesapları kullanılarak, ortaya çıkarılan içeriklerin insanlarla paylaşılması gerekir. Özellikle Instagram hesapları üzerinden içerik paylaşılması ve müşterilerle temas haline geçilecek iletişim bilgilerinin de sosyal medya hesaplarına eklenmesi, grafik tasarımcıların tanınırlık oranını yükseltecektir. Hazırlanan portfolyolerin Instagram üzerinden yayınlanmasıyla birlikte, müşterilerin doğrudan ürünle karşılaşması ve iş için tasarımcılarla irtibat kurması anlamına gelmektedir. Grafik tasarımcıların kendi reklamlarını yapmak için sosyal medya hesaplarını kullanmasının yanında, çeşitli kariyer siteleri üzerinden de iş alma imkânı bulunmaktadır. Sosyal medya üzerinden gelen müşteri potansiyeline ek olarak kullanılan online kariyer siteleri, devamlı iş sahibi olmak açısından da oldukça etkilidir. Freelance grafik tasarımcıların, sosyal medya hesaplarına ağırlık vermeleri, iş alma oranı açısından mühimdir.

İlginizi Çekebilir:  Video Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?
5

Grafik Tasarımcılar Neden Freelance Çalışmak İstiyor?

Grafik tasarımcıların serbest zamanlı çalışmayı tercih etme sebebi, rahat ortamda tasarımlarını ilerletmek ve çalışmalarından zaman sınırlamasını kaldırmaktır. Birçok grafik tasarımcı, eğitimlerini dahi online platformlar üzerinden tamamlamaktadır. Grafik tasarımcıların eğitim süreçlerinde serbest zamanlı olmaları ve yeteneklerini geliştirirken, herhangi bir zamana ve mekana bağımlı kalmamaları, çalışma hayatı içerisinde de freelance işleri tercih etmelerine yol açmaktadır.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
( Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here