Google’da Sitenizi İlk Sıraya Taşıyacak Taktikler

0
617

İnternet sitelerini Google’da öne çıkarmak için yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir:

  • Doğru anahtar kelime seçimi: İçerik üretmeden evvel anahtar kelimelere dair araştırma yapmak akıl karıdır. Hacmi yüksek olan anahtar kelimeler daha çok aratıldığı için internet sitesinin ilk sayfada çıkma ihtimali artırılır.
  • Sosyal medya kullanımı: Çeşitli sosyal mecralarda paylaşılan siteler daha yoğun bir trafiğe sahip olduğu için otomatik olarak ön plana çıkar.
  • SEO uyumu: Arama motoru optimizasyonuna uygun olan siteler ve içerikler Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alırlar.

Google’da öne çıkan siteler arasında yer almak için site tasarımının buna uygun yapılması tavsiye edilir. Böylelikle rakipler arasında sıyrılmak mümkün hale gelir.

Google Sıralama Kriterleri Nelerdir?

Google sıralama ölçütleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Domain yaşı arttıkça Google’ın siteyi ön plana çıkarma ihtimali de artar. Bu durum genellikle epey eski siteler için geçerlidir.
  • İnternet sitesinin adında ve başlığında anahtar kelimenin bulunması gerekir. Anahtar kelime internet sitesinin kuruluş amacını özetlemelidir. Örneğin bir inşaat şirketi “xxxinsaat” şeklinde bir isim ve başlık belirlerse öne çıkma olasılığı artar.
  • Coğrafi faktörler: Şayet yerel bir kitleye hitap ediliyorsa “tr” uzantısını kullanmak Google’da öne çıkan siteler arasında bulunmak için destekleyici bir faktördür.

Google’da Öne Çıkan Makale Nasıl Yazılır?

Google’da ilk sırada çıkan makaleler yazmak için akılda tutulması gerekenler şöyledir:

  • Anahtar kelimeyi metin içerisinde kullanmak gerekir. Buradaki optimum kullanım toplam kelime sayısının en fazla %3’üdür. Yani bin kelimelik bir metinde anahtar kelime kullanımı otuz olabilir.
  • İçerikler mutlaka özgün olmalıdır. İntihal bulunan metinler Google tarafından amiyane tabirle kara listeye alınır. Böylesi içerikler arama sonuçlarında ön plana çıkarılmaz.
  • İçeriklerin gerekli uzunlukta olması gerekir. Konu ne kadar detaylı açıklanırsa site arama sonuçlarında o kadar avantajlı bir konuma gelir.

Google’da öne çıkan siteler genelde genellikle belli anahtar kelimelerin geçtiği en güncel ve kapsamlı metinleri içerir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here