Google Sıralama Nedir?

0
972

Google sıralama kullanıcıların yaptığı aramalar akabinde web sitelerin arama sonuçlarında aldığı konumdur. Web sitelerinin Google sıralamada üst sıralarda yer alabilmesi için birtakım SEO çalışmaları yapması gerekmektedir. Bu SEO çalışmalarının başarılı olması durumunda web siteleri arama motorunda yapılan aramalar akabinde üst sıralarda yer alabilir ve ziyaretçileri kendi sitesine çekebilir.

SEO Çalışması Nedir?

SEO çalışmaları bazı durumlara dikkat edilerek ve birtakım optimizasyon işlemleri yapılarak içeriklerin arama motoru aramaları için uygun hale getirilmesi ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmalar bütünüdür. İki biçim SEO çalışması bulunur. Bunlardan ilki “Site içi SEO” çalışmasıyken, ikincisi ise “Site dışı SEO” çalışmasıdır.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO çalışmaları sitenizin tasarımından mobil uyumlu olmasına kadar pek çok çalışmayı kapsamaktadır. Site içi SEO çalışmalarınız kolaylaştırmak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar aşağıdaki gibidir:

  • Başlık etiketlerini her sayfaya koyabilirsiniz ve böylece arama motorlarında yapılan aramalarda ziyaretçilere sayfanızdaki içeriğe dair bilgi verebilirsiniz. Başlık etiketlerinizin 70 karakteri aşmaması ve içeriğinize dair anahtar kelimeler içermesi faydalı olaçaktır.
  • H1, H2 ve H3 alt başlıkları kullanmanız içeriğinizin arama motorlarında içerikleriniz daha iyi analiz edilebilir ve sizi Google sıralamada üst sıralara taşıyabilir.
  • Meta açıklaması da arama motorlarının sayfalarınıza dair bilgi edinebilmesini sağlayabilirsiniz. İçeriğinize dair kısa bir açıklama yazarak ve anahtar kelimeler kullanarak meta açıklamasını tamamlayabilirsiniz.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO çalışmalarınızın etkili olmasında önemli bir konumda bulunan bazı durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Google sıralamada yer vermek için öncelikle web sitenizin ziyaretçilerin kullanımı için legal ve meşru olup olmadığı üzerine inceleme yapmaktadır. Dolayısıyla otorite sahibi web sitelerinden backlinkler almanız ziyaretçilerin de sitenize dair güven duymasını sağlar.
  • Sosyal medyaya önem vermeniz gerekmektedir. Sosyal medya kullanımını doğru ve aktif bir biçimde sürdürürseniz SEO çalışmalarınıza büyük ölçüde destek sağlayabilirsiniz. Bunun için belli bir ücret karşılığında ya da gönüllülük esaslı olarak influencer’lardan sitenizin tanıtımını yapmalarını talep edebilirsiniz. Böylece içeriklerinizin sosyal mecralarda paylaşımı ve kapsamlı bir kitleye ulaşmasını sağlamış olursunuz.

Spam sitelerinden kaçınmak önemli bir durumdur. Bunun için alacağınız backlinkler kaliteli sitelerden olmalıdır. Doğru backlinkler bulabilmek için rakip web sitelerinizi inceleyebilir ve onların aldığı backlinkleri analiz edebilirsiniz.

5

Google Sıralama Nedir

Google sıralama kullanıcıların yaptığı aramalar akabinde web sitelerin arama sonuçlarında aldığı konumdur.

Sending
User Review
0 (0 votes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here