Google Görsel Arama Nasıl Kullanılır?

0
655

Google görsel araması yapmak için ilkin Google’ın ana sayfasına girebilir ve sağ üst tarafta yer alan “Görseller” sekmesine tıklayabilirsiniz. Açılan sayfadaki arama kısmına aramak istediğiniz görsel hakkında herhangi bir yazı yazarak aramanızı tamamlayabilir. Örneğin Google görsel arama ile sevdiğiniz bir şarkıcının görsellerine ulaşmak istiyorsanız Google’ın görsel arama sekmesine girdiğinizde arama kısmına sevdiğiniz şarkıcının ismini yazabilir ve görsel arama işlemini tamamlayabilirsiniz.

İnternet üzerinde gezinti yaparken gördüğünüz bir görseli Google Görseller kısmında aratmak için görsele sağ tıklamalı ve seçenekler arasında yer alan “Google içinde resim ara” seçeneğine basmalısınız. Bu işlemin ardından görseli Google Görseller kısmında aratmış olacaksınız.

Bilgisayar Üzerinden Fotoğraf ile Görsel Arama

Bilgisayarınızdan fotoğraf yükleyerek görsel araması yapmak için izlemeniz gereken yol aşağıdaki gibidir:

  • Bilgisayarınızdan Google Chrome ya da başka bir tarayıcıya girin.
  • “Google Görseller” sekmesine geçiş yapın.
  • Açılan görsel arama sekmesinde “Görsel Yükleyin” kısmını tıklayın.
  • “Dosya seç veya Göz at” butonuna basınç
  • Yüklemek istediğiniz resmi seçin ve arama işleminizi tamamlayın.

Mobil Cihaz Üzerinden Google Görsel Arama

Mobil cihazınızla görsel araması yapmak için Google Chrome uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulamaya girdikten sonra yukarıda yer alan “Resimler” sekmesine tıklamanız ve arama kısmına aramak istediğiniz görseli yazarak Google görsel arama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Google Chrome aracılığı ile internet sitelerinde geziyorken karşınıza çıkan bir görseli aramak istediğinizde öncelikle görsele uzunca basmanız gerekmektedir. Akabinde çıkan “Yeni sekmede aç”, “Gizli Sekmede Aç” gibi seçeneklerin arasında bulunan “Bu resmi Google üzerinde ara” seçeneğini tıklayın. Görsel arama işleminiz yeni bir sekmede gerçekleşecektir.

Mobil Cihaz Üzerinden Google Lens ile Görsel Araması Yapmak

Google Lens özelliği ile görsel kullanarak arama yapmak için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

  • Mobil cihazınızda yer alan “Google” uygulamasına girin.
  • Alt tarafta yer alan Google Lens ikonunu tıklayın.
  • Karşınıza çıkan kamera ekranında mevcut fotoğraflarınız ile arama yapmak için ekranında yukarı ve sağ kısmında yer alan galeri butonunu tıklayın ve galerinizin açılmasının ardından aratmak istediğiniz görseli seçin.
  • Çekeceğiniz fotoğraf ile arama yapmak için de açılan kamerayı kullanın.

Adımları tamamlamanızın akabinde görsel kullanarak Google görsel arama işleminiz başarıya ulaşacaktır.

5

Google Görsel Arama Nasıl Kullanılır

Google görsel araması yapmak için ilkin Google’ın ana sayfasına girebilir ve sağ üst tarafta yer alan “Görseller” sekmesine tıklayabilirsiniz.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here