Google Ads Sıkça Yapılan Hatalar Nelerdir?

0
572

Googla Ads, hatasız bir kullanım ile işletmeler için epey faydalı ve kârlı bir yatırım aracıdır. Google Ads’in doğru kullanımıyla birlikte cüzi bir maliyet ile işletmenizi daha yüksek bir konuma ulaştırabilirsiniz. Fakat Google Ads kullanımında gözden kaçırılan bazı durumlar söz konusudur. Bu hatalar, Google Ads programından alacağınız performansı da düşürmektedir. Google Ads’de sıkça yapılan hatalar şunlardır:

  • Yanlış anahtar kelime gruplandırması,
  • Negatif anahtar kelimelerin gözden kaçması,
  • Doğru görsel kullanımı,
  • Anahtar kelimelerde marka isimlerine yer vermemek,
  • Yanlış sayfa yönlendirmesi yapmak.

Yanlış Anahtar Kelime Gruplandırması

Anahtar kelimelerinin doğru bağlantılarla gruplandırılmaması Google Ads anahtar kelime kullanımında en çok gözden kaçan detaylardan biridir. Ürününüze, kampanyanıza ya da işletmenize dair belirlediğiniz anahtar kelimeleri gruplandırırken bu anahtar kelimelerin birbiri ile bağlantılı olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Negatif Anahtar Kelime Kullanımı

Negatif anahtar kelimelere yer vermek sizin kampanyanıza ilgili olmayan ziyaretçilerin tıklanmalarını engelleyebilir. Böylece müşteri ve satıcı ilişkisi kuramayacağınız ziyaretçilerin tıklamaları akabinde tıklama başına ödeyeceğiniz gereksiz tutarın önüne geçebilir.

Doğru Görsel Kullanmak

Görsel kullanımının etkili olması için doğru görsellerin seçilmesi gerekmektedir. Zira görsellerin reklam ve metinler arasında dinlendirici bir tarafı olduğu unutulmamalıdır. Görselin müşteri üzerindeki etkisine yeteri kadar değer vermemek Google Ads’de sıkça yapılan hatalardan biridir. Görsellerin alt metinleri ya da ziyaretçilerde uyandırdığı hisler ziyaretçilerle aranızda bir müşteri – satıcı ilişkisi kurmanıza yarayabilir.

Anahtar Kelimelerde Marka İsmine Yer Vermek

Anahtar kelime seçimi esnasında marka isimleri kullanmamanın getirdiği bazı olumsuz durumlar vardır. Örneğin rekabet içinde olduğunuz diğer firmalar bu marka isimlerine reklam vermeleri durumunda ziyaretçileri kendi sitelerine çekebilir. Ayrıca anahtar kelimelerde marka ismine yer vermek, cüzi bir ücret karşılığında sıralamada yer etmenizi de sağlayabilir.

Yanlış Sayfa Yönlendirmesi

Sayfanın yanlış yönlendirilmesi ziyaretçinin konuya olan ilgisini baltalayabilir. Bu da Google Ads’de sıkça yapılan hataların başında gelmektedir. Ziyaretçilerin karşılaştığı reklama tıkladığında direkt olarak sitenizin ana sayfasına yönlendirilmesi, ziyaretçinin merak duyması üzerine girdiği reklamı değil de sitenizin ana sayfasını görmesi üzerine ziyaretçide olumsuz bir etki yaratabilir. Bundan dolayı yapılan yönlendirmelerin doğru yapılması Google Ads ile daha iyi bir performans yakalamanızı sağlayabilir.

5

Google Ads Sıkça Yapılan Hatalar Nelerdir

Googla Ads, hatasız bir kullanım ile işletmeler için epey faydalı ve kârlı bir yatırım aracıdır. Google Ads’in doğru kullanımıyla birlikte cüzi bir maliyet ile işletmenizi daha yüksek bir konuma ulaştırabilirsiniz.

Sending
User Review
0 (0 votes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here