Facebook Arama Reklamları

0
343
facebook arama reklamları

Son yıllarda deneme sürümüyle test edilmeye başlanan Facebook arama reklamları, tüm kullanıcıların erişimine açılmıştır. Facebook arama reklamları modeli sayesinde, Facebook Search bölümü, Facebook haber kaynağı ve Marketplace aramalarının tamamında haber yayını yapılabilmektedir. Arama motorunda yayınlanan reklamlar, e-ticaret satışları, perakende satışlar ve otomotiv sektörü için yapılan tüm aramalar esnasında, Facebook arama reklamlarıyla karşılaşılacaktır. Google reklamlarından farklı süreçte ilerleyen Facebook arama reklamları, sadece mobil uygulama üzerinden yayınlanacaktır.

Facebook Arama Reklamlarının Özellikleri Nelerdir?

Facebook arama reklamları, test sürecinin ardından resmen kullanıma açılmıştır. Reklamcılık alanında en büyük pasta dilimine sahip olan Google ADS, Facebook arama reklamlarının en büyük rakibi olarak değerlendirilmektedir. Google Search üzerinden arama yapıldığı zaman karşılaşılan reklamlar, aynı mantıkla Facebook aramaları üzerinden de yayınlanacaktır. Facebook aramaları esnasında yayınlanan reklamlar, e-ticaret ve perakende sektörünü baz almakta, ayrıca otomotiv sektörü aramaları esnasında da gösterime sunulmaktadır. Facebook reklamlarının yayınlanması için anahtar kelime kullanımının yanında, reklam veren tarafından belirlenen kişi profilleri de dikkate alınmaktadır. Reklam veren tarafından hedef kitle insan profili belirlenirken, reklamlara ait anahtar kelimeler Facebook reklam ağı tarafından belirlenmektedir. Facebook reklamlarının anahtar kelime seçimi yapılırken, reklam açıklamasında kullanılan metinler, ürünün kendisi, ürünün ait olduğu kategoriler ve reklam başlığı gibi kriterler dikkate alınmaktadır.

Facebook Arama Reklamlarının Avantajları

Facebook reklamlarına resmi olarak eklenen arama ağı reklamları, Facebook üzerinde yayın yapan markaların rekabetlerini derinleştirmektedir. Facebook uygulaması kullanılarak Marketplace ve haber kaynağı üzerinden reklam yapılırken, hedef kitle olarak belirlenen tüm kişilere reklam gösterimi gerçekleştirilmekteydi. Facebook arama reklamları, hedef kitle olarak belirlenen müşterilerin yaptıkları aramalar sonucu doğrudan çıkarıldığı için müşteriyle bire bir iletişim kurma şansı artmaktadır. Yapılan araştırmalar, ana sayfada karşılaşılan reklamlar yerine, arama bölümü üzerinde yayınlanan reklamların müşterilere daha güvenilir ve cazip geldiğini ortaya koymuştur. Facebook arama ağı reklamları üzerinde, anahtar kelimeleri içeren açıklama metinlerine yer verilmektedir. Arama ağı reklamlarına tıklayan müşteriler, doğrudan e-ticaret sitesine ya da reklam veren markaya ait resmî web sitesine yönlendirilmektedir. Arama ağı reklamlarının kullanımıyla, Google ADS reklam getirilerine ek olarak sosyal medya reklamcılığında da müşteri kitlesine erişilecektir.

Facebook Reklamı Nasıl Verilir?

Facebook üzerinden reklam vermek isteyen markaların kurumsal firma ya da şahsi Facebook hesabına sahip olması gerekir. Facebook hesabına giriş yapıldıktan sonra, Facebook ekranının sağ üst kısmında yer alan ok işaretine tıklanmalıdır. Ok işaretiyle açılan menü üzerinden “Reklam Oluştur” seçeneği tercih edilmelidir. Açılacak sayfada, Facebook üzerinden yayınlanabilen reklam türlerine ait bir listeye yer verilmektedir. Reklam türü seçimi yapıldıktan sonra, reklamların kimlere gösterileceğinin netleştirilmesi amacıyla “Hedef Kitle Belirleme” adımına geçilmelidir. Reklamların kimler tarafından görüntüleneceğinin belirlenmesi açısından, hedef kitle belirleme aşamasında çok dikkatli olmak gerekir. Hedef kitlenin doğru belirlenmesi, reklam getirilerinin yükselmesini sağlayacaktır. Hedef kitle seçiminin ardından, reklamların hangi bölgelerde yayınlanacağının seçimi “Konumlar” kısmı üzerinden gerçekleştirilmelidir. Reklamların gösterileceği yaş sınırı, cinsiyet ve müşteri profiline ait bilgilerin tamamı belirlenmelidir. Reklamların yayınlanacağı ülkelere göre dil seçimi yapılmalıdır. Reklamların hangi sayfalarda yer alacağı netleştirilerek, kullanıcı hareketleri baz alınarak reklam alanı daraltılmalıdır. Reklamla web sitesi arasında ne türden bir bağlantı oluşturulacağı netleştirildikten sonra, reklam sayfayla etkileşime geçen ya da geçmeyen kişilerin hedef kitlesine dahil edilmesi gerekir. Hedef kitle seçiminin tamamlanmasının ardından, reklam bütçesi ve yayın süresi bilgilerinin seçimi yapılmalıdır. Facebook reklamının kesin olarak yayınlanması için Facebook ekibi tarafından inceleme başlatılacaktır.

5

Facebook Arama Reklamları

Son yıllarda deneme sürümüyle test edilmeye başlanan Facebook arama reklamları, tüm kullanıcıların erişimine açılmıştır. Facebook arama reklamları modeli sayesinde, Facebook Search bölümü, Facebook haber kaynağı ve Marketplace aramalarının tamamında haber yayını yapılabilmektedir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here