Evden İş Yapan Bir Ekip Nasıl Yönetilir?

0
142

Evden iş yapan bir ekibi yönetmek, ofis ortamındaki yönetimden farklı yaklaşımlar gerektirmektir. Kısmı veya sürekli evden çalışma durumlarında ofisten farklı olarak bireysel ve toplu iletişimin sağlanmalı ve çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmelidir. Yöneticiler teknik aksaklıklar sebebi ile oluşabilecek sorunlara hazırlıklı olmalı ve her zaman sürecin bir adım ilerisini görebilmelidirler. Evden iş yapan bir ekip yönetilirken gerekli noktalara dikkat edilmesi ile verimli sonuçlar alınabilmektedir.

Senkron Bir İletişim Ağı Oluşturma

Evde iş yapan bir ekip ile çalışırken süreçten haberdar olmak, ekip arasındaki iletişim kopukluğunun önüne geçmek ve sürece doğru zamanda müdahale edebilmek için etkili bir iletişim ağı oluşturmak gereklidir. Çeşitli programlar ile eş zamanlı bilgi akışını yazılı olarak sağlanmalı, görüntülü toplantılar düzenlenerek ekibin motivasyonu yüksek tutulmalıdır. Ekibin ve yöneticilerin yürütülen işlemlerden eş zamanlı olarak haberdar olması süreçte yaşanabilecek kopuklukların önüne geçmekte ve kontrol etmeyi kolaylaştırmaktadır. İletişim kopukluğundan dolayı

Görev Dağılımları ve Beklentiler Konusunda Net Olma

Evde iş yapan bir ekip ile çalışırken aralarındaki senkronizasyonun sağlanması ve sürecin eksiksiz bir biçimde tamamlanabilmesi için her bir ekip üyesinin üzerine düşen sorumluluk ve görevleri net bir biçimde benimsemiş olması gerekmektedir. Ekip üyeleri kendilerinden beklenilen konusunda belirsizliğe düşerler ise yürütülen işte kopmalar olacaktır ve bu da iş veriminin düşmesine sebep olacaktır. Zaman ve emek kaybının olmaması adına ekip üyeleri kendilerinden beklenen konusunda net bir şekilde bilgilendirilmeli ve aynı hedefe ulaşmak amacıyla evden iş yapan bir ekibin eş zamanlı olarak kontrollerin sağlanması gereklidir.

Raporlama ve toplantı zamanlarının net olarak belirlenmesi, ekibin çalışma saatlerini birbirlerine uygun bir şekilde ayarlamasını sağlayacak ve toplantılara maksimum katılım sağlayacaktır. Senkronize raporlamalar ve toplantılar yürütülen süreçte ileriyi görebilmek ve işin anlık durumundan haberdar olabilmek için gereklidir.

Ekibi Motive Etme ve Ekip Ruhunu Sağlama

Ev ortamında yürütülen işlerde ofis ortamından farklı olarak birçok dikkat dağıtıcı unsur bulunabilmektedir. Bu dikkat dağıtıcı unsurların önüne geçmek için ise ekstra çaba sarf etmek gereklidir. Ekibin günlük paylaşımlarda bulunabileceği ve iş dışı konularda konuşabileceği bir online ortam yaratmak gibi girişimler ekibi birleştirici olmakta, önemli günler veya başarılar için kutlamalarda bulunmak ekibi motive etmektedir. Evden iş yapan bir ekibin dinamiğinin sağlanması, motivasyon ve ekip ruhu ile doğrudan alakalıdır.

5

Evden İş Yapan Bir Ekip Nasıl Yönetilir

Evden iş yapan bir ekibi yönetmek, ofis ortamındaki yönetimden farklı yaklaşımlar gerektirmektir. Kısmı veya sürekli evden çalışma durumlarında ofisten farklı olarak bireysel ve toplu iletişimin sağlanmalı ve çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmelidir.

Gönderiliyor
Ziyaretçi Oyları
0 (0 Oy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here