Cache Nedir ve Nasıl Temizlenir?

0
391

Cache Türkçede önbellek olarak adlandırılır ve temizliği çeşitli tarayıcılarda ve uygulamalarda farklı yöntemlerle yapılmaktadır. İnternet siteleri, bilgisayar yazılımları ve cep telefonu uygulamalarının her biri önbellekte yer kaplayabilir. Oldukça kullanışlı bir işlem olarak görülen önbellek birikimi sayesinde sıkça kullanılan internet sitelerine daha hızlı bir biçimde erişilir. Adres kısmına sitenin ilk harfleri yazıldığında çıkan seçenekler önbellek sayesinde orada belirmektedir. Aynı durum yazılımlar için de geçerlidir. Bilgisayardaki bir yazılım ilk defa açıldığında uzun bir süre kullanıcıları bekletebilir. Sonraki açılmalarda sistem önbellekten faydalanarak uygulamayı daha hızlı bir biçimde açabilir. Farklı uygulamalar için farklı yolları takip ederek cache temizliği yapılabilir.

Bilgisayar Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar cache temizliği için seçilebilecek iki yol vardır:

  • DNS önbellek temizliği
  • RAM önbellek temizliği

Bilgisayarın mevcut DNS ayarları kullanılarak girilen internet sitelerinin kaydı DNS cache temizliği sayesinde yok edilebilir. Bu işlem için komut ekranı kullanılmaktadır. RAM önbelleği temizleme işlemi ise bilgisayarda kullanılan yazılımlar adına işlevseldir. Bu işlem bilgisayarların dahili görev yöneticileri ile gerçekleştirilebilir. Belirli periyotlarla önbellek temizlemek bilgisayarın nitelikli bir performans sunması için gereklidir. Önbellekte biriken dosyalar bir süre sonra işlevlerini yitirip yer kaplayan dosyalara dönüşebilirler. Bu dosyalardan kurtulmak bilgisayarın hızını olumlu yönde etkileyecektir. Özellikle günlük kullanım bilgisayarlarında önbellek temizliği sıklıkla tavsiye edilir.

Chrome Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Chrome önbellek temizleme işlemi şu şekilde yapılabilir:

  • Ayarlar kısmına gidilir.
  • “Tarama verilerini temizle” kısmına tıklanır.
  • “Önbelleğe alınan resim ve dosyalar” kısmının yanındaki boşluğa tik atılır.
  • Silinecek zaman aralığı seçilir.
  • Silme işlemi gerçekleştirilir.

Kişilerin sıkça girdikleri internet sitelerine daha rahat erişmelerine olanak tanıyan önbellekler internet sitelerinin eski versiyonlarına ait verileri bünyelerinde barındırırlar. Siteleri en güncel haline erişmek ve tarayıcı hızını üst seviyelerde tutmak için arada cache temizliği yapmak gerekir. Böylelikle internette gezinirken sayfalar daha hızlı bir biçimde yüklenecektir.  Chrome dışında diğer tüm tarayıcılarda da benzer yöntem kullanılarak temizlik yapılabilir. Bu temizlik hem bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda gerçekleştirilebilir.

5

Cache Nedir ve Nasıl Temizlenir

Cache Türkçede önbellek olarak adlandırılır ve temizliği çeşitli tarayıcılarda ve uygulamalarda farklı yöntemlerle yapılmaktadır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here